1 milyonuncu olarak YBS okuyanlar ileride ne iş yapacak?

ACExACE

Hectopat
1m'da YBS okuyanlar ileride ne iş yapacak?
Bugün programlara baktım 1M hatta 1.8m'da YBS var. Bunlar ileride ne iş yapacak?
İş bulabilirler mi?
Not: Bence Burger King tarzı yerlere gidecekler.

1M'da YBS okuyanlar ileride ne iş yapacak?
Bugün programlara baktım 1M hatta 1.8M'da YBS var. Bunlar ileride ne iş yapacak?
İş bulabilirler mi?
Not: Bence Burger King tarzı yerlere gidecekler.

Hocam niye insanların YBS kazanmasına kuruldunuz ki? Onlar da bunları bilerek tercih ediyorlar. Ben Z şirketinde çalışıp 50k dolar alacağım diyen görmedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam niye insanların YBS kazanmasına kuruldunuz ki. Onlarda bunları bilerek tercih ediyorlar ben Z şirketinde çalışıp 50k dolar alacağım diyen görmedim.

Öyle değil hocam da yani ilk 700'e girenle bir olmamalı bence bir sınır olmalı.

Mesela mühendislik de 300k sınırı var mimarlıkta 250k.

Öyle değil hocam da yani ilk 700'e girenle bir olmamalı bence bir sınır olmalı.
En basiti kendi firmanızda işe başvuranlar arasından cart curt üniversitesi mezunlarını elersiniz. Ama bazen sektörde çok açık oluyor ve o cart curt ünisi YBS mezunları iş bulabiliyor.

18 yaşına gelen bir insan bireyi alacağı kararların uzun vadede nasıl bir sonuca yol açacağını ölçebilmesi lazım.

Nasıl değil hocam? IT departmanı her yıl mühendislerde dahil olmak üzere binlerce mezun veriyor.

700 bine alması bir bölümün kötü olduğu anlamına gelmez ki, zaten devlet üniversitelerine giremezsin o sıralama ile, muhtelemen vakıflarda %50 burslu veya ücretlidir, ancak bir bölümün değerini yks sıralaması belirlemez, eğer öyle olsaydı şu anda hukuk mezunu herkesin güzel kazançlar elde etmesi gerekirdi ancak kazanç ortalaması ybs mezunlarının da altında.

700 bine alması bir bölümün kötü olduğu anlamına gelmez ki, zaten devlet üniversitelerine giremezsin o sıralama ile, muhtelemen vakıflarda %50 burslu veya ücretlidir, ancak bir bölümün değerini YKS sıralaması belirlemez, eğer öyle olsaydı şu anda hukuk mezunu herkesin güzel kazançlar elde etmesi gerekirdi ancak kazanç ortalaması YBS mezunlarının da altında.

Aslında haklısınız ama ben bu kadar geniş bir skala beklemeyince biraz şaşırdım sanırım.

Aslında haklısınız ama ben bu kadar geniş bir skala beklemeyince biraz şaşırdım sanırım.

Vakıf ücretleri yüzünden bu fark. Ayrıca sıralama barajına pek takılmayın, önemli olan diplomayı aldıktan sonra iş bulmada işine yarayacak mı yaramayacak mı o önemli. Mimarlıkta, inşaat mühendisliğinde baraj olsa ne olmasa ne, zaten çoğu üniversite dolmuyor bile o bölümlerde. Mimarlıktan, inşaat mühendisliğinden sıralama barajını kaldırsalar vakıflarda %50 burslu ve tam ücretlilerin puanları çakılır.

Geri
Yukarı