Back-End için JavaScript vs Python

İkisi arasında bir seçim yapacak olsaydım backend için JavaScript tercih ederdim. Python'un backend için yeterli güçte olduğunu düşünmüyorum (Çok daha iyi olduğu alanlar var - veri analizi vs.). Backend tarafında Python kullanman gereken alanlar olduğunda ise flask (Python - Micro web Framework) ile endpoint yazıp gereken iletişimi sağlayabilirsin.
Saçmalık. Flask kullanan çok büyük şirketler var.

Saçmalık. Flask kullanan çok büyük şirketler var.
Aksini iddia etmiyorum. Flask, Python'a ihtiyaç duyulduğunda REST API oluşturmak için mükemmel bir seçimdir; hafif ve hızlı olması, onu bu tür projeler için ideal kılar. Ancak, tüm backend yükünü Flask'a yüklemek akıllıca bir strateji değildir. Flask'ın minimal yapısı, orta, büyük ve karmaşık projelerde performans sorunlarına ve yönetim zorluklarına yol açabilir.

Flask, küçük ölçekli projelerde harikalar yaratır. Ancak, yüksek trafik ve yoğun veri işleme gerektiren orta ve büyük projelerde, performans düşüşleri kaçınılmazdır. Daha büyük projeler, mikro hizmet mimarisi, yük dengeleme ve ölçeklenebilirlik gibi kritik gereksinimlere ihtiyaç duyar. Bu tür durumlarda, Flask'ın hafif yapısı yetersiz kalacak ve projelerin sürdürülebilirliği tehlikeye girecektir. Ayrıca, Python yorumlanan bir dil olduğu için derlenen dillere (C, C++, C#, JAVA vb.) kıyasla oldukça yavaş çalışır, bu da performans sorunlarını daha da artırabilir.

Özetle, Flask REST API için harika bir araçtır, fakat tüm backend yükünü ona yüklemek, ileride ciddi sorunlar yaratabilir. Büyük projeler için daha ölçeklenebilir çözümler (Dotnet, Spring Boot vb.) benimsemek, performans ve yönetim açısından çok daha sağlıklı bir yaklaşımdır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı