CPU sıcaklığı (Afterburner, Core Temp) ve görev yönetici farklı sıcaklıklar gösteriyor

trmkc

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarımda Ryzen 9 7900X işlemci kullanıyorum. Sürekli render aldığım için CPU sıcaklığını test etmek istemiştim Afterburner ve Core Temp'den sıcaklığı 95 derece gösterdi bilgisayarımı direk bilgisayarcıya götürdüm aşırı ısınma gördüğüm için. Fakat bilgisayarcıda programların yanlış gösterebileceği doğru değerin görev yöneticisindeki değer olduğu söylendi. Görev Yöneticisi 55 derece gösterirken Afterburner 95 derece gibi bir sıcaklık gösteriyor. Hangisi gerçek değerdir? Bunu nasıl anlayabilirim acaba?

Görev yöneticisinde sadece GPU sıcaklığı gözükmüyor mu? Bende öyle en azından. CPU’nun kullanımı ve hızı gözüküyor sadece.

Hocam değerler bu şekilde
Görev yöneticisinde sadece GPU sıcaklığı gözükmüyor mu? Bende öyle en azından. CPU’nun kullanımı ve hızı gözüküyor sadece.

Dosya Ekleri

• resim_2024-05-10_194751923.png
    resim_2024-05-10_194751923.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 12
GPU ekran kartı demek hocam. Dediğim gibi görev yöneticisinde işlemci sıcaklığı gözükmez. O bilgisayarcıya da bir daha gitmemenizi öneririm.
Hocam yanıt için teşekkürler, bilgisayarcıdakiler alttaki değerin işlemcinin gpusu olduğu için ortak dereceyi gösterdiği ve buradaki değerin de işlemci sıcaklığını belirttiğini söyleyip programdaki değerin yanlış olduğunu zaten doğru olup bu kadar sıcak çalışsaydı kasanın soğuk hava üfelemeyip sıcak hava atması gerektiğini fakat kasa içinin de sıcak olmadığını bu nedenle işlemcide aşırı ısınma problemi olmadığını belirttiler. Şimdi sizin yazdığınız gibi gpu değeriyse o zaman yanlış bilgilendirme mi yapıldı bana ? Ve görev yöneticisinden cpu sıcaklığına nasıl bakabilirim acaba ?. Ben herhangi bir müdahale ile ghz değerini değiştirmedim kendi orjinal değeri bu değerde bu sıcaklık normal midir yani ?. İşlemci için kullandığım sıvı soğutucu Arctic Liquid Freezer II - 240 bu ürünün garantisi devam ediyor onunla mı alakalı bir problem olduğunu düşünüyorsunuz ?

Hocam yanıt için teşekkürler, bilgisayarcıdakiler alttaki değerin işlemcinin gpusu olduğu için ortak dereceyi gösterdiği ve buradaki değerin de işlemci sıcaklığını belirttiğini söyleyip programdaki değerin yanlış olduğunu zaten doğru olup bu kadar sıcak çalışsaydı kasanın soğuk hava üfelemeyip sıcak hava atması gerektiğini fakat kasa içinin de sıcak olmadığını bu nedenle işlemcide aşırı ısınma problemi olmadığını belirttiler. Şimdi sizin yazdığınız gibi gpu değeriyse o zaman yanlış bilgilendirme mi yapıldı bana ? Ve görev yöneticisinden cpu sıcaklığına nasıl bakabilirim acaba ?. Ben herhangi bir müdahale ile ghz değerini değiştirmedim kendi orjinal değeri bu değerde bu sıcaklık normal midir yani ?. İşlemci için kullandığım sıvı soğutucu Arctic Liquid Freezer II - 240 bu ürünün garantisi devam ediyor onunla mı alakalı bir problem olduğunu düşünüyorsunuz ?
İşlemci macununu yenilediniz mi? 95 derece fazla. Görev yöneticisinde CPU sıcaklığı gözükmez. O bilgisayarcıya da bir daha sakın gitmeyin güzel saçmalamışlar. İşlemci ve ekran kartı her zaman aynı yüzdede mi kullanılıyorlar da ortak sıcaklıkları olsun?

İşlemci macununu yenilediniz mi? 95 derece fazla. Görev yöneticisinde CPU sıcaklığı gözükmez. O bilgisayarcıya da bir daha sakın gitmeyin güzel saçmalamışlar. İşlemci ve ekran kartı her zaman aynı yüzdede mi kullanılıyorlar da ortak sıcaklıkları olsun?
yok hocam zaten sistemi 6 ay önce toplamıştım aynı bilgisayarcuda toplamıştım o yüzden şaşırdım açıkcası demekki anlamadılar ve birşeyler salladılar o zaman. Sizin tavsiyeniznedir ilk etapta macun mu kontrol edilmeli acaba ?

Sistemim: İşlemci: RYZEN 9 7900 X

Anakart: ASROCK X670E PG LIGHTNING

Ekran Kartı: Nvidia GTX 1050 ti

Güç Kaynağı: MSI MPG A850GF 850 W 80+ GOLD

Ram: Kingston Fury Beast Black DDR5 32GB(2x16GB) 5200MHz

Sıvı Soğutucu: Arctic Liquid Freezer II - 240

Ekran kartının sıcaklığı bu işlemcinin değil. Core Temp ve Afterburner'e güvenebilirsin.
yanıt için teşekkürle peki bu sıcaklık normal mi ve sorunu çözmek için ne önerirsiniz ?

yok hocam zaten sistemi 6 ay önce toplamıştım aynı bilgisayarcuda toplamıştım o yüzden şaşırdım açıkcası demekki anlamadılar ve birşeyler salladılar o zaman. Sizin tavsiyeniznedir ilk etapta macun mu kontrol edilmeli acaba ?

Sistemim: İşlemci: RYZEN 9 7900 X

Anakart: ASROCK X670E PG LIGHTNING

Ekran Kartı: Nvidia GTX 1050 ti

Güç Kaynağı: MSI MPG A850GF 850 W 80+ GOLD

Ram: Kingston Fury Beast Black DDR5 32GB(2x16GB) 5200MHz

Sıvı Soğutucu: Arctic Liquid Freezer II - 240
6 ayda macun sıkıntı yaratmaz. Başka ne yapılmalı bilmiyorum açıkçası. Oyun oynuyorsanız o zaman kaç derece oluyor?

6 ayda macun sıkıntı yaratmaz. Başka ne yapılmalı bilmiyorum açıkçası. Oyun oynuyorsanız o zaman kaç derece oluyor?
Şuan birkaç oyunda test ettim 75-80 derece civarında bir sıcaklık veriyor hocam çok ağır oyunlar değil ama. Şimdi cs:go da test ettim 88 dereceye çıktı maksimum hocam tabi 5 dk kadar oyun açık kaldı

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı