EndeavourOS kurulum sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Nuyyu

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
+ Asus Transformer TP550LA
- Intel Core i7-4500u (undervolt)
- 8gb Ram DDR3
- Samsung Evo 870 SSD
- CachyOS - Hyprland - Zen Kernal

+ Redmi Note 10 Pro (Sweet)
- SuperiorExtended (AOSP)
Meslek
Bilgisayar Yazılım ve Donanım
Daha önceden Manjaro ve biraz Fedora kullandım şimdide EndeavourOS deneyeceğim (KDE)
Manjaro'da 3 haftalık deniyi mimde sürekli bazı araçlarda sıkıntı yapıyordu yükleyince geri kalan her konuda çok iyiydi performans konusunda hiç sıkıntı çekmedim akıcı ve güzeldi ama bazı araçlar yüklediğimde UI'nin çökmesi yüzünden kullanıcı ekleyip yeni kullanıcıya geçmem gerekiyordu en son araç yüklerken yine aynısını yaşadım bu sefer kullanıcıda işimi görmedi bende sıfırlamak yerine Fedora'ya şans verdim.

Fedora güzeldi fena değil kötü değildi ama stabillik konusunda sıkıntı vardı (KDE) aniden sistem yeniden başlıyordu (12 saat kullanımdan sonra değiştim)

Şu an EndeavourOS yükledim ama optimize etmek isterim Linux'a geçeli fazla olmadı ama zorluk çekmedim. Wine ile çoğu uygulamayı çalıştırmak güzel bir şey şu an sistemi bilgisayarıma göre ayarlamak istiyorum.

merak ettiklerim
- Nasıl en iyi şekilde ayarlabilirim (performanstan fazla vermeden görsellikte önemli sadece performans isteseydim Xfce tercih ederdim o yüzden)
- Snap/Flutpak/Pamac bunların arasındaki fark ne ki pamac daha iyi gibi geliyor yine de.
- Görev Yöneticisi bulamadım glances ile performansa bakıyorum Görev Yöneticisi yüklemem mi gerek (ihtiyacım olursa)
- Güvenlik duvarı bir tık sıkıntı çıkarmaya başladı çoğu şeyi engellediğini gördüm daha önceden güvenlik duvarı pek kullanmadım önce KDE connect izin verdim şimdi de Brave de bir tık sıkıntı yarattı.
- Dokunmatik ekran için daha uygun hale getirmek istiyorum Windows 11 de dokunmatik ekran hareketleri vb. Çok rahat Linux'ta bir tık fazla kötü.

i7-4500U - 8 GB RAM - SSD.

Nasıl daha performanslı hale getirebilirim diye mi soruyorsunuz? Aslında sorduğunuzu anlayamadım.

Kurulum sonrasında genelde sürücüler kurulur ve tema uygulanır. İhtiyaç olan şeyler yüklenir.

Endeavour OS GNOME masaüstünü kurduktan sonra benim kendi geliştirdiğim uygulamaya bakabilirsiniz. Birkaç bug barındırıyor ama zamanla geliştireceğim.
Repository yi indirip dizinin içine girip

Makepkg -sfi

Yazarak kurabilirsiniz. Sonrasında grafik arayüzden birçok ayarı düzenleyebilirsiniz.

Merak ettiklerinize sırayla cevap vereyim bari:
1)Performansı sormuşsunuz bunu sonra cevaplarım.
2)Snap ve Flatpak konteyner repodur. Her dağıtımda çalışacak şekilde ayarlıdır ama genelde performans daha kötüdür. Pamac ise GUİ Uygulama Mağazasıdır.
3)Görev Yöneticisi için htop kullanırız.
4)Güvenlik duvarlı kurulum önermeyiz. Ben kurmuyorum.
5)Dokunmatik ekran sürücüleriniz eksikse yükleyin. Genelde masaüstü ortamıyla dokunmatik ekran performansı işkillendirilebilir. GNOME daha iyi diye hatırlıyorum.

Endeavour OS GNOME masaüstünü kurduktan sonra benim kendi geliştirdiğim uygulamaya bakabilirsiniz. Birkaç bug barındırıyor ama zamanla geliştireceğim.
Repository yi indirip dizinin içine girip

Makepkg -sfi

Yazarak kurabilirsiniz. Sonrasında grafik arayüzden birçok ayarı düzenleyebilirsiniz.
Hocam Komut bulunamadı hatasını alıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı