Kreatin sarkma yapar mı?

Arkadaşlar yaklaşık 3 aylık bir naturel spor geçmişim var spora 3 ay ara vermiştim ve yaklaşık 2.5 hafta 3 hafta önce spora geri başladım başlarken kreatin kullanan arkadaşlarımın tavsiyesiyle kreatine başladım.(proteinoceon)
Şu anda bir zararını görmedim genelde 3-5 gram civarı kreatin alıyorum haftanın 3 ya da 4 günü.
Nisan ayına kadar kreatin kullanacağım ve güzel bir kol kası ile karın kası yaptıktan sonra kreatini bırakacağım zaten öyle aman aman bir kas istemiyorum, şu anda kreatinin faydasını görüyorum 3 haftada biceps ve karın kasım'da gelişme var.
Tek korktuğum şey kreatini bıraktıktan sonra vücutta deri sarkması oluşur mu? (kreatini bırakınca sporu bırakmayacağım)
Boy:1.72
Kilo:64.5
İdeal bir kilom var kilom boyuma tam oturuyor.
kreatin üstünde en çok araştırma yapılmış suplementtir sarkma vs. yapmaz çok sorulan sorulardan biri de saç döker mi hayır dökmez sadece genetiğinde saç dökülmesi varsa bu işlemi hızlandırabilir yani kreatin kullanırken saçın döküldüyse bu senin genetiğindir zaten her türlü kel olacaksın er ya da geç. kreatine ara verme gibi bi durum şart değil ara vermeye gerek yok bol bol su içtiğin sürece böbrekten yana hiçbir sıkıntı olmaz. bırakınca da dediğim gibi sarkma olmaz sadece kas kütlesinde bi tık daha fazla düşüş olabilir. şöyle açıklayayım kreatin kaslarını suyla doldurarak performansta artış sağlar ve kasın dayanıklılığını arttırır. bırakınca kreatin kullanmayan birine göre daha fazla hacim ve güç kaybedersin çünkü bırakınca kastaki kreatinden kaynaklı su gider yani kreatinin sağladığı hacim ve güç artışı kalıcı değildir bırakınca kas normal hacmine ve gücüne geri döner.

Anladım hocam o zaman kreatine devam ederim o kadardan sıkıntı olmaz.

Hocam ben 72 kilo olsam şişkoya dönerim 😃
1.75 boyunda 72 kilodaki en yakın arkadaşım profesyonel kick boks ile uğraşıyor hafif şişman duruyor o boyda ben o kiloda kaslı olsam dahi hoş durmam.
arkadaşın vücüt geliştirme yapmıyorsa fazla kilo yağdandır sen spor yaparak 72 kilo olursan şişman durmazsın çünkü sadece yağ değil kas kütlesi de alırsın

Kreatin üstünde en çok araştırma yapılmış suplementtir sarkma vs. yapmaz çok sorulan sorulardan biri de saç döker mi hayır dökmez sadece genetiğinde saç dökülmesi varsa bu işlemi hızlandırabilir yani kreatin kullanırken saçın döküldüyse bu senin genetiğindir zaten her türlü kel olacaksın er ya da geç. Kreatine ara verme gibi bir durum şart değil ara vermeye gerek yok bol bol su içtiğin sürece böbrekten yana hiçbir sıkıntı olmaz. Bırakınca da dediğim gibi sarkma olmaz sadece kas kütlesinde bir tık daha fazla düşüş olabilir. Şöyle açıklayayım kreatin kaslarını suyla doldurarak performansta artış sağlar ve kasın dayanıklılığını arttırır. Bırakınca kreatin kullanmayan birine göre daha fazla hacim ve güç kaybedersin çünkü bırakınca kastaki kreatinden kaynaklı su gider yani kreatinin sağladığı hacim ve güç artışı kalıcı değildir bırakınca kas normal hacmine ve gücüne geri döner.

Arkadaşın vücüt geliştirme yapmıyorsa fazla kilo yağdandır sen spor yaparak 72 kilo olursan şişman durmazsın çünkü sadece yağ değil kas kütlesi de alırsın.

Anladım hocam teşekkürler.
Tek bir sorum var hocam kreatini bıraktıktan sonra biceps kasından örnek vermek gerekirse kaslarımın kaçta birini kaybederim tahmini örnek 10/1, 5/1, 3/1

Anladım hocam teşekkürler.
Tek bir sorum var hocam kreatini bıraktıktan sonra biceps kasından örnek vermek gerekirse kaslarımın kaçta birini kaybederim tahmini örnek 10/1, 5/1, 3/1
Onunla ilgili net bişey diyemem ama en azından senin fark edebileceğin kadar olabilir ama dışardan birinin gelip "kanka kuculmussun bir anda" diyecek kadar olacagini sanmiyorum. istersen arada ara verebilirsin sağlık açısından değil zaten ondan yana bir sıkıntı yok sadece kreatine çok bağlı kalmamak için, opsiyonel tamamen. bırakınca güç kaybı da çok fazla yaşamazsın ağırlıklar 2-2.5 kilo falan düşer en fazla. (tabii harekete göre değişir de anlamışsındır çok devasa bir fark olmaz bırakınca giden kas hacmine çok kafa takma o giden şey zaten kasın içindeki su yani kas kutlen azalmiyor sadece icindeki su gider.)

Onunla ilgili net bir şey diyemem ama en azından senin fark edebileceğin kadar olabilir ama dışarıdan birinin gelip "kanka kuculmussun bir anda" diyecek kadar olacagini sanmiyorum. İstersen arada ara verebilirsin sağlık açısından değil zaten ondan yana bir sıkıntı yok sadece kreatine çok bağlı kalmamak için, opsiyonel tamamen. Bırakınca güç kaybı da çok fazla yaşamazsın ağırlıklar 2-2.5 kilo falan düşer en fazla. (tabii harekete göre değişir de anlamışsındır çok devasa bir fark olmaz bırakınca giden kas hacmine çok kafa takma o giden şey zaten kasın içindeki su yani kas kutlen azalmiyor sadece icindeki su gider.)

2 2.5 kilo dedigim dumbell hareketleri atıyorum creatinle 15le curl atiyorsan 12.5a falan düşer cok dusus olur diye endiselenme

Onunla ilgili net bişey diyemem ama en azından senin fark edebileceğin kadar olabilir ama dışardan birinin gelip "kanka kuculmussun bir anda" diyecek kadar olacagini sanmiyorum. istersen arada ara verebilirsin sağlık açısından değil zaten ondan yana bir sıkıntı yok sadece kreatine çok bağlı kalmamak için, opsiyonel tamamen. bırakınca güç kaybı da çok fazla yaşamazsın ağırlıklar 2-2.5 kilo falan düşer en fazla. (tabii harekete göre değişir de anlamışsındır çok devasa bir fark olmaz bırakınca giden kas hacmine çok kafa takma o giden şey zaten kasın içindeki su yani kas kutlen azalmiyor sadece icindeki su gider.)

2 2.5 kilo dedigim dumbell hareketleri atıyorum creatinle 15le curl atiyorsan 12.5a falan düşer cok dusus olur diye endiselenme
başka soruların varsa sadece creatine değil genel olarak sorabilirsin bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışırım

Son düzenleme:
Onunla ilgili net bir şey diyemem ama en azından senin fark edebileceğin kadar olabilir ama dışarıdan birinin gelip "kanka kuculmussun bir anda" diyecek kadar olacagini sanmiyorum. İstersen arada ara verebilirsin sağlık açısından değil zaten ondan yana bir sıkıntı yok sadece kreatine çok bağlı kalmamak için, opsiyonel tamamen. Bırakınca güç kaybı da çok fazla yaşamazsın ağırlıklar 2-2.5 kilo falan düşer en fazla. (tabii harekete göre değişir de anlamışsındır çok devasa bir fark olmaz bırakınca giden kas hacmine çok kafa takma o giden şey zaten kasın içindeki su yani kas kutlen azalmiyor sadece icindeki su gider.)

2 2.5 kilo dedigim dumbell hareketleri atıyorum creatinle 15le curl atiyorsan 12.5a falan düşer cok dusus olur diye endiselenme.

Başka soruların varsa sadece creatine değil genel olarak sorabilirsin bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam gerçekten çok yardımcı oldunuz.
Peki hocam protein oceon biraz daha giriş seviyesi olduğu için değiştirmeyi düşünüyorum şu an aklımda bigjoy var, bigjoy 270 TL gibi bir şeydi protein Oceon'da 220 TL civarı bütçem yeterse Hardline geçeceğim ama şu anlık bigjoy ile protein oceon arasında kaldım.
Protein oceondan bigjoya geçmeye değer mi sizce?
Bu arada hocam spor tecrübeniz nedir?

Hocam gerçekten çok yardımcı oldunuz.
Peki hocam protein oceon biraz daha giriş seviyesi olduğu için değiştirmeyi düşünüyorum şu an aklımda bigjoy var, bigjoy 270 TL gibi bir şeydi protein Oceon'da 220 TL civarı bütçem yeterse Hardline geçeceğim ama şu anlık bigjoy ile protein oceon arasında kaldım.
Protein oceondan bigjoya geçmeye değer mi sizce?
Bu arada hocam spor tecrübeniz nedir?

Bigjoy bayağı köklü bir marka 90'lardan beridir var hatta bende bir kere almıştım bayağı iyi ham maddesini de güvenilir bir yerden alıyor hiç kötü yorum duymadım ama Hardline ve Proteinocean tavsiye etmeyenler var kullanmadığım için yanlış bilgi vermeyeyim şimdi araştırabilirsin. Spora 3 yıl falan önce karantinada başladım sonra salon kapandı birkaç ay gidemedim v.s bu arada kuzenim benim google hesabımı kullanıyor isme takılma 😄

Geri
Yukarı