Muhabbet kuşum çok yabani

Sizi yoruyorum ama, kanat açısını kontrol eder misiniz?
Genelde dişi kuşlar böyle oluyor, hiç böylesini görmedim.
Aldığınız yere güveniyor musunuz bilmiyorum ama bazı petshoplar cinsiyet konusunda yanlış çıkabiliyor.
Yok gerçekten erkek kendisi :D Ceresi mor yeni tüyler çıkarttı. Kanatları yere paralel değil normal bir biçimde sırtına fazla yapışık da değil gayet normal. Vitamin takviyesi yapmıştım rüzgar aldığında. Şimdi sağlığı falan yerin de kafesini her hafta temizleyip kuruluyorum. Pek bir sıkıntısı yok fakat kuşun bu hali gerçekten beni çok üzüyor hayvan tüneğinin üstüne çıkıp sadece yem yiyor ve uyuyor. Hiç hareketli değil sadece kafesten dışarı saldığımda hareketli oluyor. Cidden içime dert olmaya başladı.
Kafesten çıkardığınızda iletişim kurmak için elinize yem alın yem ile ilgilenmiyorsa haşlanmış yumurta beyazını verebilirsiniz. Kesinlikle sarısını vermeyin. Sizden uzaklaştığında peşinde ani hareketler yapmayın ve sakin bir şekilde yemek gösterin. Elinizde yedikçe ilgilenin onunla konuşun iletişim kurduğunuzun farkında olsun. Tabi bu ilgi bir anda etki etmez zaman alır. 11 senedir bakıyorum muhabbet kuşuma 2 sene bildiğin yabani haldeydi artık koynumda uyuyor benimle evde geziyor.
Gardrobun üstüne çıkıyor çoğu zaman. E oraya da yetişemiyorum gardrop 3 metre falan. Yem ile falan hareketlendirmeye çalışacağım.

Hiç önüne bir kapta su koyup yıkanmasına izin verdiniz mi?
Durum böyle devam ederse ondan 1 ay küçük dişi bir kuş almayı deneyebilirsiniz.
Aslında evet yani banyo yapmasını istedim fakat kış ayında almıştım. O yüzden şüphelendim pek birşey yapmadım. Bir ara kaşınmaya başladı fakat kaşıntı spreyi ile haftada bir sıkarak o da geçti. Banyo yaptırsam sorunu düzelir mi ? Havalar da ısındı ama nasıl kurutacağım? Hayvan sonuçta heyecanlandığı zaman kalp krizi geçiriyor. Havluyu üstüne örtüp saç kurutma makinasını orta ısıda çalıştırıp kurutsam heyecanlanır mı ? İşte kuruturken zarar gelmesinden korkuyorum hayvan heyecanlandığı zaman kalbi küt küt atıyor.

Aslında evet yani banyo yapmasını istedim fakat kış ayında almıştım. O yüzden şüphelendim pek bir şey yapmadım. Bir ara kaşınmaya başladı fakat kaşıntı spreyi ile haftada bir sıkarak o da geçti. Banyo yaptırsam sorunu düzelir mi? Havalar da ısındı ama nasıl kurutacağım? Hayvan sonuçta heyecanlandığı zaman kalp krizi geçiriyor. Havluyu üstüne örtüp saç kurutma makinesını orta ısıda çalıştırıp kurutsam heyecanlanır mı? İşte kuruturken zarar gelmesinden korkuyorum hayvan heyecanlandığı zaman kalbi küt küt atıyor.

Benimkilerin önüne su koysam orada yaşar orada uyurlar, çok seviyorlar suyu.
Ben yıkadıktan sonra fanlı ayak ısıtıcımı 5-6 metre uzaktan üfletiyorum, çok seviniyorlar yıkandıktan sonra :) üstüne falan bir şey örtme, kafesin içindeyken kurutma makinesiyle uzaktan kurutmayı dene.

Aslında evet yani banyo yapmasını istedim fakat kış ayında almıştım. O yüzden şüphelendim pek birşey yapmadım. Bir ara kaşınmaya başladı fakat kaşıntı spreyi ile haftada bir sıkarak o da geçti. Banyo yaptırsam sorunu düzelir mi ? Havalar da ısındı ama nasıl kurutacağım? Hayvan sonuçta heyecanlandığı zaman kalp krizi geçiriyor. Havluyu üstüne örtüp saç kurutma makinasını orta ısıda çalıştırıp kurutsam heyecanlanır mı ? İşte kuruturken zarar gelmesinden korkuyorum hayvan heyecanlandığı zaman kalbi küt küt atıyor.
Kuşu örselerseniz size karşı çok daha uzak davranacaktır. Tek yapmanız gereken ortam sıcakken önüne parmak kalınlığının geçmeyecek sekilde su koymanız. Kenarları tutunabileceği şekilde olan bir kutuda olsun. En önemli nokta siz kurutmayacaksınız. Sıcak bir ortamda kendi kendini kurutur. Saç kurutma makinesi filan tutmayın ve dogrudan güneşe bırakmayın. Aksi takdirde temizlemek isterken solunum yolu enfeksiyonuna neden olursunuz.

Benimkilerin önüne su koysam orada yaşar orada uyurlar, çok seviyorlar suyu.
Ben yıkadıktan sonra fanlı ayak ısıtıcımı 5-6 metre uzaktan üfletiyorum, çok seviniyorlar yıkandıktan sonra :) üstüne falan bir şey örtme, kafesin içindeyken kurutma makinesiyle uzaktan kurutmayı dene.
Kuşu örselerseniz size karşı çok daha uzak davranacaktır. Tek yapmanız gereken ortam sıcakken önüne parmak kalınlığının geçmeyecek sekilde su koymanız. Kenarları tutunabileceği şekilde olan bir kutuda olsun. En önemli nokta siz kurutmayacaksınız. Sıcak bir ortamda kendi kendini kurutur. Saç kurutma makinesi filan tutmayın ve dogrudan güneşe bırakmayın. Aksi takdirde temizlemek isterken solunum yolu enfeksiyonuna neden olursunuz.
Sadece havluyla falan ıslaklığını alayım yeter diyorsunuz :D Kendi kendilerine kururlar o zaman uçarak falan. Havalar da ısındı o zaman banyo yaptırayım da petshop falan yok banyoluk nerden alacağım bu hayvancağıza ? Banyoluk olarak ne kullanabilirim ev ortamında ?
Bu arada ne kafesin üstüne ne de hayvanın üstüne sakın hiçbir şey örtme.
Yok örtmüyorum bi ara geceleri gölgeden falan korkuyordu tişört örtüyordum sonra bıraktım hayvan bunalıyor eninde sonunda.

Sadece havluyla falan ıslaklığını alayım yeter diyorsunuz :D Kendi kendilerine kururlar o zaman uçarak falan. Havalar da ısındı o zaman banyo yaptırayım da petshop falan yok banyoluk nerden alacağım bu hayvancağıza ? Banyoluk olarak ne kullanabilirim ev ortamında ?

Yok örtmüyorum bi ara geceleri gölgeden falan korkuyordu tişört örtüyordum sonra bıraktım hayvan bunalıyor eninde sonunda.
Havluda kullanmanıza gerek yok. Tüyleri yapısı gereği tamamen ıslanmaz sadece göğsü ve karnı ıslanır. İnce yapılı bir tabak kenarindan tutunabileceği sekilde olmasi yeterli. İçerisindeki su parmak kalınlığını geçmesin içerisine girebilsin.

Kuşu belki senden önce birisi aldı, kötü davrandı, o yüzden kuş insanlara yaklaşmıyor olabilir. Bir de kuşlar da insanlar gibi kimi akıllı kimi aptal oluyor. Senin anlattığın gibi bir kuşum vardı benim. Yemini bacağımın yanına koyuyordum. Sonra kucağıma koydum. Daha sonra elimden yedi. Yani sabır isteyen iş. Sonra ne oldu dersen her zaman ki gibi camı açıp kuşu kaçırdı bizim evin halkı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı