RX 6600 vs Arc A750

Yani mükemmeliyet aramıyorum aslına bakarsak güzel görüntü sunması, kasmaması yeterli zaten sürekli oyun falan oynayan biri de değilim.
Kasar da demek yanlış olur. Mesela her şeyi ultra almak yerine high alsanız 50-60fps yine verir AAA oyunlarda. Forza, Fifa, ultrada yine oynanır. Ölü kart değiller. Bütçeye göre fena değiller.

A750'ye şans verilebilir, AMD'nin VRAM optimizasyonu bayağı kötü. Ciddi yazılım desteğine ihtiyacı var, Windows'ta yıllardır gram ilerleyemediler.
Buna katılıyorum. Ortalama her oyun 5-6GB 1080P'de bile görüyorum.

2K'da Bant genişliği ve veri yolu sayesinde A750 daha iyi diyenler de var.

Ama bence temelde ikisi de 1080P kartı.

Arc 750 bazı oyunlarda rakiplerinden önde götürürken bazı oyunlarda ciddi manada kötü performans sergiliyor. Pek çok testte de Arc 750'nin bence alınan güncellemelere rağmen ciddi anlamda optimizasyon sorunu yaşadığı ortada. Arc 750'den tam anlamı ile performans almak için Intel'in uzun bir süre daha sürücü ve optimize üzerinde çalışması lazım. Özellikle CS:GO veya Valorant gibi oyunları oynamak istediğinizde kart 5 sene öncesininde geliyormuş gibi bir performansa sahip. Kartın şu an RX 6600'e karşı bir fiyat avantajı var gibi durabilir, ancak neredeyse 2 kata varan bir TDP değerine de testlerde rahatlıkla ulaşıyor. Bu da Türkiye gibi enerjinin yüksek maliyetli olduğu ülkelerde bu kartın fiyat avantajını işletme maliyeti yönünde silip süpüreceğini gösteriyor.
Şahsi düşüncem bir Intel kart tercih edeceksem bir sonraki seriyi beklemekten yana ki aslında 4600TL bandına düştüğünde ikinci el bir RX 6600 almaktansa bu kartı alırım düşüncesini girmiştim, ne yazık ki inceleyince bu fikrimden vazgeçtim.

Arc 750 bazı oyunlarda rakiplerinden önde götürürken bazı oyunlarda ciddi manada kötü performans sergiliyor. Pek çok testte de Arc 750'nin bence alınan güncellemelere rağmen ciddi anlamda optimizasyon sorunu yaşadığı ortada. Arc 750'den tam anlamı ile performans almak için Intel'in uzun bir süre daha sürücü ve optimize üzerinde çalışması lazım. Özellikle CS:GO veya Valorant gibi oyunları oynamak istediğinizde kart 5 sene öncesininde geliyormuş gibi bir performansa sahip. Kartın şu an RX 6600'e karşı bir fiyat avantajı var gibi durabilir, ancak neredeyse 2 kata varan bir TDP değerine de testlerde rahatlıkla ulaşıyor. Bu da Türkiye gibi enerjinin yüksek maliyetli olduğu ülkelerde bu kartın fiyat avantajını işletme maliyeti yönünde silip süpüreceğini gösteriyor.
Şahsi düşüncem bir Intel kart tercih edeceksem bir sonraki seriyi beklemekten yana ki aslında 4600TL bandına düştüğünde ikinci el bir RX 6600 almaktansa bu kartı alırım düşüncesini girmiştim, ne yazık ki inceleyince bu fikrimden vazgeçtim.

Sanıyorum eski testlere baktın CS:GO gibi oyunlardaki performans kaybı çözüleli bayağı oldu. Intel optimizasyonda ve gelişimde bayağı hızlı adımlar atıyor. Şu anda güç tüketimi hariç pek bir sıkıntı göremedim eh ona bakarsak RTX 3000'in de güç tüketimi bayağı kötü ama pek takılan olmadı.

AMD yüz yıldır adam edemediği iş, render kısmını toparlayamazsa işimiz var. Ben bile 6600 XT'yi kutusuna yatırıp 3060 taktım olmuyor ağa, oyunlarda ne kadar güç tüketimi ve performansta tokatlasa da iki tane iş yapayım dedin mi yatıyor aşağı. 3-4 kat hız farkı olur mu rakip kartlarda? Oluyormuş.

Şahsi düşüncem bir Intel kart tercih edeceksem bir sonraki seriyi beklemekten yana.

Bu tür yorumlarda mevcut ekran kartı piyasasında cok eski değiller, öbürlerine nazaran. Biraz risk gibi olabilir onu almak. Güncellemelerle Intel tarafında gelişim gösteren bir kart oldugu da söyleniyor kafam karıştı. Alıp olası bir memnuniyetsizlik durumunda satma sansım var veya bir sıkıntı olunca garantiye gönderme durumumda olabilir. 6600 alırsam ikinci el düşünüyorum Arc alırsam sıfır. Valorant CS tarzı oyunlar oynamıyorum. Yani iki üç günde bir öyle FIFA, arada araba oyunları falan. Hepsini her daim Ultra da oynayacağım diye bir kaide de yok. Uzun süre götürsün yeter bir iki sene sonra zaten performans elbet düşer diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı