Ryzen 5 5600X için anakart önerisi

AM5 Serisi bir sistem toplamak istiyorum aslında ama anakart olarak mATX bir anakart istemiyorum çünkü çift m2 slot desteği olmuyor. Bu anakartta da çift m2 desteği yok malesef. Bu sistemdeki anakartı ATX bir AM5 anakartla değiştirsem, ram olarak elimde XPG D30 var 2 tane, bunların yanına 2 tane daha DDR4 serisi ram alsam sorun yaşar mıyım yoksa DDR5 almak zorunda mı kalırım? Eğer sorun olmazsa işlemcim ve anakartımı AM5 serisi yapar ram leri daha sonraki zamanlarda halledebilirim. Yoksa elimdeki bütçe ile AM4 serisinden devam etmek mantıklı geliyor tüm sistemin aynı soket tipinden olması için.

1x16 GB RAM seçtim bütçeyi aşmaması için. İleride aynısından bir tane daha alıp 2x16 yapabilirsin. DDR5 RAM'ler için Dual channel olmaması DDR4'teki gibi performans kaybına yol açmıyormuş.

Şu videoda Crucial teknik elemanı açıklıyor.

Bu şekilde 13Bin'i biraz geçiyor ama alacağın Ryzen 5600X'li sistemden kat kat iyidir.

Ama aklında olsun bu anakartta SSD ve ekran kartı için Gen 5 desteği yok.
Gen 5 SSD'ler şu anda zaten piyasada yok. Gen 4'ler fazlasıyla yeterli.

Ekran kartı slotu için de PCI-e 3.0 bile hala fazlasıyla yetiyor.

AM5 Serisi bir sistem toplamak istiyorum aslında ama anakart olarak mATX bir anakart istemiyorum çünkü çift m2 slot desteği olmuyor. Bu anakartta da çift m2 desteği yok malesef. Bu sistemdeki anakartı ATX bir AM5 anakartla değiştirsem, ram olarak elimde XPG D30 var 2 tane, bunların yanına 2 tane daha DDR4 serisi ram alsam sorun yaşar mıyım yoksa DDR5 almak zorunda mı kalırım? Eğer sorun olmazsa işlemcim ve anakartımı AM5 serisi yapar ram leri daha sonraki zamanlarda halledebilirim. Yoksa elimdeki bütçe ile AM4 serisinden devam etmek mantıklı geliyor tüm sistemin aynı soket tipinden olması için.
AM5 anakartlar ddr4 desteklemiyor.

Yardımlarınınız için çok teşekkür ederim ama sanırım AM5 serisi benim için oldukça tuzlu olacak gibi gözüküyor 🥲 O yüzden AM4 bir sistemden devam etmek daha uygun olacak gibi geliyor. 3.5k ya MSİ MPG X570 veya çift m.2 slotlu ve soğutma desteği olan bir anakart alıp, işlemciyi 5600x de tutup, ram olarak da elimde hazır olan D30 lara 2 tane daha almak mantıklı geliyor. Böylece fiyatı aşağı indirip kalan miktarla da 2K bir monitör alabilirim.
AM5 anakartlar ddr4 desteklemiyor.

Yardımlarınınız için çok teşekkür ederim ama sanırım AM5 serisi benim için oldukça tuzlu olacak gibi gözüküyor 🥲 o yüzden AM4 bir sistemden devam etmek daha uygun olacak gibi geliyor. 3.5k ya MSI MPG X570 veya çift M.2 slotlu ve soğutma desteği olan bir anakart alıp, işlemciyi 5600X de tutup, RAM olarak da elimde hazır olan D30'lara 2 tane daha almak mantıklı geliyor. Böylece fiyatı aşağı indirip kalan miktarla da 2K bir monitör alabilirim.

https://www.n11.com/urun/msi-mpg-x5...akce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel anakart olarak.

Hala işlemciyi 5600 almanı öneriyorum :D

Arkadaşlar AMD Ryzen 5 5600X RTX 4060 Ti 16 GB 3X OC X Slim Gaming ekran kartı darbogaz yapar mı ve AMD Ryzen 5 5600X için anakart öneriri misiniz 4 RAM takılabilsin 2 SSD koyma yeri olsun vs

Yeni konular

Geri
Yukarı