NVIDIA GeForce GTX 690 Ekran Kartı

NVIDIA GeForce GTX 690: Çift Kepler Gücü

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

NVIDIA GeForce GTX 690: Çift Kepler Gücü ile geliyor…

Daha önceden haberimize konu olan NVIDIA yeni ekran kartı canavarı olan GeForce GTX 690 modelini resmen ortaya çıkarttı. Çift Kepler çekirdeğe sahip olan ekran kartı dünyanın en hızlı modeli oldu. Yeni GTX 690 modelinde krom kaplama alüminyum kasa, özel magnezyum alaşım fan yuvaları, çift buhar çemberi (Vapor Chamber) soğutma ve nikel kaplama soğutma levhaları (Finstack) dikkat çekiyor.

Çift GPU sayesinde 3072 CUDA çekirdeği ile tek GPU’lu GTX 680 modelinin iki katına yaklaşan bir performans söz konusu. SLI konfigürasyonda çift GTX 680’e göre güç tüketimi konusunda da daha avantajlı durumda. Bütün bu bileşenler 10 fazlı ekstra dayanıklı bir güç sistemiyle besleniyor. İki adet 8 pin güç bağlantısı ve 650 Watt’lık bir güç kaynağı gereksinimi var.

NVIDIA başta bahsettiğimiz alaşımları kullanmanın dışında başarılı bir hava akışı ve sessiz çalışma için kartın içerisinde de daha kompakt bileşenler kullandığını açıkladı. CUDA çekirdeklerine ilaveten 256 doku birimine, 64 raster birimine ve 2x 356 bit bellek bus hızına sahip. GPU’su 915 MHz’de çalışan GTX 690’ın 4GB belleği var. Normalde 1006 MHz olan GPU, güç tüketimi ve soğutma açısından 915 MHz’ye indirilmiş olsa da gereken durumlarda GPU Boost teknolojisi bu hızı arttırabiliyor. NVIDIA GeForce GTX 690’in güç tüketimi 300 W TDP sınırını aşmıyor, elbette bu resmi açıklamadan öğrendiklerimiz, gerçek testlerdeki tüketimi için incelemesini beklemeniz gerekiyor.

Desteklediği teknolojiler arasında DirectX 11.1, OpenGL 4.2, OpenCL 1.2, Stereoscopic 3D, çoklu monitör desteği, PhysX, PCI Express 3.0 bulunuyor.

Kısıtlı sayıda piyasaya sürülen ürün dünya çapında 3 Mayıs’ta ilk satışa, 7 Mayıs’ta da daha geniş çaplı olarak satışa sunulacak. Yurtdışı fiyatının 999 dolar civarında olması bekleniyor.