Adobe CS6 Logo

Adobe Photoshop için Önemli Güvenlik Güncellemesi!

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

Adobe CS6 Logo

Adobe CS6 Logo

Adobe Photoshop’un bu güncellemesiyle hem güvenlik açıklarına karşı önlem alın, hem de performansı ve istikrarı arttırın! İşte en son Adobe Photoshop güncellemesi…

Adobe, Windows ve Macintosh’lardaki Adobe Photoshop CS6 için bir güvenlik güncelleştirmesi yayımladı. Bu güvenlik güncelleştirmesi saldırı altında olan bir işletim sisteminin saldırganın kontrolüne geçmesine olanak sağlayabilecek bir güvenlik açığını engellemektedir. Bir saldırganın güvenlik açığından yararlanabilmesi için, Windows ya da Macintosh’da Photoshop CS6 üzerinden kötü niyetli bir üçüncü parti dosyanın kullanıcı tarafından açılması gerekmektedir. Adobe Photoshop, bu güvenlik açığını kullanan herhangi bir saldırıya maruz kalmamıştır.

Adobe’nin yaptığı açıklamaya göre, Windows ve Macintosh için Adobe Photoshop CS5.1 (12.1.1) ve Adobe Photoshop CS5 (12.0.05), bu güvenlik açığından etkilenmemektedir. Adobe Photoshop CS5.1 (12.1.1), Adobe Photoshop CS5 (12.0.05) ve önceki sürüm kullanıcıları için güncelleme yüklenmesi gerekmemektedir.

Adobe, Windows ve Macintosh için Adobe Photoshop CS6 (13.0) kullanıcılarılarının ise güncelleme yapması gerektiğini açıklamaktadır.  Adobe’nin, bu güvenlik açığını gidermek için yayımladığı Adobe Photoshop CS6 (13.0.1), kod çalıştırma gerektirebilecek yığın taşması (CVE-2012-4170) güvenlik açığı sorununu gidermektedir.

Adobe, Adobe Photoshop CS6 (13.0) kullanıcılarının teknik notta verilen talimatları uygulayarak ürünlerini güncellemelerini önermektedir. Güncelleme için;

1. Photoshop’ta Help > Updates (Yardım>Güncellemeler)

2. Adobe Application Manager (Adobe Uygulama Yöneticisi) çalışacaktır, Adobe Photoshop CS6’yı ve güncellemeyi seçin.

Önemli Düzeltmeler

76 Temel sorun Adobe Photoshop 13.0.1 sürümüyle düzeltilmiştir:

2 Güvenlik sorununun yanında:

  • 31 Çökme sorunu
  • 18 3D özellik sorunu
  • 15 Çizim ve grafik özellik sorunu
Adobe Photoshop CS6 Update

Adobe Photoshop CS6 Update

Düzeltilen hataların detaylarına bakacak olursak 3D yansımalarda ray Trace esnasında render işleminin durmaması, OpenGL aracının Windows altında tam ekranda durması, uollar ve şekillerde katman düzenleme sorunları, vektör katmanlarda kopyalama ve yapıştırma sorunları, dönüştürme ön izleme sorunları, Grip Pen’deki kayma, hareketler, Liquify (Sıvılaştırma), video oynatmada sorunlar, kanallar panelinde katman oynattıktan sonra önbakışın güncellenmemesi ve en önemlisi performans! İşte bu yama bütün bu sorunlara ve daha fazlasına çözüm oluyor.

Adobe yaptığı açıklamada kullanıcılarını hem güvenlik açıklarına, hem de performans sorunlarına karşı güncellmeye çağırıyor ve Photoshop CS6 13.0.1 sürümüyle daha yüksek istikrar ve güvenlik vadediyor.