Curiosity tarafından elde edilen veriler, Astronotların Mars yüzeyinde yaşayabileceğini ortaya koyuyor.

Curiosity Gezgini Mars Toprağını İnceleyecek

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Mars Gezgini Curiosity, kızıl gezegenden ilk toprak örneklerini alıp analiz edecek.

Mars Gezgini Curiosity, kızıl gezegenden ilk toprak örneklerini alıp analiz edecek.

NASA tarafından yürütülen Mars projesi içerisinde kullanılan Mars Gezgini Curiosity toprak incelemesinde bulunacak.

NASA tarafından verilen  bilgilere göre Mars gezgini, kızıl gezegen üzerinde ki ilk toprak incelemesine başlayacak. Bilim-insanları ve mühendisler, gezgini doğru pozisyona getirmekle uğraşıyorlar.

Curiosity, Rocknest Bölgesi’nden alacağı toprak örneğini inceleyecek. Mikrobik yaşam arayışının yanı sıra toprak üzerinde mineral ve kimyasal analizler yapılacak. Böylece Mars toprağı hakkında gerekli olan detaylı bilgi elde edilebilecek.

Görev Menajeri Michael WatkinsCuriosity, ilk iki aylık görevi boyunca oldukça iyi huylu bir biçimde hareket etti. Şimdi en önemli saflardan birine geçerken dikkat etmeliyiz. İlk toprak örneklerini 2 hafta içerisinde almayı planlıyoruz ” dedi.

Üzerinde 2 yıl çalışılan Curiosity gezgini, bir kepçe yardımı ile toprağı alacak. Gezginin üzerinde bulunan ufak bir laboratuvarda teste tutacağı toprak hakkında elde ettiği bilgileri, dünyaya gönderecek. Bu görevinden sonra Glenelg alanına yönlendirilecek gezgin, matkap yardımıyla sert taşları kırarak onlardan örnek almaya çalışacak.