MSI B75MA-E33 Anakart İncelemesi

In İncelemeler, İş by Haluk SekendizLeave a Comment

MSI’ın, öncelikli olarak kurumsal pazarı hedefleyen Intel B75 yongasetli B75MA-E33 anakartını inceliyoruz. 

Intel’in “Tick” ve “Tock”lardan oluşan yol haritasında, mimari küçülmeler yada ufak rötuşların ardından oluşan farklılıklar, doğal olarak yongasetlerine de yansıyor. Bunu, geçen gün incelediğimiz Z87 yongasetinde detaylı bir şekilde dile getirmiştik.

2012 yılının başlarında, 22nm üretim teknolojisine sahip Ivy Bridge işlemcilerle gelen 7 serisi yongasetleri, bir önceki 6 serisiyle karşılaştırıldığında, doğal USB 3.0 desteği haricinde devrimsel nitelikte büyük gelişmeler göstermediler. Farklılığı, daha çok işlemcilerde oluşan küçük değişimlerle yaşadık.

Intel üretimi yongasetlerinde üretim maliyet farklı olmasa da, firma, pazarı bir şekilde bölümlemek zorunda. Bu pazarlama stratejisi gereği, tepe modeli Z77’nin alt seviyelerine konumlandırılan B75, 4 x USB 3.0 ve 6 adet SATA portunu destekliyor. RAID kurulumlarını organize eden  Intel Rapid Storage, kurumsal yapıların herhangi bir IT uzmanına gerek kalmadan personel bilgisayarlarını yönetmesini sağlayan ve endüstriyel bilgi hırsızlığına karşı USB koruması gibi güvenlik önlemlerini barındıran Small Business Advantage, Rapid Start- Smart Response-Smart Connect gibi teknolojilerin yer aldığı Responsiveness, B75 yongasetinde isteğe bağlı olarak kullanıma sunulmuş.

MSI B75MA-33 (17)

Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere, ekran kartlarındaki GPU kırpma operasyonlarından sonra düşük etiketlerle satılan alt gruplarda olduğu gibi (örneğin GTX 680’in kırpılarak GTX 670 olarak satılması gibi) tepe seviyesi Z77, 7 serisinin tüm nimetleri ile donatılmış durumda. B75, doğası gereği hızaşırtma girişimlerini desteklemiyor. Bunun yanında, tadavülden kaldırılmış olan ve güncel anakartlarda göremediğimiz PCI yuvaları, kurumsal yapıların desteklenmesi adına B75 yongasetine dahil edilmiş.

MSI B75MA-33 (18)

[end_tabset]