USB 3.1 Standartları Belirlendi

In Haber by Özay Şen1 Comment

USB 3.1'in standartları belirlendi.

USB 3.1’in standartları belirlendi.

Firmalar arasında kavgalara yol açan USB 3.1 standartları konusunda firmalar anlaştı.

Microsoft, Intel, HP ve irili ufaklı diğer firmaların bulunduğu USB Birliği sonunda USB 3.1’in özelliklerinin ne olacağına karar verdi. Yeni aktarım sistemi USB 3.1, 10Gbps hızında bağlantı yapabilecek. Aynı zamanda USB 3.0 ve USB 2.0 bağlantılarını da destekleyecek.

USB Birliği, 3.1’in band genişliği standartının nasıl olacağı konusunda uzun süredir tartışmalar içerisindeydi. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen Apple Thunderbolt halen piyasanın en iyi aktarım seçeneği. Thunderbolt’un Intel ve Apple ortaklığı ile yapılması ve fiyatının oldukça yüksek olması, USB 3.0’ı bir alternatif olarak ön plana çıkarıyordu.

Şimdi 10 Gbps aktarım yapacak USB 3.1’in pazardaki durumu ne olacak, çıktığı zaman göreceğiz. Yüksek seviyede band genişliği ile bilgi transferi yapmak için USB 3.1, Thunderbolt’u tahtından edebilir.

USB 3.0 Destek Grubu Brad SaundersUSB 3.1 özellikleri, şu an kullanılan USB 3.0 protokolü ile benzerlik gösteriyor. Ancak 10Gbps hızı ile katbekat daha iyi performans sergileyecek” dedi.

Birlik, USB 3.1 için Asya, Avrupa ve ABD’de çeşitli konferanslar verecek. Final sürümünde değişiklikler olabileceğinin de haberleri verildi. Bakalım USB 3.1 çıkışları ne kadar kullanışlı olacak?