Anasayfa Haber Amerika, Çin’i Dava Ediyor!

Amerika, Çin’i Dava Ediyor!

cin-internet

Amerika Birleşik Devletleri dünya tarihinde bir ilke imza atarak, Çin’i siber casusluk nedeniyle dava etmeye hazırlanıyor.

Savcılar ve FBI yetkililerinin de hazır bulunduğu bir basın konferansı veren Amerikalı yetkililer, bazı Çin Ordusu mensupları hakkında siber casusluk suçlamasıyla dava açmaya hazırlandıklarını resmen açıkladılar. Bu dava uluslararası siyaset arenasında bir ilk olacak. Her ne kadar senelerdir ülkeler arasında bolca suçlama gerçekleşmiş olsa da, şimdiye dek kimse resmen bir dava açmamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz yıllarda Çin ile bu konuda defalarca ilişkiye geçtiklerini ve her defasında konunun karşılıklı konuşarak çözülmesi yolunda sözler aldıklarını söylüyorlar. Ne var ki Çinli yetkililerin verdikleri sözleri tutmadığı ve devamlı konuyu geçiştirdikleri de bilinen bir gerçek.

Öte yandan bu suçlamalarla karşılaşan tek ülke Çin değil, Rusya’nın da siber casusluk konusunda sıkça ismi geçiyor. Buna karşılık diğer ülkeler de Amerika’nın bu örtülü savaşta çevresine fazlasıyla zarar verdiğini iddia ediyorlar. Ancak Amerika bu iddiaları yalanlıyor ve NSA’nın aktivitelerinin endüstri casusluğuna değil, karşı casusluğa yönelik olduğunu söylüyor.

Amerikalı yetkililer tarafından verilen rakamlara göre, ağırlıklı olarak Çin’den kaynaklanan saldırıların Amerikan ekonomisine büyük zararı dokunuyormuş. Endüstri ve teknoloji hırsızlığının Amerikan şirketlerine yıllık maliyetinin 120 milyar dolar civarına ulaştığı söyleniyor. Her halükarda bu davanın iki ülke arasındaki ilişkileri daha da germesi bekleniyor.