Anasayfa Makale Hayat Mastered for iTunes Nedir ?

Mastered for iTunes Nedir ?

Ender Çabuker, Mustafa Ceceli ve Fuat Ergin Apple’ın Mastered for iTunes teknolojisini anlatıyor.

Apple’ın iTunes üzerinden satılan parçalarda kalite çıtasını daha da yukarı çekmek için geliştirdiği Mastered for iTunes standardı prodüktör Ender Çabuker’in yanında ünlü sanatçı Mustafa Ceceli ve rap sanatçısı Fuat Ergin tarafından değerlendirildi.

Ülkemizde Mastered for iTunes parçalar hazırlamak için sertifika almış birçok stüdyo bulunmakta. Bunlardan biri de Ender Çabuker ve Volkan Yazıcıoğlu tarafından kurulmuş olan VE Medya Yapım.

Ender Çabuker‘in Mastered for iTunes (MFiT) için önerdiği ses dosyası özellikleri şu şekilde: 

İdeal bir mastering için 24bit 96.000kHz ses dosyası çok uygun olacaktır. Bu şekilde Apple Codec daha tutarlı bir encode işlemi yapacaktır. Fakat illa 24-96 olması şart değil, 16bit 44.100khz üzerinde olan her çözünürlük MFiT yapmak için yeterli. Yani 24 bit (şart) 48.000kHz, 88.200kHz, 96.000kHz, 192.000kHz encode işlemi için yeterlidir.

İsmi sizi yanıltmasın, stüdyoya MASTERING yapılmış ses dosyalarını yollamanız gerekiyor. Yani MFiT bir mastering işlemi değil, master sonrası işlemidir.

Sahip olduğunuz mevcut kataloğunuzu (CD, Kaset, Plak) yeniden dijital satışa sürmek isteyebilirsiniz. Elinizde yüksek çözünürlüklü ses dosyalarının olmaması problem değil. Eğer Analog ReMastering işlemi yapılırsa MFiT için yine uygun bir ortam oluşacaktır.

VE Medya Müzik Stüdyosu