Anasayfa Video Kafa Ayarı Kafa Ayarı #11 – Oyun Nasıl Yapılır? Oyun Yapmak ve Yapımcı Olmak

Kafa Ayarı #11 – Oyun Nasıl Yapılır? Oyun Yapmak ve Yapımcı Olmak

Harika bir oyun fikriniz mi var? Nasıl destek bulacağınızı ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız buyrun Kafa Ayarı’na! Kafa Ayarı #11’in muhabbet konusu oyunlar ve geliştiriciler üzerine…

Oyun nasıl yapılır, geliştirenler nelerle uğraşır, nasıl yaşar, ne yer ne içer, su kenarına gruplar halinde indiklerinde nasıl iletişim kurar?

Kafa Ayarı #11’de “Oyun Nasıl Yapılır?” ve “Oyun Yapımcısı Olmak” nasıl bir şeydir işte bunları konuşuyoruz. Kickstarter’dan mod yapımına, bitmeyen gece mesailerinden ücretsiz oyun motorlarına ve başarı hikayelerinden hesaplanmayan risklere kadar bu “kariyer” yolunda gerçek geliştiricilerin hikayelerinden, tecrübelerinden öğrendiklerimizi, direkt kendi gözümüzle gördüğümüz gerçek zorlukları sizler için özetliyoruz. Taze demli çayımız, gökyüzünde yıldırımlar, İstanbul’da fırtına ve uzun zamandır konuşalım dediğimiz bir konu. İyi seyirler diliyoruz…

Disclaimer: Türkiye’de oyun sektörünün halinden biz sorumlu değiliz. Kesinlikle sorumlu değiliz. Başarılı Türk oyun geliştiriciler yok mu? Olmaz mı http://gate.ii.metu.edu.tr/tr/node/131 adresine bir bakın. Oyun geliştirirken işinizden, sevdiklerinizden, gözlerinizden ve daha fazlasından olabilirsiniz. Geliştirmezseniz de pişman olabilirsiniz. Her halükarda ne yapalım? “Hayat bu.”

 • Umut Veren

  3 boyutlu icine ceken bir sohbet oldu cok tessekürler arica :)
  benim ilk bilgisayari bile cözüp kurcalayip anlamam bile 5 senemi aldi …
  sonra internet geldi cogu bilgi de ordan kaptim…
  buradan mod yapmaninda benim gibi pc yi kurcalamakla ayni bulum :D
  ilk pc’de ne ekran karti nede ekran karti yuvasi vardi :P nalet… :D
  2 sene önce ilk kez pc toplamistim pismandim ama sonra yeni parcalar taka taka ögrendim.. oyun gelistirmek icin kitaplar vardi ama ingilizce sözlük aldim :)
  cünkü kitaplari bile kaynaklar ingilizce idi .. kimisi oyun yaziyor iyi kötü ingilizce’si ama iste :) mantigini birde kavrayana.. ( kopy#paste :D )

 • Ali Güngör

  Adım adım, öğrene öğrene oluyor her şey :)

 • hasan

  İyi güzel anlatmışsınız da, hep büyük oyunlardan girmişsiniz, yani GTA battlefield yapılamaz demişsiniz. Evet tek başına yapılacağını zannetmiyorum. Ama artık işler değişti, yani adamın parası olur, mesela unity nin asset store dan gerekli olan her şeyi satın alır, düşündüğü gibi bir oyunu belki yapabilir. Yani anlatmak istediğim şu her şeyi hazır kullanarak ta oyun yapılabilir, veya her şeyi kendin yaparak ta oyunu yapabilir.

  Biri gelir, Assembly ile yapabilirse yapar,

  Diğeri gelir, daha kolay olan .NET tarzı şeylerle yapar.

  Diğeri gelir, dediğiniz gibi engine kullanır, çizim programları kullanır, oyunu yapar.

  Diğeri gelir her şeyi satın alır, oyunu yapar.

  Şu anda en çok hazır engine kullanılarak yapılıyor, ve TR de şu ana kadar gördüğüm en çok kullanılan motor unity, Unity ile yapılmış TR de baya oyun var, bunların çoğu mobil ağrılıklı. PC için yapan ve sevilen bir oyun fazla görmedim TR de. Bir de, birtek bendemi oluyor bilmiyorum ama zor dediğim şeyleri çok kolay yapabiliyorum, kolay dediğim şeyler de zorlanıyorum.

  Dediğiniz gibi önce kişi alanını belirlemeli, grafik mi, kod mu? Kod ise grafikleri hazır bulur lisans şartlarını falan uygular/kabul eder, grafikleri yapar. Tabii grafikler tam hayalindeki gibi mi olur orası tartışılır. Önerim unity gibi hazır bir motor kullanılmalı ve bu motorun gene unity gibi asset(varlık, obje) lerini kolayca bulunabilmeli, kaynaklar bol olmalı. Bana göre bunu en iyi yapan motor unity.

  Bende şu anda geliştiriyorum mobile, öyle BF gibi falan değil Roll ball gibi bişey ama değişik, daha önce görmediğim bir oyun geldi aklıma, onu yapıyorum.

  Bir oyunu en başta tasarlarken şu düşünülmeli; insanlar senin oyununu neden tercih etsin? Diğerlerinden ne gibi farkı var? Sonra araştırılmalı, düşündüğüm gibi bir oyun var mı diye, yoksa ve gerçekten eğlendirebilecek bir şey ise devam edilmeli ve böyle bir oyun yaptığını kimseye söylememeli.

 • Ramazan

  ben de pes oyunundaki stadyumdaki reklam tabelalarını değiştirmiştim :))

 • Mirbey Ozan TR

  Sürekli oyun ile ilgili videolar geliyor, sanki başka konu yok?

 • Ali Güngör

  500’den fazla videomuz var, az miktar oyun çeşit olacaktır ancak bu bir oyun videosu değil. Bu bir eğitim, kariyer, sektör ve teknoloji videosu çünkü oyun oynamak ile değil, geliştirmek ile ilgili.

 • Ali Güngör

  Tek başınıza çok şey yapabilirsiniz ama tutup da bir yılda 100 milyon dolarlık AAA Title yapamazsınız. En çok bu tür hayalleri olanlara işin gerçeğini aktarmak istedik. Gerçekçi hedeflerle çalışan insanlar başarılı olacaktır.

 • Doğukan Arslan

  Oyun demişken bir sonraki Kafa Ayarı’nda “Türkiye’de oynanan online oyunlar”ı inceleyin.

 • Mirbey Ozan TR

  Kafa Ayarı için konu önerebiliyor muyuz?

  *Bu arada Technopat Sosyal üyesiyim fakat yönetim sürekli CEZA yağdırıyor. Artık sosyalde yazmaya korkar olduk. Tek ben değil, çoğu üye böyle söylüyor.

 • Muhammet Ali

  abi ben lise 2 öğrencisiyim bilgisayar bölümü okuyorum ve açıkcası böyle konulara çok ilgim ve merakım var.aslında küçüklüğümden beri hep istiyordum böyle oyun filan yapim hep hayalimdi sonra liseye gelince bunun zor olduğunu helede böyle oyun sektörünün fazla gelişmediği bir ülkede daha bi zor olduğunu anladım ama bana tekrar ümit verdiniz :) benim hedefim ilerde taleworlds’e filan girebilmekti ama şuan mod geliştirmek hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorum ve böyle konularda bilgi sahibi olmak istiyorum…işin aslı , kafamda birsürü soru işareti vardı şuan beni baya bi aydınlattınız ama yerine başka soru işaretleri geldi :D sizi büyük bir ilgiyle takip ediyorum , çok teşekkürler herşey için ^^

 • Ali Güngör

  Elbette, konu önerilerinizi her zaman bekliyoruz. Cezadan korkacak bir şey yok, yazıma, üsluba, paylaşılan bilgiye dikkat ederek yazmanız yeterli. Pek çok kullanıcı kuralları hiç okumadan ve Sosyal’de yazmanın mantığını anlamadan Facebook’ta yazar gibi yazıyor. Ancak bu platformun temel farkı herkesin yazdıklarının okunup anlaşılabilir, bilgi açısından doğru olması gerekliliği. Az ama öz yazmak yeterli.

 • Mirbey Ozan TR

  Yazarken kurallara dikkat ederim, düzgün yazmaya özen gösteririm. Diğerlerini geçeyim de bu seferki cezanın sebebi Fifa 15’te Türkiye liginin eklenmesi ile ilgili bir haber paylaştım. Konuyu hemen yayınlayayım yayınladıktan hemen sonra düzenleyerek kaynağı eklerim diye düşündüm, konuyu paylaştım sekmeden haberi aldığım linki kopyaladım ve konunun sonuna kaynağı ekledim fakat kaydedemedim çünkü hemen ceza vermişti yöneticiler. ” Kaynak belirtmeme ” sebebiyle 1 hafta ceza aldım. Bence 1 haftalık ceza verilecek bir sebep değil.

  Kafa Ayarı konusuna gelecek olursam, şöyle bir önerim var; Kafa Ayarında geniş bir konuyu ele alarak birkaç haftalık bir seri yayınlamak. Mesela Mobil işletim sistemleri konusunu
  -Mobil İşletim Sistemleri 1 – Mobil İşletim Sistemlerinin geçmişi, çıkışı… Sybian OS, Blackberry OS vb.
  -Mobil İşletim Sistemleri 2 – iOS
  -Mobil İşletim Sistemleri 3 – Android
  gibi 3 e ayırarak yayınlamak.

  http://bit.ly/1sIDpXh

 • MelihTR

  Tomb Raider 5 Chronicles ‘la gelen editörle, geliştirici ekibin bölümleriyle yarışan bölümler yapılıyordu

 • ümit

  Cevat Yerli’de tavsiyeleri arasında bu işe MOD yapımı ile başlanması gerektiğini ve okul okumanın çokta gerekli olmadığıdır.

 • Burak ömür

  Bilgisayarın başında çok oturuyo diye sevgiliniz terk edicek demeyin abi bilgisayar mühendisi olucam ben morelimi bozuyonuz bak :D

 • semanur

  nasıl yapılır oyun anlamaya çalışıyom anlamıyom

 • Yorumum neden spam olarak algılandı ?

 • Kıvanç

  yenisi bekleriz hocam :)

 • bugraozden

  bir yerlerden başlamak için sıfırdan basit oyun yapımını anlatan şu eğitim videolarını önerebilirim “basitoyunyapmak.blogspot.com” iyi çalışmalar.

 • Nostaljik GAMES

  Yenisini bekliyoruz