Anasayfa Makale Pratik MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi

MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi

MSI Afterburner

MSI’ın AfterBurner yazılımı ile FPS, sıcaklık, işlemci kullanımı ve bellek kullanımı değerlerini oyun oynarken gerçek zamanlı gözlemleyin.

PC oyunculuğu için FPS’nin önemi tartışmaya mahal vermeyecek kadar ortada. Oyunu kaç FPS ile oynadığımız bizim için önemli. Ve çoğumuz için 30 FPS hiç de iyi bir rakam değil. Peki oyundaki FPS değerini nasıl öğreneceğiz? Bunun için en basit yazılımlardan birisi Fraps. Fraps sayesinde oyunu kaç FPS ile oynadığımızı kolayca öğrenebiliriz. Fakat biraz daha fazla bilgi öğrenmek istediğimizde uzun zamandan beri güncellenmeyen bu yazılım yetersiz kalıyor.

İşte burada MSI Afterburner imdadımıza yetişiyor. AfterBurner bu konudaki en iyi ve en kapsamlı yazılım. Birçok bilgiyi kullanıma sunmasının yanında bilgiyi nasıl göreceğimizi de kişiselleştirebiliyoruz. Afterburner, Rivatuner Statistics Server ile birlikte çalışarak bize şu bilgileri sunabiliyor:

 • FPS: Ekranda saniyede gösterilen kare sayısı
 • Frametime: Bir karenin üretilebilmesi için harcanan süre
 • CPU Temperature: İşlemci sıcaklığı
 • CPU Usage: İşlemci kullanımı
 • RAM Usage: RAM kullanımı
 • Pagefile Usage: RAM yetmediğinde dahili depolamada saklanan sanal bellek dosyasının kullanım oranı
 • GPU Sıcaklığı: Ekran kartının grafik işlemcisinin sıcaklığı
 • GPU Kullanımı: Grafik işlemcinin yüzde olarak kullanım oranı
 • GPU Fan Hızı: Ekran kartın fanının yüzde olarak kullanım oranı
 • GPU Fan Hızı: İkinci seçenek ekran kartı fanının devrini belirtir
 • GPU İşlemci Hızı: Grafik işlemci çekirdeğinin çalışma frekansı
 • GPU Bellek Hızı: GDDRX ekran kartı belleklerinin çalışma frekansı
 • GPU Bellek Kullanımı: Ekran kartı belleğinin (Video Memory/VRAM) kullanım oranı

Bu bilgilere bakarak biz oyun oynarken arka planda sistemimizde ne olup ne bittiğini görebiliyoruz. Örneğin işlemci kullanımı tavan yapıyorsa bir işlemci darboğazı var demektir. Ya da GPU frekansında ani bir düşüş oluyorsa bir ısınma sorunu var demektir. Benzer şekilde CPU frekansı düşüyorsa işlemcimiz ısınma sorunları yaşıyor demektir.

%1 ve %0.1 FPS

Bütün bu değerlere ek olarak AfterBurner ve RivaTuner yakın zamanda güncellendi ve yazılıma %1 ve %0.1 FPS değerleri eklendi. Peki bu değerler ne anlam ifade ediyor? Açıkçası minimum FPS herhangi bir anlam ifade etmiyor zira oyun esnasındaki en düşük FPS’yi göstermiyor. Öte yandan %1 ve %0.1, oyun esnasındaki en yavaş karelerin hesap edilmesini sağlıyor. Bu sayede oyunda bir anlık takılma varsa ve FPS 1’e düşmüşse, bunu %1 ve %0.1 altında görebiliyorsunuz.

Ayarlar altından bu değerleri açtıktan sonra test esnasında Benchmark modunu devreye almanız gerekiyor. Bunun için de aşağıda bizim yaptığımız gibi Ctrl + B tuşuna benchmark modunu devreye sokmayı ekleyebilirsiniz.

Bu değerler hakkında daha detaylı bilgi için yeni videomuza göz atabilirsiniz:

İndirin: MSI Afterburner

 

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.