Anasayfa Haber Üçüncü Parti MSI Afterburner Kurulumunda Kötü Amaçlı Madencilik Yazılımı Keşfedildi

Üçüncü Parti MSI Afterburner Kurulumunda Kötü Amaçlı Madencilik Yazılımı Keşfedildi

MSI Afterburner 4.6.3

Eğer bilgisayar kullanıcısıysanız MSI Afterburner‘ı mutlaka duymuşsunuzdur. Oldukça popüler olan bu yazılım ekran kartımızla hız aşırtma yaparken ve donanım değerlerini izlerken sıkça kullanılır. Bu tür yardımcı programlar için en iyi indirme noktası resmi web sitesidir. Afterburner’a ulaşabileceğimiz farklı indirme sayfaları da var, ancak bunların hepsi güvenilir değil.

Bildiğiniz üzere çevrimiçi arama sonuçlarına girmek için SEO tekniklerini kullanan birçok web sitesi var. Aslında bu birçok yazılım ve sektör için geçerli. MSI Afterburner üzerinden devam edecek olursak, bazı kötü amaçlı kişilerin bu popüler aracı kullanarak kötü amaçlı yazılımlar yaydığı ortaya çıktı.

Cyble‘daki siber güvenlik araştırmacıları, görsel olarak MSI web sitesiyle aynı olan bazı sahte web siteleri keşfettiler. Tahmin edebileceğiniz gibi, burada kötü amaçlı yazılımlar entegre edilmiş Afterburner dosyaları sunuluyor. Dosyaları indirip açan kullanıcılar, farkında olmadan cryptojacking (bilgisayarınızın sistem kaynaklarınıkripto para madenciliği yapmak üzere kullanma) ve veri hırsızlığı da dahil olmak üzere çok sayıda kötü şeye bulaşıyor.

Cyble tarafından yapılan araştırmalara bakılırsa korsanlar kripto para madenciliği yapmak için Monero XMR madenci yazılımını kullanıyor. Afterburner’ı bilgisayarımıza kurduğumuzda Windows Explorer’a (explorer.exe) bir kripto virüsü bulaşıyor ve yardımcı programın yanında XMR madencisini de bilgisayarımıza getirmiş oluyoruz. Afterburner veya farklı araçlar olsun, bilgisayarınıza yeni yazılımlar yüklerken resmi indirme sayfalarını kullandığınızdan emin olun. Ayrıca size faydalı olacak araçları keşfetmek için Technopat Sosyal indirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.