Yeni Nesil İşlemciler Yalnızca Windows 10 Destekleyecek

In Haber, İş by Yunus Emre22 Comments

Microsoft, yeni nesil işlemcilerde Windows 10 öncesi işletim sistemlerine destek vermeyecek.

Microsoft, geçtiğimiz hafta Windows 8 desteğini kesmişti. Alınan bu kararla birlikte güvenlik dahil hiçbir konuda bu işletim sistemine güncelleştirme yayınlanmayacak. Yazılım devi, kullanıcıların Windows 8.1 ve Windows 10 gibi güncel sistemlere geçiş yapmasını istiyor.

Microsoft’un blogundan son olarak yaptığı açıklama ise, yeni nesil işlemcilerle Windows 10 öncesi işletim sistemlerinin kullanılamayacağı yönünde oldu. En güncel işletim sisteminin kullanımını artırmak için yeni politikalar belirleyen şirket, Intel Skylake sonrası sistemlerde Windows 10’un kullanılmasını neredeyse zorunlu hale getiriyor.

Bu gelişmeyle birlikte Microsoft’un bilgisayar üreticilerini Windows 10’a geçmeleri için zorladığını söylemek mümkün. Elbette ABD merkezli şirket, özellikle kurumsal müşterilerin en güncel Windows’u kullanmalarını sağlamak istiyor. Böylece şirketlerin eski Windows sürümlerinde yaşayacağı güvenlik problemlerinin de ortadan kalkması hedefleniyor.

2016 yılı sonunda Intel’in çıkaracağı 14nm mimarili Kaby Lake işlemcilerde yalnızca Windows 10’a destek verilecek. AMD Bristol Ridge APU ve Qualcomm 8996 (Snapdragon 820) gibi yeni işlemcilerin tüm özellikleri de yine Windows 10’la birlikte kullanılabilecek. Elbette okurlarımız soracak “Daha önceki işletim sistemleri hiç mi çalışmayacak?” evet çalışacak ama işlemci içerisinde yer alan pek çok yeni özellik olmadan çalışacak. Yani eksik bir performans söz konusu olacak ve eski işletim sistemlerinde bu tür sorunlar düzeltilmeyecek.