Steam Kütüphanesi Nasıl Taşınır?

In Makale, Pratik by Muhsin Bayram6 Comments

Steam kütüphanesini taşıma işlemi ile, baştan indirmeden oyunlarınızı kurulu oldukları diskten, bir başka diske taşıyabilirsiniz…

Bilgisayarınıza kurabileceğiniz oyunların sayısı, oyunları kurduğunuz diskin kapasitesi ile sınırlıdır. Eğer diskiniz dolduysa, ya eski oyunları silersiniz, ya da yeni oyunları farklı bir diske yüklersiniz. Ancak söz konusu Steam olduğunda, oyunlarınızı yekpare bir şekilde depolamanız gerekir.

Peki Steam oyunlarınızı farklı bir diske taşımak istediğinizde ne yapmanız gerekir?

Öncelikle Steam oyunlarınızın yüklü olduğu Steam klasörünün yerini tespit edin. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, Steam kısayoluna sağ tıklayıp, Dosya konumunu aç seçeneğine tıklayarak aradığınız klasörü bulabilirsiniz.

steam dosya konumuSteam’in kapalı olduğundan emin olun. Ardından Steam klasörünü, oyunlarınızı taşımak istediğiniz diske taşıyın. Bu işlem, kütüphanenizdeki oyunların sayısına göre uzun sürebilir.

Taşıma işlemi tamamlandıktan sonra klasörün içindeki Steam.exe dosyası ile Steam’i yeni konumundan çalıştırabilirsiniz. Ancak biz yeniden yüklemeyi tavsiye ediyoruz, zira yeniden kurulum yapılmadığı takdirde oyun kısayollarında sorunlar görülebiliyor. Steampowered.com adresine gidip kurulum dosyasını indirin ve çalıştırın.

steam yükleyinKurulum sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kurulum yeri olarak kütüphanenizi taşıdığınız konumu seçmek olacaktır.

steam hedef dizinKurulum tamamlandıktan sonra Steam’i çalıştırıp kaldığınız yerden oyunlarınızı oynamaya devam edebilirsiniz. Oyunları yeniden indirmeniz veya kurmanız gerekmeyecektir. Steam kütüphanesini taşıma işlemi artık tamamdır. Tek tek oyun yedeklemek isterseniz de “Steam Oyunları Nasıl Yedeklenir” rehberine geçebilirsiniz.