SpaceX Ve Boeing Roketlerinde Ciddi Sorunlar Var

In Haber by Berker Güngör1 Comment

SpaceX ve Boeing’in roketlerinin insanlı uçuşlar için yeterince güvenli olup olmadığı tartışılıyor.

Wall Street Journal kaynaklı bir habere göre, SpaceX ve Boeing tarafından NASA için yapılacak insanlı uçuşlar, planlandığı gibi 2018 yılında başlamayabilir. Her iki şirketin çalışmalarını yakından gözlemleyen devlet denetimcilerinin, iki projede de ciddi sorunlar bulduğu iddia ediliyor.

SpaceX tarafından geliştirilen yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketi, dikine iniş kalkış yapabiliyor. Ancak uçuş esnasında oluşan yapısal yüklerin, roket motorlarını besleyen türbinlerin kanatçıklarında ciddi çatlaklar oluşmasına sebep olduğu bildiriliyor.

Şirket motorları tasarlarken zaten bu yapısal stresi dikkate almış. Ancak SpaceX mühendislerinin bu sorunu tamamen çözmek için NASA mühendislerinden yardım aldığı ve motor tasarımını gözden geçirdiği bildiriliyor. Eğer motor tasarımının en baştan tekrar yapılması gerekirse, SpaceX’in insanlı uçuşlara başlaması yıllarca ertelenebilir.

Öte yandan Boeing tarafından geliştirilen yeni gemide de bazı çözülmeyen sorunlar olduğu bildiriliyor. Roketin tepesinde yolculuğa çıkacak olan ana kapsül, dünyaya geri dönerken bir paraşüt sisteminden faydalanıyor. Ancak bu paraşüt sisteminin de güvenilirliği konusunda ciddi soru işaretleri olduğu iddia ediliyor.