Anasayfa Haber Microsoft Eski Windows Sürümlerini Engellemeye Başladı

Microsoft Eski Windows Sürümlerini Engellemeye Başladı

Yeni nesil Intel yada AMD işlemci kullananların, eski Windows sürümlerine güncelleme alması engelleniyor.

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemini daha da fazla yaymak için aldığı önlemlere bir yenisi daha eklenmiş gibi görünüyor. Şirketin yeni nesil Intel ve AMD platformlarında Windows 10 kullanılmasını tavsiye etmekle yetinmeme kararı aldığı anlaşılıyor.

Intel Kaby Lake ve AMD Ryzen işlemcileri kullanan bilgisayarlarda, Windows 7 ve Windows 8.1 sürümlerinin desteklenmeyeceği daha önce açıklanmıştı. Ancak bu eski sürümleri kurmak ve kullanmak yine de mümkün oluyordu. Pek çok kullanıcı da çeşitli sebeplerden dolayı yeni bilgisayarında Windows 10 öncesi sürümleri kullanmaya devam ediyordu.

Ancak kısa süre önce kullanıcıların karşısına bir hata mesajı çıkmaya başladı. Windows 7 ve 8.1 kurulu Kaby Lake ve Ryzen bilgisayarlarında güncelleme almaya çalışan kullanıcılar, uyumsuzluk hatası mesajıyla karşılaşmaya başladılar.

Konu araştırıldığında, Microsoft’un artık güncelleme öncesinde işlemci türüne de baktığı ve buna göre güncellemeleri engellemeye başladığı anlaşıldı. Şirketin bu konudan yakınan kullanıcılara Windows 10’a geçme tavsiyesi de aynen devam ediyor. Ancak şikayetler artarsa geri adım atıp atmayacakları da merak ediliyor.

 

 • 4XQTR

  Pek çok kullanıcı eski windows sürümü yüklüyorsa windows bunu niye yaptıklarını araştırsa daha iyi oludu.

 • Esen Poyraz

  Cia Windows 10 ile dünyayı daha çok izleme derdinde .

 • Bilgilerini güncellemedikleri için.

 • Sistem Eski Olunca Güvenemiyorum Windows 10 Kaldırıp Kaldırmayacağı Konusunu Windows 8 Bilene Kurmaya Korkuyorum :(

 • mehmet ali

  Zaten son 3-4 güncellemeden sonra Windows 7 ve 8 tutarsız davranmaya başlıyor.

 • Strix

  Receb abi. Pek çok kullanıcının sistemi Windows 8 ve 10 ile uyumsuz oluyor. Sistemde donmalar, takılmalar yaşanıyor. Sıradan kullanım için kullanılan Eski bir bilgisayarlar Windows 10 desteklemediğinden böyle sorunlarla karşılaşan çok kişi oldu. Windows bunlar için Lite bir Windows yapmalı veya uyumlu hale getirmeli.

 • SypeR

  Uyumlu? Kaç yıllık makinelerde Windows 10 var ve bir problem yok.

 • 4XQTR

  Kardeş intel hd 3000 in w10 da uyumu yok.ama yine de windows update de bir güncellemesi mevcut ama yeterli değil.İntelin sitesinde uyumsuz yazıyor. Ama windows güncelleme veriyor.

 • SypeR

  Windows 8 ve 8.1 ile uyumlu tüm sürücüler Windows 10 üzerinde de sorunsuzca çalışıyor. (Aslında Windows Vista ile uyumlu tüm sürücüler sorunsuzca çalışıyor.)

  https://downloadcenter.intel.com/downloads/eula/24971/Intel-HD-Graphics-Driver-for-Windows-7-8-64-bit?httpDown=https%3A%2F%2Fdownloadmirror.intel.com%2F24971%2Fa08%2Fwin64_152824.exe

 • SypeR

  Sanıyorum Microsoft Resmi olarak Creators Update güncellemesini Nisan ayında yayınlayacak.

  Ekran görüntüsündeki linkin gittiği adreste ekte.:)
  https://uploads.disquscdn.com/images/ddacecf09860a761df733fd38d059164d3ebcab1524c401ed6f7fb0a07c280aa.png
  https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4014001/windows-10-creators-update-coming-soon

 • 4XQTR
 • 4XQTR
 • SypeR

  Tablonun daha ne anlama gelip gelmediğini bilmeden kafana göre yorum yapmışsın. O tablo en son çıkan sürücünün WDDM x.x sürümüne göre işletin sistemi desteğini gösteriyor yani o olay teoride ki destek. Pratikteki destek ise Windows 10 için WDDM1.0’a kadar yani Windows Vista için çıkan ilk sürücüler de dahil destek veriyor. Lakin WDDM onaylı sürücüleri kurarken ilgili işletim sisteminde WHQL onaylı olsa da WHQL onayı olup olmadığını sana ekrana getirip soruyor.

  Dipnot: 2 adet Intel Atom® Z500 Serisi işlemciye sahip bilgisayar mevcuttu. İkisinde de Windows 10 sorunsuzca çalışıyor, hemde orijinal Intel HD denetim masası ile. Ama Intel’e sorarsan Windows 7 desteği bile yok. :)(Makinelerden biri Windows XP, diğeri Windows 7 ön-yüklü gelmişti. Belirteyim dedim.)

 • 4XQTR

  En yukarıda ben ne yazdım? İntel destek vermiyor, ama windows güncelleme çıkarıyor yazdım. Şimdi bunu üretene değil de yazılım çıkarana niye güveniyim ? Çoğu kişi bundan dolayı windows 10 dan geri dönüyor demek istediğim o. Ancak masaüstü bilgisayarlarda bu daha az yaşanıyor.

 • Strix

  Bu Tartışmaya açık bir konu 10 yıllık bilgisayarımda ben bizzat yaşadım bu sorunu. Daha çok yükseltme yöntemiyle geçiş yapılınca oluyordu…

 • SypeR

  Intel’in desteği olmadan Microsoft tüm kaynaklarını o işe yoğunlaştırsa bile o donanıma sürücü yazamaz zira kaynak kodunu ve donanım detayını bilmiyor. Microsoft’un yazdığı tüm sürücüler Intel’in desteği ile yazılıyor zaten. Tek fark artık Intel kendi kaynağını o iş için ayırmıyor, Microsoft ekibi ayırıyor. Yoksa her halükarda Intel zaten kendi ürününü arkasında duruyor. Durmasaydı şuanda bu satırları yazamıyor olurduk. :)

 • Kristen Gillen

  Adamlar Çöp Konuşuyor, Uyumsuzmu ?? İşlemci mimarisi aynı x86 hala desteği kesemezler sadece işlemciler micro kodları güncelleme almaz gerisi hala alır.
  Windows 8.1 Desteği kesemezler yani edişelenmeyin ,tabi Windows 7 Kullanıcı ise Destek bitti.

 • Özgür Türkkal

  merhaba ben daha önce yükseltmiş olduğum windows 10 u tamamen sildim. tekrar yükleme yaptığımda pc deki ürün anahtarını girdim kabul etmedi daha önce böyle bi olay ile karşılaşıp çözen arkadaş var mı aceba?