Disk Klonlama ile Windows’u SSD’ye Taşıma

In Pratik, Video by Recep Baltaş54 Comments

Sabit diskte yüklü olan Windows’u disk klonlama ile yeni SSD’ye aktarıyoruz.

Bilgisayarınızı hızlandırmak için yeni bir SSD aldınız ve halihazırda kullandığınız işletim sistemini hiçbir dosyayı kaybetmeden buna aktarmak istiyorsunuz. Fakat ufak bir sorun var: sabit diskiniz yüksek kapasiteli fakat SSD’nizin kapasitesi düşük. Sorun değil. Yazılımlar artık mevcut diskinizdeki dosyaları -disk ağzına kadar dolu değilse- kolayca SSD’nize aktarıyor.

Windows’u Taşımak

Sanılanın aksine Windows sadece C sürücüsünden oluşmaz. Özellikle UEFI sistemlerde C sürücüsünden önce, gizli olan üç adet bölüm daha yer alır. Eğer bu bölümler yeni aldığınız SSD’ye klonlanmaz ise, Windows açılmayacaktır. Bu bağlamda klonlama yazılımınızın işletim sistemini düzgün klonlaması şart.

SSD’den Boot

Disk klonlamayı bir şekilde halletiniz. Bu aşamadan sonra kullanıcıların kafasında oluşan en büyük soru şu: şimdi ben sabit diskten değil de nasıl bu SSD’den sistemi çalıştıracağım. BIOS sistemlerde bu işlem nispeten basitti: ilk sıraya SSD’yi alıyorsunuz ve tamamdır. Fakat UEFI sistemlerde bu iş biraz değişti. UEFI sistemlerde SSD veya sabit disk yerine “Windows Boot Manager” girdisini seçmeniz gerekiyor. Fakat iki adet Windows yüklü disk olduğu zaman karşınıza iki adet Windows Boot Manager girdisi çıkabiliyor. Bu da biraz kafa karıştırıyor. Rehberimizde bunun da çözümünü gösteriyoruz.

Ücretsiz Yazılım: Macrium Reflect

Daha önce yaptığımız rehberlerde AOMEI Backupper kullanmıştık. Ücretsiz olan bu yazılım iş görmesine rağmen her zaman sorunsuz çalışmıyordu. Bu rehberimizde daha gelişmiş bir yazılım olan Macrium Reflect kullanacağız. Reflect, hem disk klonlama hem de Acronis gibi dosya veya bölüm yedekleme yapabilen gelişmiş bir yazılım.

İndirin: Macrium Reflect

Rehberimizdeki sistem için tıklayın: MSI Aegis Ti3 İncelemesi