Anasayfa Haber Bülten StartersHub, StartersHub XO 2018 Programını Tanıttı

StartersHub, StartersHub XO 2018 Programını Tanıttı

Önümüzdeki 6 ay boyunca StartersHub XO hızlandırma programı ile büyüyecek, “Bağlantılı Yaşam ve Akıllı Evler”, “Yaşam Bilimleri” ve “Seyahat ve Havacılık Hizmetleri” alanlarında seçilen ilk girişimler tanıtıldı.

Türkiye’nin önde gelen erken aşama teknoloji girişimi yatırımcılarından StartersHub, StartersHub XO hızlandırma programına kabul edilen ilk girişimleri program ortakları ve basın mensuplarının katıldığı etkinlikte tanıttı. Bu yıl BSH Ev Aletleri, Unilever ve Türk Hava Yolları iş birliği ile gerçekleştirilen StartersHub XO programı, “Bağlantılı Yaşam ve Akıllı Evler” (Connected Living and Smart Homes), “Yaşam Bilimleri” (Life Sciences) ve “Seyahat ve Havacılık Hizmetleri” (Travel and Aviation Services) alanlarına odaklanıyor. İlk aşamada 20.000 Dolar ön sermaye, mentorluk, network ve program ortaklarıyla birlikte proje geliştirme imkanları sunan StartersHub XO 2018, altı ay sonunda programı başarıyla tamamlayan girişimlere 250.000 Dolar’a varan yatırım imkanı sağlıyor.

StartersHub’ın üçüncü yaşının da kutlandığı toplantıda, güçlü partner ağları sayesinde programa katılan girişimlerin sektörel dinamiklerde destek almalarını sağladıklarını ve dünyaya açılmalarını kolaylaştırdıklarını belirten StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman, 350’nin üzerinde global mentor ve 40’ı aşkın iş ortağı ile çalıştıklarını hatırlatıyor ve ekliyor: StartersHub ve bu yılki program ortakları BSH Ev Aletleri, Unilever ve Türk Hava Yolları desteğiyle büyüyecek olan girişimler, küresel pazara açılmak için çok önemli bir avantaja sahip olacaklar. StartersHub olarak üçüncü yaşımızı program ortaklarımızla birlikte kutlarken, Türkiye’den global başarı hikayesi yaratacak girişimler çıkarma vizyonuyla çıtayı her yıl yükseltmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Kurumsal ortaklıklarla farklı sektörlere odaklanan StartersHub XO’nun geçen seneki mezunları arasında Eyedius, Kimola, Paymes gibi hızlı büyüyen girişimler yer alıyor.

2015 yılında MV Holding ve Gedik Yatırım ortaklığıyla 8.5 milyon dolar sermayeyle kurulan StartersHub, teknoloji girişimlerine yalnızca finansman desteği değil; mentorluk, yerli ve yabancı uzmanlardan eğitimler ve geniş bir ekosistemle katkı sağlamayı sürdürüyor. StartersHub 31’i Türkiye’den olmak üzere toplam 51 girişimden oluşan zengin bir portföyle girdiği üçüncü yaşında global çapta işler yapmaya devam ediyor.

İşte StartersHub XO 2018 programına seçilen ilk girişimler

Program ortaklarının da katıldığı basın toplantısında, StartersHub XO 2018 programına katılıp önümüzdeki 6 ay boyunca StartersHub’dan 20 bin dolar yatırım ve iş geliştirme desteği alacak ilk iki girişim açıklandı.

Quant.Co Enerji üreten tesislerin üretim miktar tahminlemesini saatlik bazda yaparak üretim fazlası ya da eksikliği durumunda oluşacak cezai ödemeleri azaltan yazılım
Magin Tech Yapay zeka ve makine öğrenmesi kullanarak firmaların karlılığını artıran yazılım

 

Ayrıca program ortaklarıyla stratejik iş birliği yapacak diğer girişimler de yine bu etkinlikte tanıtıldı. Bu girişimler de ihtiyaç duymaları halinde StartersHub’dan eğitim ve mentorluk desteği alacak. StartersHub XO 2018, “Bağlantılı Yaşam ve Akıllı Evler”, “Yaşam Bilimleri” ve “Seyahat ve Havacılık Hizmetleri” alanlarında yeni girişimleri programa dahil etmeyi sürdürecek.

Akıllı Magnet Buzdolabı magnetleri üzerinden NFC ile tetiklenen sipariş verme platformu
GramEvde Evde yemek pişirmek isteyenler için haftalık yemek tarifi ve malzeme kutuları
Hoomy Anlık mesajlaşma kanalları üzerinden tüm akıllı cihazlarla iletişim kuran bir chatbot çözümü
inMapper İnteraktif iç mekan harita platformu
Milvus Robotics Yük ve malzeme taşınmasını otomatize eden mobil robotlar
Nanomik Gıdaların uzun süre dayanmasını sağlayan doğal koruyucular
NiceVeri Fabrika ve depolar için iç ve dış mekan varlık takip sistemi
Qumpara Tüketicilerin alışveriş fişleri üzerinden ödüllendirildiği, sadakatinin satış kanalından bağımsız yönetebildiği, gerçek alışveriş hareketlerine göre analiz edildiği, mevcut ve potansiyel tüketicilerin yeniden hedeflenebildiği uygulama
TIM Verimililiği arttırıcı endüstri 4.0 çözümler sunan giyilebilir teknoloji ürünleri

 

StartersHub XO Program ortaklarından BSH Türkiye, Ortadoğu, Afrika ve Bağımsız Devletler Bölge Başkanı Norbert Klein: ‘Dijitalleşen dünyamızda artık sadece insanlar değil, ev aletleri de internete bağlanarak kullanıcılara yepyeni deneyimler ve dijital servisler sunabiliyor. BSH Home Connect mobil uygulamamızla kullanıcılar ev aletlerini uzaktan yönetilebiliyor ve örneğin ev aletleriniz biten malzemeleri sizin adınıza sipariş verebiliyor. Bu gibi birçok servisi hayata geçirmek için ekosistem iş birlikleri BSH için kritik zira birçok firma ile kullanıcı deneyimini birlikte zenginleştirebiliyoruz. Böylece BSH sadece mükemmel ev aletleri değil, aynı zamanda geniş bir dijital portföy sunan bir Donanım+ şirketine dönüşüyor. Bu inovasyon yolculuğunda bize eşlik edecek iş ortaklarımızla geleceği birlikte tasarlamak bizim için çok heyecan verici’ diye belirtti.

Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Ali Serdar Yakut ise program ortaklığını şöyle değerlendirdi: ‘Yeni gelişen teknolojileri Dijital İnovasyon ekibimizle yakından takip edip farklı prototipler geliştirirken ekosistemde yaptığımız iş birlikleri ile çok daha güçlü bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Bu bağlamda ilk iş birliğimizi San Francisco merkezli uluslararası bir hızlandırma programı ile yaptık. Sadece globalde değil Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminde de bir takım stratejik ortaklıklar yapıyoruz. Bu anlamda teknokentler, hızlandırma programları ve kuluçka merkezleri ile çok yakın çalışıyoruz.

StartersHub XO hızlandırma programında Havacılık ve Seyahat Teknolojileri dikeyi açtık. Havacılık sektörünün gelişmesine öncülük eden şirketimiz bu alanda gelişen girişimleri de destekliyor. Bu programla birlikte seyahat sektöründeki büyüme potansiyeli olan erken aşama teknoloji girişimlerini keşfetmek ve onlarla ortak projeler geliştirmek istiyoruz. Alanında uzman mentorlarımız, programa seçilecek girişimlere bire bir destek verecekler. Bununla birlikte girişimler çözümlerini bizim süreçlerimizde test edebilecek ve iş modellerini doğrulayabilecekler.’

Programın bir diğer ortağı olan Unilever’in Ev ve Kişisel Bakımdan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran Uçar, program süresince verecekleri desteklerle ilgili olarak; “Unilever olarak hızla değişen tüketici eğilimlerini ve yeni trendleri her zaman yakından takip ederek ürün ve inovasyonlarımızı günün gerektirdiği şartlara adapte etmeyi başardık. Start Up ekosistemini destekleme adına ilk adımımızı 6 yıl önce, kurduğumuz ‘Foundry’ platformu ile attık. Bu platform vesilesiyle Unilever olarak pek çok özgün ve yaratıcı projenin hayata geçmesine ön ayak olduk. Global deneyimimiz ışığında ve iş yapış biçimlerini dönüştürme misyonumuz çerçevesinde, devrim niteliğindeki girişim ve inovasyonların Türkiye’de de hayata geçmesini arzuluyoruz. Ürün ve hizmetlerimizi güçlendirecek, yeni iş platformları oluşturmaya destek olacak girişimleri ve iş modellerini desteklemek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. StartersHub iş birliği de bu kapsamda hayata geçirdiğimiz bir adım olarak öne çıkıyor. ‘StartersHub XO Programı’nın, desteklediğimiz Connected Living&Smart Homes ve Life Sciences alanlarında yeni iş modellerinin ve girişimlerin doğmasına vesile olmasını diliyoruz.” yorumunda bulundu.

3. Yaş Kutlamasında lise öğrencilerine destek

Aynı gün 3. Yaş kutlamasını yapan StartersHub, yıldönümü şerefine 19 Haziran tarihinde “Liseli Ol Yeter” platformu ile birlikte bir çalışma yaparak lise öğrencilerini girişimcilik dünyasıyla tanıştıran bir atölye çalışması yürüttü. Genç yetenekler, gün boyu süren atölye çalışmasında girişimcilikle ilgili merak ettiği sorulara yanıt bulmuştu. Takımlar halinde rekabet ederek, girişimcilik atmosferine ısınan öğrenciler arasında seçilen gruplar, StartersHub’dan mentorluk desteği almaya devam edecekler.