CES 2019 #32 – ASUS Dominus Extreme

In CES, CES 2019, Etkinlik, Video by Ali GüngörLeave a Comment

EATX yanında ufak kalıyor: ASUS Dominus Extreme anakart Intel’in yeni 28 çekirdekli işlemcileri için LGA 3647 soket destekli olarak geliyor…

14 inç x 14 inç boyutlarındaki devasa anakart EATX’in de ötesinde EEB ATX standardında. 6 Kanal RAM desteğine sahip anakartta toplam 12 bellek yuvası bulunuyor.

Bunların yanındaki ek yuvalar ise özel 2x PCIe SSD takılabilen kart slotları. RAM gibi görünseler de işlemciye yakın konumlandırılmış, düşük gecikmeli erişim sunan bağlantılar.

Dominus Extreme ile sistem toplarken 2×24 pin güç bağlantısı gerekecek. Ayrıca işlemci için de iki tarafta, toplam 4 adet 8 pin ve 2 adet 6 pin güç bağlantısı yapmak gerekiyor. Bunlar 2×8 ve bir 6 olarak iki gruba bölünmüş durumda.

VRM soğutmalarının altında ise 4 adet soğutma fanı var. Arka kısma baktığımızda toplam 12 USB bağlantısı var. Bunların 2 tanesi Type-C, diğerleri Type-A. Ayrıca ses çıkışları haricinde çift ethernet bağlantısı dikkatimizi çekiyor. Bunlardan biri Aquantia AQC-107yani 10 Gbps ethernet. Ayrıca kablosuz anten bağlantılarını da görüyoruz.

Daha da önemlisi 4 adet PCI Express X16 yuvası var. Bunların hepsi tam hızda yani x16 hızında aynı anda çalışabiliyor. Bunun için elbette uygun işlemci seçimi önemli. Ürünün çıkışından sonra bu tür detayları daha kesin ve net olarak paylaşabileceğiz.

SATA ve U.2 portları da zengin, 8 SATA ve 2 U.2 görüyoruz.

Önemli bir diğer detay da üzerindeki renkli OLED ekran. Çalıştığında ne tür bilgiler gösterecek derseniz ASUS ROG Maximus XI Formula Z390 Anakart İncelemesi’ne bakabilirsiniz: https://www.technopat.net/2018/10/24/asus-rog-maximus-xi-formula-z390-anakart-incelemesi/