Cooler Master CK350 Mekanik Klavye İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Berker Güngör7 Comments

Cooler Master’ın yeni CK350 mekanik tuşlu oyuncu klavyesini inceliyoruz.

Mekanik oyuncu klavyelerinde en hoşumuza giden unsur, sağlam ve net tuş basma hissiyatıdır. Bunu sağlayan mekanik anahtarlar ise çeşit çeşittir. Sesleri ve hisleri arasındaki farklar, birbirinden farklı zevklere ve bütçelere sahip kullanıcılar için seçenekler sunuyor.

CK350, mekanik klavye pazarındaki fiyatları göz önüne aldığımızda, hesaplı diyebileceğimiz giriş-orta seviye kategorisine giriyor. Tabii rakiplerden ayrılmak ve dikkat çekmek için bazı tasarım farklılıkları da var. İncelememizde bu artılara ve eksilere de yakından bakacağız.

CK350 modeli ortalama 400 TL fiyatla satılıyor. Ürün bu fiyata hem mekanik tuşlara, hem ayarlanabilir RGB aydınlatmaya sahip. Ancak inceleme öncesinde, ilk kez mekanik bir klavye kullanacak olanlar için bir özet geçmek gerekecektir.

Mekanik klavye nedir? Membran klavyeden farkı ne? Bu soruların yanıtları için aşağıda bağlantısını verdiğimiz bir diğer videomuzu izleyebilirsiniz:

CM Storm Trigger Z Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelemesi 

Kısaca saöylemek gerekirse, mekanik tuşların sağladığı hızlı ve net basış hissiyatı, ayrıca parmaklarımızın altında hissettiğimiz baskı kuvvetinin derecesi, kullanıcı deneyimini membran klavyelerin çok ötesine taşıyor. Bu kalite, netlik ve tepkisellik özellikle oyuncuların mekanik klavye tercih etmesini sağlıyor. Sadece oyuncular değil, klavyede çok yazan her bilgisayar kullanıcısı için mekanik tuşların uzun ömürlü olması da büyük bir artı.

Cooler Master özellikle geçtiğimiz 5 yılda oyuncu ekipmanları konusunda kendini geliştirdi. Kullanıcılara üst seviye Cherry MX mekanik anahtarlara sahip klavyeler sunduğu gibi, çok uygun fiyatlara, mekanik hisli tabir edilen daha iyi membran klavyeler de piyasaya çıkardı. MasterKeys Lite bu türden oldukça ünlü bir model. Yine tuşları membran olan Devastator 2 ve Devastator 3 modelleri de var. İnceleme tarihinde Devastator 2 kiti indirimle 200 TL, MasterKeys Lite RGB 270 TL ve üst seviye MK750 mekanik klavyesi ise 750 TL fiyata bulunabiliyordu.

Cooler Master’ın klavye ailesi CK350 modeliyle yeni ve hesaplı bir modele kavuşuyor. Klasik membran klavyelere göre çok daha net geri bildirim ve çok daha uzun tuş ömrü sağlayan bu model, mekanik klavye sevenler için erişmesi daha kolay ve fiyatına göre malzeme kalitesi iyi.

Tasarım

Karşımızda minimalist, kenarında köşesinde fazlalığı olmayan bir kasa var. Anodize alüminyum ya da bir diğer tabirle eloksal malzeme kullanılmış. Kolay leke tutmayan, paslanmaya karşı dayanıklı metal bir üst gövde kaplaması var. Bu yapı genel olarak oldukça kaliteli görünüyor.

Alt kısımda kablosunu geçirebileceğimiz üç kanal var. Sol, orta ya da sağa konumlandırmaya ve kabloları derli toplu tutmaya uygun. 1100 gram olan klavye masaya sağlam oturuyor. Açılabilir yükseltme ayakları ve alt kauçuk pabuçlar ile yüzeye iyi tutunuyor. Klavyede USB Type-A bağlantısı kullanılıyor. 1,8 metrelik kablosunun kalınlığı ve sağlamlığı iyi.

Tuşların kapaklarının sağlam plastikten üretildiğini ve iyi bir boya kalitesine sahip olduğunu görüyoruz. CM klavyelerde tuş kapakları genellikle oldukça sağlam oluyor.

Türkçe tuşlar ve ışıklandırma

Türkiye’de Türkçe tuş dizilimine sahip CK350 modelleri satılıyor. Türkçe tuş dizilimi sunulması önemli. Bazen bazı ürünlerde karşımıza çıkan yapıştırma etiketler estetik olarak zayıf görünüyor. Tuşların yazı kısımlarındaki yazılar büyük ve okunaklı, tipografi de iyi.

Şeffaf yazılar, plastik kapağın altındaki RGB ışığın rahat görünmesini sağlıyor. Işıklandırma oldukça başarılı, modlar arasında tuş kombinasyonları ile hızlı geçiş yapabiliyorsunuz. Sunulan 13 farklı efekt seçeneği RGB severler için tatmin edici olacaktır. Parlaklık seviyesi ve efekt geçiş hızı da klavye kısayolları ile kolayca değiştirilebiliyor.

Tuş kapaklarını kaldırıp çıkarmak çok kolay, zaten ışığın yanlardan rahat yansıması için klavye tabanına kadar inmiyor, biraz yukarıda duruyorlar. Bu yapı estetik açıdan da tatmin edici. Alt kısımdaki anodize alüminyum tabandaki ışık yayılması da güzel. LED’lerin gücü oldukça iyi.

Tam tuş takımı sunmasına karşın, klavye alanının kenar boşluklara değil sadece tuşlara ayrılmasıyla kompakt bir tasarım sağlanıyor. Masa alanı sınırlı olduğunda bu kompakt tasarım özellikle hayatı kolaylaştırıyor. Klavye ölçüleri 440 mm boy, 140 mm en ve 45 mm yükseklik.

Malzeme ve fiyat

Klavyenin malzeme ve işçiliği üst seviyede denebilir. Çok daha yüksek fiyatlara satılan modellerle yan yana koyup kullandığınızda hem görünüm, hem deneyim açısından daha pahalı rakiplerinden pek aşağı kalmıyor.

Peki nasıl oluyor da bu kaliteye rağmen fiyat 400 TL oluyor, daha yukarı çıkmıyor? Sebebi çok basit, birincisi kullanılan anahtarlar Cherry MX değil, Outemu. Hemen hemen her ucuz ya da hesaplı mekanik klavye Outemu üretimi anahtarlar kullanıyor.

Outemu, Çinli bir şirket ve ilk ürettiği anahtarlarda pek çok parti sorunluydu. Piyasada oyuncu ekipmanları pazarındaki hareketliliği gören pek çok firma kendi markalarını kısa sürede kurarak Outemu anahtarlı ucuz klavyeler ile piyasayı doldurdular.

Fakat bunun sonucunda Outemu anahtarların adı, ucuz olmak üzere üretilmiş klavyelerin kalitesizliği ile birleşince, çok da iyi anılmaz oldu. Aslında firmanın bir suçu yok, her üretici kendisine gelen fiyat talebine göre ürün üretiyor. Ucuz istenildiğinde de ucuz ürün verme konusunda Çinli şirketlerin hiç bir sorunu yok. Ne var ki ucuz ürünlerdeki yüksek arıza oranı da bunun bedeli oluyor.

Peki CK350 nasıl? Cooler Master burada Outemu anahtarlar kullanmasına karşın daha seçici davranmış. Firma fiyatta rekabet edebilmek ve hesaplı ürünlerle pazarda farklı fiyat aralıklarında satış yapmak zorunda. Ancak ürünlerinin ve markasının belirli bir kalite çıtası var. Bunun altına da inemez, zira bu uzun vadeli bir kayba yol açar.

Bu yüzden Outemu anahtarlar kullanmalarına karşın hem klavyenin malzemesine, hem de kalite testlerine daha çok önem vermişler. Sonuç kesinlikle çok daha iyi olmuş. 50 Milyon tuş basım ömrü vaadi var, ancak her hangi bir markada bunu test etmek oldukça zor. Tabii ki Cherry MX ömrünü uzun yıllar boyunca kanıtlamış bir anahtar markası.

Mesela Outemu tuşlarda duyulan tuş içi yay seslerini Cherry modellerinde duymuyorsunuz. Outemu anahtarlı bir klavyeyi anlamak için tuşlara bastığınızda ting ting diye bir yay sesi duyup duymadığınıza bakın. Biz özellikle mavi anahtarlarda bunu net bir şekilde duyduk.

Elbette bir klavye sadece anahtarlardan oluşmuyor. Kasanın ağırlığı, kalitesi ve içindeki elektronik devre de deneyimi etkiliyor. Bu modelde 1000 Hz Polling Rate, 1 ms/1000 Hz Response Rate yani tepki, 64 KB dahili bellek mevcut. CK350 bu yüzden fiyatını hak eden bir klavye olmuş.

Başka markaların en ucuz Outemu anahtarlı klavyeleri bile 200 TL civarına satılıyorlar. Ancak bu fiyatta alınıp denenen çoğu ürünün mekanik anahtar deneyiminde pek de parlak anılar bırakmadığını görüyoruz. Kısa süren ucuza almış olma zevki dışında pek bir şey sunmuyorlar.

En güzel pratik örnek klavye yükseltme ayaklarının sağlamlığı arasındaki fark oluyor. CK350’nin ayakları çoğu rakibinden daha sağlam. Bu konuda hem kendi deneyimimizi paylaşıyor, hem de kullanıcı yorumlarını takip ediyoruz. Her zaman görüşlerinizi Technopat Sosyal üzerinde bizimle paylaşabilirsiniz.

CK350 modelindeki anahtarların performansı beklediğimizden çok daha iyi, ancak Cherry MX ve Kailh anahtarlar ile aradaki farkı da açıkça hissediyorsunuz. Öte yandan, özellikle ucuz bir membran klavyeden CK350’ye geçtiğinizde, çağ atlamış gibi hissediyorsunuz.

CK-350-KKOR1 modellerde Red Switch, CK-350-KKOL1 modellerde ise Blue Switch, yani kırmızı ve mavi anahtarlar var. Yurt dışında ayrıca Brown Switch modelleri de var, ancak Türkiye’de bu modeller yok. Kahverengi anahtarlar oyuncular tarafından daha az, yazı için daha çok tercih ediliyor. Cooler Master ise oyuncuları ön planda tutarak Türkiye’ye kırmızı ve mavi anahtarlı modelleri getirmiş.

Mavi anahtarlar Clicky olarak tabir edilen “çıkıdak çıkıdak” diye çift ses çıkartırlar. Bunların “tactile feel” tabir edilen geri besleme hissi daha güçlüdür, tuşa bastığınızı daha çok anlatan modellerdir. Kırmızı anahtarlar ise “linear” yani doğrudan basım ile tek ses çıkartırlar ve daha hızlı bir basım hissiyatları vardır.

FPS oyuncuları genellikle kırmızı anahtarı tercih ederler. Mavi tuşların basımı ise biraz daha fazla kuvvet harcatır, bu da tuşlara aşırı güçlü basanlar için daha iyi, dengelidir. Maviler 60 gram, kırmızılar 45 gram baskı ile harekete geçer. Sık sık hatalı tuş basanların kırmızı değil maviyi tercih etmesi daha uygun olur.

İncelemeyi yayına almadan önce, şu an stok sonu olduğunu düşündüğümüz bir indirime de denk geldik. Trigger Z modeli eski ama sağlam ve muhtemelen stokları bitene kadar 600 TL’den 490 TL’ye indirim vardı. Bu modelin RGB ışıklandırması yok ve tuş dizilimi de Türkçe değil. Ancak bu fiyata o anahtarları almak çok çekici. Bu eksileri kabul edenler için de haber vermiş olalım. Brown yani kahverengi anahtarı özellikle arıyorsanız fırsat ürünü denebilir.

Yazılım desteği

CK350 modelinin önemli bir eksiği de, yazılım desteğinin olmaması. Bu klavye ile birlikte yardımcı bir yazılım gelmiyor. Firmware güncellemesi yayınlanıyor, hatta CM sitesinde var. Ancak bir kontrol yazılımı olmadığı için bütün ayarları klavyenin kendi kısayol tuş kombinasyonlarıyla yapmak zorundasınız.

Ayrıca yine aynı sebeple makro kaydetme ve oyunlarda programlanmış olarak bu makrolardan yararlanma imkanı da yok. Bu zamanda hesaplı da olsa, bu kadar zengin RGB ışıklandırma sunan bir klavyenin yazılım desteği olmalıydı.

RGB ışıklandırmaları tuşlar ile değiştirmek kolay ve kullanışlı hatta alışması da rahat. 64 KB dahili belleğe kendi ışıklandırma profilinizi de kaydedebiliyorsunuz. Ancak makro kısmına geldiğimizde yardımcı yazılımın eksikliğini bariz şekilde hissedebiliyorsunuz. MasterKeys Pro L modelindeki gibi kısayol tuşlarıyla makro kaydı seçeneği konulabilirdi.

Sonuç

Sonuç olarak, Cooler Master CK350 kasa, malzeme ve ışıklandırma açısından üst düzey klavyelere yetişen bir model. Buna karşın bütçe dostu fiyatı, bu modeli çok daha rahat ulaşılabilir kılıyor. Türkçe tuşlarla gelmesi de kullanım kolaylığı açısından çok önemli.

Artılar:

  • Yüksek malzeme kalitesi
  • RGB aydınlatma
  • Uygun fiyat

Eksiler:

  • Yardımcı yazılım yok
  • Outemu anahtarlar Cherry MX kadar rafine değil