Anasayfa Video Corsair Carbide SPEC-Delta RGB Kasa İncelemesi

Corsair Carbide SPEC-Delta RGB Kasa İncelemesi

Corsair Carbide serisinden SPEC-Delta RGB bilgisayar kasasını inceliyoruz. Fiyat ve performansı, soğutma seçenekleri, yapısı ve detayları ile adım adım yakından bakalım…

Bu videoyu yayınladığımız sırada KDV dahil 500 TL, yani 88 USD fiyat ile satılan bu kasa MidTower ATX boyutunda. Yurtdışı fiyatının da 80 USD civarında olduğu düşünülürse Türkiye satış fiyatı neredeyse yurtdışı ile aynı ve bu şaşırtıcı derecede rekabetçi bir hamle. Bu yüzden fiyat performans açısından çok dikkat çeken bir kasa var karşımızda.

Salt fiyat olarak baktığımızda 500 TL’de pek çok seçeneğimiz olsa da kasanın özellikleri ve kalitesi ile birlikte değerlendirdiğimiz sonuç kısmında işin performans kısmını daha net göreceğiz ve bu tabiri hakedip haketmediğini birlikte anlayacağız.

Anakart Uyumluluğu ve Fanlar

ATX, Micro ATX ve Mini ITX anakartlar ile uyumlu. Günümüzde sistemlerin büyük çoğunluğu zaten ATX ya da MicroATX anakart kullanıyor.

Orta boy kasa olarak özetleyebileceğimiz kasanın arka kısımda 7 genişleme ve toplam 6 fan yuvası var. Genişleme yuvası denilen kısımlar kasa arkasında ekran kartı gibi bileşenlerin portlarının çıktığı kısımlar. Çoklu kurulumlar ve ek ses kartı gibi bileşenler için bu sayı önemli görünse de esas belirleyici aslında anakart oluyor.

Kasanın içerisinden önce 3 RGB fan, arkada bir fan ile toplam 4 120 mm fan çıktı. Bu kutudan kaç fan çıktığı meselesine ürünü alırken bakmanızı tavsiye ediyoruz zira zaman içerisinde farklı ülke ve partilerde değişiklikler yapılabiliyor. Ülkemizde de 2 fan ile satılan stokları görebiliyoruz, ek fanları alıp kendiniz takmanız gerekiyor.

Sıvı Soğutma Desteği

İncelediğimiz modeldeki bu üç fan ön kısımda ve özelleştirilebilir RGB ışıklandırma sunuyor. Temel bir tasarım bu kasada önde hava soğutma, arkada bir tahliye fanı, işlemcide hava soğutmadan oluşuyor. Elbette sıvı soğutmaya odaklanan Corsair bu kasa için H60 gibi tek fan ve radyatörlü bir soğutmayı tavsiye ediyor, yine RM650X güç kaynağı aynı fiyat performans bandında öneriliyor. Corsair’ın sitesinde verilen bilgiye göre şu sıvı soğutucular bu kasa ile uyumlu: H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110i, H115i, H150i. Özetle 120, 140, 240, 280 hatta 360 mm radyatörleri takmak mümkün. Ön tarafa 360 ve 280, üst tarafa 240 mm ve arka tarafa 120 mm takabiliyorsunuz.

Peki mantıklı mı? Ona sonuç değerlendirmede değineceğiz.

Kasa Ölçüleri, Malzemeler ve Tasarım

Ölçüleri 440 x 210 x 450 mm ve siyah renkli model karşımızda. Kasa ana materyaller olarak çelik ve temperli camdan imal edilmiş. Yan kısmı temperli ve karartılmış cam. Diğer yan ise kapalı. Ön kısımda asimetrik ve geometrik şık bir tasarım var. Bu ön kısım ise cam değil. Öndeki kesim kısmında aralıkta mesh dediğimiz örgü doku var ve buradan hava alıyor.

Kasanın üst kısmında da manyetik olarak buraya yapışan toz filtreleri var. Bunun altı da yine bal peteği örgülü bir tasarıma sahip. Kasanın güç tuşu, 3x USB 3.0 Type-A portu, kulaklık ve mikrofon bağlantısı, Reset tuşu üst kısımda yer alıyor. Yine üst kısımda kasa ön hava giriş bölümlerinden birini görüyoruz. Burada 3.5 mm portu birleşik.

Üst toz filtresini kaldırdığımızda fan vida yuvalarının ayarlanabilir olduğunu görüyoruz. Alt kısımda da kolay çıkartılıp temizlenebilir bir toz filtresi var. Bu güç kaynağının içinin toz dolmasını yavaşlatıyor.

Yan taraftaki temperli cam bölüm 4 vida ile tutturulmuş, elinizle çıkartabiliyorsunuz. Bunu çıkarttığımızda PSU yani güç kaynağı ve kabloların gizlenebileceği alt metal perdeyi görüyoruz. Bunun arka kısmında 3.5 inç sabit diskleri takabileceğimiz 2 kızaklı yuva var.

Kablolama ve Depolama

Kablo kanalları ve kauçuk koruyucuların haricinde kasa arkasında 2.5 inç SSD için de vidalı cep mevcut. Buraya 2 SSD takabiliyorsunuz. Üstte CPU arkasına gelen kısımda geniş açıklık, kasadan anakart sökmeden soğutucu değiştirmeyi kolay gale getiriyor. Yine ön kısma doğru hafif eğimli yan boşluk ve diğer ara boşluklar kablolama için oldukça yararlı.

Temiz, derli toplu kasa toplamak ortalama kolaylıkta diyebiliriz. Zira çok daha geniş kasalarda sistem topladık ve bu kablo kanallarını beğensek de abartılacak bir yanları yok. Yine kabloları toplayında onlara takılıp ezecek ya da zorlayacak fazla bir çıkıntı ya da daralma yok. Sadece PSU bölümünde çıkan kabloları dolaştırırken, sabit disklere fazla itmezseniz daha sonra disk çıkartırken kablolara takılmazsınız, buna dikkat edebilirsiniz.

RGB ve Temperli Cam

Kasanın estetik özelliği elbette RGB desteği, büyük anakart üreticilerinin RGB yazılımlarıyla bağlantı kurarak kullanabildiğiniz bu ışıklandırma çok şık.

Karartılmış temperli yan cam sayesinde de bileşenlerin sadece aydınlatmalı kısımlarını ön plana çıkartma imkanınız var. İsterseniz içeriyi daha fazla aydınlatarak daha fazlasını da gösterebilirsiniz. Buna tekrar döneceğiz.

Kasa İçi Ölçüleri ve Diğer Soğutma Detayları

Ancak elbette en önemli mesele soğutma.  İşlemcide hava soğutma kullanacaksanız Corsair Carbide SPEC-Delta RGB modelinde en yüksek 160 mm soğutucu kullanabilirsiniz. Sistemi tasarlarken de en fazla 330 mm genişlikte ekran kartı, 180 mm genişlikte güç kaynağı kullanabilirsiniz. Özellikle tepe kısımda radyatör kullanımında dikkat etmeniz gereken şey, anakartın RAM ve kendi soğutma bloklarının radyatör ile çakışmaması.

Sonuç Değerlendirme: SPEC-Delta RGB Almaya Değer mi?

Artı ve eskilerini değerlendirecek olursak, estetik açıdan açılı tasarımı ile beğendiğimiz bir bilgisayar kasası oldu. Temperli cam oldukça kaliteli, kasanın metal kalınlığı, yapısal sağlamlığı, ince detay işçiliği de son derece güzel. Ucuz bir kasa değil ve bunu hem görsel olarak, hem de içerisinde çalışırken dokunduğunuz malzeme size rahatlıkla hissettiriyor.

Kasanın Ön Kısmı: Hava Girişi Yeterli mi?

Tasarım anlamında öndeki 3 RGB fan ve önüne geçen açılı kasa önü çok şık. Ancak bu tarz bütün kasalarda olduğu gibi kasa içerisine çekilen havanın miktarını kısıtlıyor. Bunu bütün markalarda görüyoruz. Peki neden ön tamamen ızgaralı yapılmıyor? Sebebi basit, kullanıcılar bu tasarımı beğeniyor ve satın alıyor, önde şeffaf bölümler artık sayısız modelde kullanılıyor ve kasa pazarının değişmeyen bir gerçeği.

Sebebi de basit, zaten günümüzün modern bilgisayarlarında çoğu sistemi önde 2 hava giriş, arkada bir hava çıkış fanı ile rahatlıkla soğutmak mümkün. Hatta giriş seviyesi hesaplı sistemlerde daha az sayıda, sadece 2 fan ile soğuttuğumuz sistemler bile oldu. Bu yüzden çoğu kullanıcı için önde üç giriş, arkada bir çıkış fanı abartı bile kaçıyor. Kullanıcılar performansından memnun, bu yüzden Dünya çapında bu kasa Corsair’ın çok satan, başarılı modellerinden birisi oldu.

RGB’ye Doyduk mu? Satışlar Ne Diyor?

Bu tarz RGB ışıklandırmalı kasalar bir yandan çok popüler, diğer yandan da piyasada artık RGB bolluğu had safhaya ulaştığı için yorumlarda gördüğümüz bir doygunluk var ve hatta RGB bazen eleştiriliyor. Her şeyde RGB olması bazı izleyicilerimizde biraz yorgunluk yarattı diyebiliriz. Ancak ışıklandırmanın esas olacağı parçalardan birisi kasa ve kasa fanları olduğuna göre bizce sorun yok.

İş satışa geldiğinde rakamlar çok net bir şekilde RGB’nin alımda önemli rol oynadığını gösteriyor. Corsair’ın da bu tarz ürünler sunması da gayet doğal. Zira ışıklandırmaya sahip ürün seçenekleri sunma konusuna yıllardır kabul görmüş bir marka ve bu işi kaliteyi düşürmeden yapmayı başarıyor. Corsair’ı yıllardır tanıyanlar için bu cümle ilginç ve hatta gereksiz gelebilir ancak her yıl yeni kullanıcılar sistem topluyor ve markaları yeni yeni tanıyor. Bu yüzden söylememizde fayda var.

RGB’den Öte Sağlam Bir İskelet

Ancak SPEC-Delta RGB modeli salt pazarlama amaçlı ışıklı kasa konseptinden öte işlevsel olmayı başarıyor. Her şeyden önce iskeletinin sağlamlığı ve boya kalitesi onu ucuz malzeme ve işçiliğe sahip kasalardan ayırmış durumda. Piyasa şu an incecik sac üzerinde bir ton RGB ışıkla donatılmış kasadan geçilmiyor. Ancak bu kasalardan herhangi birini tek başına değil de yanında bu tarz kaliteli bir kasa ile gördüğünüzde neyin ne olduğunu çok iyi anlıyorsunuz.

RGB’sini beğensek de temel olarak hoşumuza giden nokta fiyatına göre sunduğu kalite oldu. İçerisine sistem toplarken gördüğümüz en büyük eksi üst kısma radyatörü takarken harcadığımız ekstra vakit oldu.

Rüzgar Tüneli İsteyenler, Bu Kısım Sizin İçin…

Ancak soğutma tutkunu olup, kasada üst seviye bileşenleri hız aşırtma esnasında soğutmak isteyenler için önü kapalı ya da az açık kasalar en iyi seçenekler değil.

Bazı kullanıcılar ön taraftaki fanların ikisini kasanın tepesine taşımayı tercih ediyor. Çok daha yüksek hacimli hava akışı isteyen, sistemi asla yeterince soğutabildiğini hissetmeyen, daha fazlasını isteyen bu tarz kullanıcılar için önü tamamen örgü dokulu ya da yanları her köşeden açık, daha geniş alandan hava çeken kasalar daha uygun.

Corsair’ın da adında Airflow geçen bazı modelleri zaten bu kitleyi hedef alıyor. Benzeri şekilde daha çok disk ve SSD kullananlar da var, onlar için da daha fazla yuvaya sahip üst model seçenekleri var.

Kimler için, Ne için?

Corsair Carbide SPEC-Delta RGB modeli bugün bilgisayar pazarında toplanacak çoğu sistem için fazlasıyla yeterli bir kasa. İşlevsel, kompakt, kaliteli ve sağlam ancak bunun üzerine tasarım anlamında da modern beğenileri iyi yansıtabiliyor. Bu bağlamda fiyat ve performans odaklı tasarlanmasına karşın orta, hatta üst düzey bir sistem rahatlıkla toplanabilir, soğutulabilir ve harika görünecek şekilde ışıklandırılabilir.

Artılar: Malzeme kalitesi, kasa iskelet sağlamlığı, ışıklandırma, anakart RGB yazılım uyumluluğu, temperli cam yan kapak, kablolama desteği, soğutma desteği, üst ve alt toz filtreleri.

Eksiler: Ön kısım çizilmeye daha yatkın, ön vazgal çok geniş değil, güç kaynağı bölmesinin boyutu çok büyük güç kaynaklarını desteklemiyor, sınırlı sayıda disk yuvası var.