Windows 10 Güncelleme Döngüsü

Windows 10 Artık Yılda Bir Kez Büyük Güncelleme Alacak

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Microsoft, Windows 10 güncelleme döngüsü için yeni bir yapılanmaya gidiyor.

Microsoft tarafından Windows 10 güncelleme döngüsü için önemli bir kararın alındığı söyleniyor. Buna göre şirket, işletim sistemine önemli özellikler eklemek konusunda yeni bir yapılandırmaya gidiyor. Mevcut durumda Windows 10 sürümü güncellemeleri yılda 2 defa yapılıyor. Oldukça büyük boyutlardaki güncelleme paketleri ile sistem sürümü, anahtar sistem dosyaları ve kullanıcı arayüzü değişim geçiriyor. Bunun son örneği ise Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi (1903) olmuştu.

Microsoft’un bundan böyle büyük güncellemeleri yılın yarısında 1 kez gerçekleştirmek istediği, diğer yarısında ise daha küçük bir güncelleme yapmak istediği ifade ediliyor. Küçük güncelleme, indirme boyutu olarak daha küçük ancak, aylık Patch Tuesday’lerden daha büyük olacak ve özellik ile kullanıcı arayüzü değişiklikleri içerecek. Büyük güncelleme ise sistem çekirdeği, zamanlayıcı, API’ler, sürücü modelleri gibi güncellemeleri içerecek.

Sonraki Windows 10 sürümünün ise 1909 olarak karşımıza çıkması bekleniyor. Hali hazırda 1903 sürümünü kullananlar küçük, 1809 sürümünü kullananlar içinse büyük boyutta bir güncelleme gelecek. Windows 10 sürüm 2003 ise Mart 2020 tarihinde kullanıcılarla buluşacak ve kullandığınız sürüme göre büyüklük olarak tabii ki değişkenlik gösterecek.

İlginizi çekebilir: Yeni Windows 10 Başlangıç Menüsü Ortaya Çıktı