macOS Catalina Yüklemeden Önce Yapılması Gerekenler

In Makale, Pratik by Yunus Emre1 Comment

MacOS Catalina için acele edip yeni sürümü yüklemek veri kayıpları ve benzer sorunlara yol aşabiliyor. Kurulum öncesinde dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyoruz.

Çoğu Mac kullanıcısı, her sene Eylül’deki macOS güncellemesini merakla bekliyor. Yenilikler heyecan verici olsa da süreç her zaman kusursuz bir şekilde ilerlemiyor. Yani aslına bakılırsa güncelleme öncesinde dikkat edilmesi gereken çok şey var. Aksi takdirde veri kayıpları, uygulamaların çalışmaması ve benzer uyum problemleri yaşanabiliyor. Bu yüzden yükleme yapmadan hemen önce aşağıdaki maddeleri incelemekte yarar var.

macOS Catalina Uyumluluğunu Kontrol Edin

İlk adım, Mac’inizin en son macOS güncellemesini yükleyip yükleyemediğini öğrenmek. Aşağıdaki bilgisayarlar yeni sürümü yükleyebiliyor.

 • MacBook (2015 ve daha yeni)
 • MacBook Air (2012 ve daha yeni)
 • MacBook Pro (2012 ve daha yeni)
 • Mac mini (2012 ve daha yeni)
 • iMac (2012 ve daha yeni)
 • iMac Pro (2017 ve daha yeni)
 • Mac Pro (2013 ve daha yeni)

Yeni güncellemeyi destekleyen bilgisayarlar bu şekilde. Muhtemelen birçok kişi etkilenmeyecek olsa da mevcut işletim sisteminizin de önemi büyük. Sistemde macOS 10.15 Catalina’yı yüklemek için minimum OS X 10.8 Mountain Lion’ın kurulu olması gerekiyor. İşletim sistemini kontrol etmek için Apple / Bu Mac Hakkında yolunu izleyebilirsiniz.

32-bit Uygulamaları Tarayın

Bir diğer önemli unsur uygulamalar. Çünkü hazırlıksız bir şekilde güncellemeyi yükleyenler bazı uygulamaların çalışmadığından şikayet ediyor. Mac işletim sistemleri Mac OS X 10.7 Lion’dan beri 64-bit. Ama bir yandan da 32-bit uygulamalar destekleniyor. Ancak macOS Catalina’da durum tam olarak böyle değil. Apple, geliştiricileri 32-bit uygulamalara güncellemekle zorluyor. Bu noktada güncellemeden sonra 32-bit uygulamalar çalışmayabilir.

Uygulamaların hangilerinin 32-bit olduğunu öğrenmek için Apple menüsü üzerinden Bu Mac Hakkında düğmesine tıklayıp ardından Sistem Raporu yolunu izlemek gerekiyor. Ardından soldaki kenar çubuğundan Yazılım kategorisine gidip uygulamaları seçmek yeterli. Uygulamalar 64-bit olsun ya da olmasın sıralamak için 64-bit (Intel) sütununa tıklayın.

Bu noktada Hayır yazan tüm uygulamalar hâlâ 32-bit ve macOS Catalina ile uyumlu değil. Geliştiriciyle iletişim kurabilir ya da uygulamayı güncellemeyi deneyebilirsiniz. En kötü ihtimalle muadil uygulamaları da araştırabilirsiniz. Eğer bazı 32-bit uygulamalardan vazgeçme şansınız yoksa macOS Catalina yüklemesini bile erteleyebilirsiniz.

macOS Güncellemesi İçin Boş Alan Açın

Oyun ve uygulamalarda olduğu gibi işletim sistemlerinde de sistem kaynakları çok önemli. Bu sebeple macOS Catalina’yı kurmak için bilgisayarda en az 2 GB RAM ve 15 GB kullanılabilir depolama alanı olmalıdır. Yani daha düşük bir alan varsa sistemde yer açmak için temizleme yapabilirsiniz.

Ayrıca macOS Sierra ve sonrasında, sistem depolama alanını boşaltmak için çeşitli yollar da öneriyor. Söz konusu dosya ve klasörlere kolay erişim sağlar. Böylece Finder’da işlemleri siz yapmak zorunda kalmazsınız.

Mac’inizde Optimize Edilmiş Depolama’ya erişmek için Apple menüsü / Bu Mac Hakkında / Depolama yolu üzerinden Yönet düğmesine tıklayabilirsiniz.

Öneriler, Mac’inizi ne için kullandığınıza bağlı olarak değişecektir. Ancak diskinizde depolamayı boşaltmak için minik alternatif yöntemleri şöyle sıralayabiliriz.

 • İndirilenler klasörünü temizleyin
 • Eski iPhone yedeklemelerini silin
 • Çöp kutusunu boşaltın
 • Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın
 • Dosyalarınızı iCloud’a taşıyın.

Mac’inizi Yedekleyin

Her ne kadar az rastlansa da büyük yazılım güncellemelerinde çeşitli problemler oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda Mac’inizi eski sürüme döndürmek isteyebilirsiniz. Belki yeni macOS kullanmaya başladığınızda size göre olmadığını anlayabilir ya da çeşitli hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Durum ne olursa olsun geçerli macOS sürümünü ve bilgisayar verilerinin en son yedeğini almak büyük önem taşıyor. Bu yüzden macOS Catallina’yı yüklemeden önce de yedekleme yapmak şart.

Bildiğiniz gibi macOS aslında Time Machine isimli varsayılan yedekleme aracıyla geliyor. Güncelleme öncesinde yedekleme yapmak için bu uygulama epey büyük kolaylık sağlıyor.

1- USB ya da Thunderbolt diskinizi bilgisayara bağlayın.
2- Apple menüsü Sistem Tercihleri / Time Machine yolunu izleyin.
3- Yedekleme düğmesine tıklayın.
4- Yerel Diski seçin.
5- Diski kullan düğmesiyle yedeklemeyi başlatın.

Geri Yüklemeyi Öğrenin

Time Machine yedeklemesini kullanarak macOS Catalina’dan bir önceki sürüme geçmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1- Time Machine diskini bağlayarak Mac’i yeniden başlatın.
2- macOS Recovery’i başlatmak için CMD+R kısayolunu izleyin.
3- MacOS Araçları penceresinde Time Machine Yedekleme düğmesine tıklayın.
4- Geri Yükleme Kaynağı olarak Time Machine’yi seçin.
5- Yedeği seçtikten sonra devam edin ve işlemi tamamlayın.

Wi-Fi Ağına Dahil Olun

Güncellemeye başlamadan önce MacBook’unuzun prize bağlayın ve Wi-Fi’ye dahil olun. Ardından macOS Catalina’yı indirmek ve yüklemek için en az 40 dakika belirleyin. Daha sonrasında App Store’u açın ve en üstte yer alan macOS Catalina’yı indir düğmesine tıklayın.