Anasayfa Haber Valve, Steam Kontrolcüsüne Veda Ediyor

Valve, Steam Kontrolcüsüne Veda Ediyor

Valve’ın dört yıl önce büyük umutlarla piyasaya sürdüğü Steam Controller için yolun sonuna gelindi.

Valve bu ürünü geliştirirken klavye/fare ikilisine yakın bir kontrol şeması ile beraber, Xbox/Dualshock benzeri ele oturan bir tasarım sunmak istemişti. Özelleştirilebilen tuşlar ile desteklenen kontrolcü, alternatifleriyle karşılaştırıldığında farklı tasarımıyla ön plana çıkıyordu.

Ekipman, Steam’deki birçok oyunda daha iyi bir deneyim yaşatmak için geliştirilen ve birden fazla destekli profil içeren Valve yazılım desteğine de sahipti. Cihaz piyasaya sürüldükten sonra ilk 6 aylık dilimde büyük bir ilgi gördü ve 500.000 adet satış yapıldı, ancak buna rağmen işler yolunda gitmedi.

Steam Controller’ın belirli aralıklarla satıştan kaldırılması ise durumu özetler nitelikteydi. Normal zamanda satış fiyatı 49.99 dolar iken, son Black Friday indiriminde sadece 5 dolarlık (+kargo) bir fiyat etiketiyle satıldı. Cihazın son parti üretiminin stokları da böylece eritilmiş oldu. İlerleyen günlerde Valve’ın Steam Controller 2 gibi bir proje ile karşımıza çıkıp çıkmayacağını ise birlikte göreceğiz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.