Anasayfa Haber ASUS, CES 2020’de En Yeni Ürünlerini Tanıttı

ASUS, CES 2020’de En Yeni Ürünlerini Tanıttı

ASUS, CES 2020’de oyunculara, kurumlara ve günlük yaşama yönelik tasarladığı ürünlerini tanıttı. Tanıtılan yeni ürünler arasında anakartlar, masaüstü bilgisayarlar, ekranlar, router’lar ve AIoT cihazları yer alıyor.

MediaMartk’ın desteğiyle katıldığımız CES 2020’de ASUS, içerik üreticiler, tasarımcılar ve profesyoneller için geliştirdiği Prime TRX40-Pro anakartını tanıttı. AMD’nin en yeni 3. Nesil Ryzen Threadripper işlemcilerinin tüm potansiyelinden yararlanmak için özenle tasarlanan bu anakart, Hyper M.2 X16 Gen4 Kartı ile birlikte hızlı depolama performansı sunan SSD RAID dizilimleri yapma imkanı sunuyor.

Tanıtılan diğer ürünler arasında ProArt Station mini PC’ler, ZenScreen MB16ACE taşınabilir monitör, ProArt Display PA248QV ve PA278QV monitörler, TUF Gaming VG27AQL1A oyuncu monitörü, ZenWiFi Voice, ZenWiFi AX (XT8), ZenWiFi AC (CT8), RT-AX89X ve RT-AX86U router’lar ve Tinker Edge T ile Tinker Edge R tek kartlı bilgisayarlar ve Mini PC PN61T gibi AIoT cihazları yer alıyor.

ASUS Anakartlar

ASUS Prime TRX40-Pro ATX anakart içerik üreticiler, tasarımcılar ve profesyonel kullanım için AMD’nin en yeni 3. Nesil Ryzen™ Threadripper™ işlemcilerinin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla geliştirilmiş. 16 aşamalı bir güç tasarımına; kapsamlı sıcaklık kontrolü ve soğutmaya; üç adet yeni nesil PCIe 4.0 M.2 yuvası, Intel Gigabit Ethernet ve USB 3.2 Gen 2 ile yeni nesil bağlantı seçeneklerine ve akıllı ayarlara sahip olan Prime TRX40-Pro şirketin üst düzey anakart modelleri arasında yerini aldı.

Tüm ASUS ve ROG TRX40 anakartlarla uyum sağlayan Hyper M.2 X16 Gen4 Kartı, kullanıcıların sistemlerine dört adet NVMe SSD eklemesine olanak veriyor. 16GT/s’ye kadar PCIe 4.0 bant genişliği ve AMD Ryzen™ Threadripper™ işlemcilerin CPU PCIe veri yollarını kullanarak donanım tabanlı ön yüklenebilir RAID dizilimlerine verdiği destek sayesinde Hyper M.2 X16 Gen4 Kartı, 4K ve 8K video dosyalarıyla çalışan video editörleri gibi içerik üreticiler için yeterli depolama performansı sağlıyor.

ASUS Monitörler

15,6 inç boyutundaki Full HD ZenScreen MB16ACE taşınabilir ekran, 1080p dizüstü bilgisayar sahibi bir kullanıcının çalışma alanını iki katına çıkarıyor. 8 mm inceliği ve 0,7 kg ağırlığıyla MB16ACE çoğu dizüstü bilgisayar çantasına sığıyor ve her yere kolayca taşınabiliyor. ZenScreen MB16ACE ayrıca, orijinal kılıftan %35 daha hafif olan yeni ve gelişmiş Smart Case Lite kılıfla birlikte geliyor. Bu kılıf koruyucu görevi görmesinin yanı sıra bir stant olarak da kullanılabiliyor.

ProArt Display PA248QV ve PA278QV modelleri fotoğrafçılar, video editörleri ve grafik tasarımcılar gibi profesyonellerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış. Fabrikada kalibre edilen bu ekranlar ortalama Delta E < 2 seviyesi ve %100 sRGB/ %100 Rec. 709 renk alanıyla yüksek renk doğruluğu sunuyor. ProArt Preset ve altı yönlü renk içeren ProArt Palette gibi ASUS’a özgü özelliklerin yanı sıra siyah düzeyi ve parlaklık ayarı gibi özellikler sayesinde kullanıcılar istedikleri görüntüyü hızlı, kolay ve hassas bir şekilde alabiliyor.

27” ProArt Display PA278QV geniş en boy oranıyla 2560 x 1440 çözünürlük sunarken, 24,1” ProArt Display PA248QV ise 16:10 en boy oranıyla 1920 x 1200 çözünürlüğe sahip. Her iki ekranda da son derece ince yan ve üst çerçeveler yer alıyor. Görüntüye odaklanmayı sağlayan bu çerçeveler birden fazla monitörle sistemler kurma olanağı veriyor. Esnek bağlantı seçenekleri sunan monitörlerde yüksek hızlı depolama cihazlarını ve diğer aksesuarları bağlamaya yarayan bir USB 3.0 bağlantı noktası yer alıyor. ProArt Display PA278QV’de DisplayPort 1.2, Mini DisplayPort, HDMI 1.4 ve Dual-link DVI-D bağlantıları, ProArt Display PA248QV’de ise DisplayPort 1.2, HDMI 1.4 ve eski D-Sub bağlantıları yer alıyor.

Oyuncu monitörleri tarafında ise, Rakip monitörlerindeki stantlardan daha geniş bir standa sahip olan TUF Gaming VG27AQL1A çok daha sağlam bir kullanım imkanı sunuyor. Ultra ince çerçeveler ekrandaki görüntüye odaklanmanızı sağlarken VESA DisplayHDR 400 standartları daha parlak ve canlı bir görünüm elde etmenizi sağlıyor. TUF Gaming VG27AQL1A’nın 1440p IPS ekranı 165 Hz yenileme hızı ve 1 milisaniye tepki süresi (MPRT) ile hızlı bir oyun deneyimi sunuyor.

ASUS Ağ Ürünleri

Ağ sistemleri için geliştirilen ZenWiFi Voice çift bant AC1300 router, Amazon Alexa entegrasyonu sayesinde akıllı evinizin merkezinde yer alıyor. AiMesh teknolojisine destek veren cihaz, tek başına bir router olarak ya da diğer AiMesh cihazlarıyla birlikte kurulan ağ sisteminin bir parçası olarak kullanılabiliyor. Ürünü kablosuz router’ların sinyal gücünü güçlendirmek için bir menzil artırıcı olarak da kullanmak mümkün. Zen WiFi Voice kablosuz cihazlar arasında kesintisiz bağlantı sağlamanın yanı sıra Amazon Alexa’ya da erişim imkanı sunuyor. Dahili Amazon Alexa özelliği sayesinde internetten müzik dinlemek ve hava durumunu öğrenmek gibi konular hakkında akıllı asistandan yararlanılabiliyor. Bunların hepsi ZenWiFi Voice’in kesintisiz bağlantısı sayesinde mümkün oluyor.

ZenWiFi AX (XT8) maksimum kapsama alanı ve performans arayanlara iki adet WiFi 6 router ile kuruluma hazır bir ağ sistemi sunuyor. İstemciler ve düğümler arası iletişim için bir adet 2,4 GHz ve iki adet 5 GHz bandı üzerinden toplam 6.600 Mbps’ye kadar bağlantı sunan WiFi 6 desteği sayesinde eşsiz bir performans elde ediliyor. İki şık ZenWiFi düğümü özel 4×4 WiFi 6 bağlantısıyla kendi aralarında 4804 Mbps hıza kadar veri paylaşıyor.

MU-MIMO ve OFDMA gibi WiFi 6 özellikleri sayesinde ağdaki WiFi 6 uyumlu tüm cihazlar; apartmanlar, yurtlar ve kalabalık yerleşim yerleri gibi yoğun ortamlarda bile bant genişliğinden olabildiğince çok faydalanıyor. Özel anten tasarımı, izole edilmiş iç yapı ve AiRadar 2.0 hüzmeleme teknolojisi ile ZenWiFi AX geniş kapsama alanı sunarak ve her cihaza güçlü sinyal sunabiliyor. ZenWiFi AX ayrıca kullanıcılara kendi WiFi ağlarının adını seçme imkanı veriyor. Böylece her frekans bandına farklı isim verilebiliyor ya da tüm bağlantılar için tek bir isim kullanılabiliyor.

ZenWiFi AC (CT8) ağ WiFi sistemi, 3000 Mbps’ye ulaşan veri hızına ve ZenBook ailesinden esinlenerek her tür dekorasyona uyum sağlayabilen şık görünüme sahip iki adet AC3000 router ile üst düzey performans sunuyor. Her iki router’ın şık kasasında dört adet dik iki adet yatay dahili anten yer alıyor. Ortaya çıkan sade tasarım sayesinde antenler en uygun aralıkta yerleştirilebiliyor ve her yönde mümkün olan en iyi kapsama alanı elde ediliyor. Üç adımda kolayca kurulabilen ZenWiFi AC, ayarları tüm düğümlerde senkronize edebilme özelliğiyle ağ sisteminin hızlı ve kolay bir şekilde oluşturulmasına imkan tanıyor.