Anasayfa Makale Dizüstü Bilgisayarda Pilde Oyun Oynamak İçin En İyi Ayarlar

Dizüstü Bilgisayarda Pilde Oyun Oynamak İçin En İyi Ayarlar

Modern dizüstü bilgisayarlarda pilde oyun oynamak mümkün, ancak bunun için yapılması gereken bazı önemli ayarlar mevcut.

Dizüstü bilgisayarların performansları artık masaüstü sistemleri yakaladı. Ancak sırf bataryadan oyun oynamak isterseniz, hem cihaz, hem de batarya performansını optimize etmek için bazı ayarlar yapmanız gerekiyor. Bu makalemizde bu ayarlar nelerdir, onları gözden geçireceğiz.

Bu makaleyi hazırlarken halen elimizde bulunan Dell G3 15 dizüstü bilgisayarı kullandık. Ancak sizler de Windows 10 işletim sistemi kullanan herhangi bir dizüstü bilgisayarda benzer ayarları rahatlıkla bulup yapabilirsiniz.

İşletim Sistemi, Sürücü ve BIOS Güncelleştirmeleri

Her zaman dikkatinizi çektiğimiz üzere, yazılımsal olarak güncel kalmak pil sürelerini de olumlu etkileyebiliyor.

  • Windows sürümünü güncel tutun ve tüm güncelleştirmeleri yapın. Güncelleştirmelerle yapılan hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler, verimliliği de artırabilir.
  • Dizüstü bilgisayarınızın tüm sürücülerini güncelleyin. Geliştiriciler bir yandan yeni güncellemeler ile hataları düzeltirken, donanımı da daha verimli ve performanslı kılmak için çaba harcıyorlar.
  • BIOS’u da güncelleyebileceğinizi hatırlatalım. BIOS güncellemeleri çok sık gelmiyor, ancak geldiklerinde ciddi iyileştirmeler getiriyorlar.

Kullanılmayan Uygulamalar

Bilgisayarınızda yer kaplayan, arka planda yer işgal eden ve performansa etki edebilecek her türlü uygulamadan kurtulun. Bunun için Windows 10 Ayarları > Uygulamalar yolunu izleyebilirsiniz.

Buna ek olarak oyuna girmeden önce arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın. Görev Yöneticisi bu işlem için tek başına yeterli olacaktır. Ctrl+Alt+Del komutları ile Görev Yöneticisi’ni açtıktan sonra İşlemler bölümünden tüm açık uygulamaları görmeniz mümkün. Burada CPU, Bellek, Disk, Ağ gibi sekmelerin üzerine tıklayarak bu bileşenleri en çok kullanan yazılımları sıralayabilirsiniz.

Gereksiz çalışan uygulamalar sistem bileşenlerini kullanırken, genel güç tüketimini de olumsuz etkiler. Bu yüzden ihtiyacınız olmayan uygulamaları kapatmak, batarya tüketimini de azaltacaktır.

Kullanılmayan Hizmetler

Windows hizmetlerinin bir kısmını hiç kullanmamış olabilirsiniz. Windows Arama bölmesine “Hizmetler” yazarak bu bölümü açabilirsiniz. Buradan işletim sisteminde çalışan veya çalışmayan tüm hizmetleri görebiliyoruz. Buradan dilediğiniz hizmete sağ tıklayarak açılan Özellikler yolunu izlediğinizde, bu hizmeti durdurabilir veya başlangıç türünü Devre Dışı olarak ayarlayabiliriz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus durduracağınız hizmetleri dikkatli seçmektir. Hizmetin ne iş yaptığından ve sistemin çalışmasını aksatmayacağından eminseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Örnek olarak Windows Insider Hizmeti, Bluetooth Destek Hizmeti, İkincil Oturum Açma, İndirilen Haritalar Yöneticisi ve Faks gibi birçok hizmeti sayabiliriz. Bazı hizmetler için bu rehbere bakabilirsiniz.

Ekran Parlaklığını Ayarlayın

Ekran parlaklığı, dizüstü bilgisayarların pil süresini etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Pil kullanım süresini uzatmak için ekran parlaklığını sizi rahatsız etmeyecek kadar düşürebilirsiniz. Bunun için cihazınızdaki kısayol tuşlarını kullanabilir veya Ayarlar > Sistem > Ekran yolunu izleyebilirsiniz.

Sürücüleri Birleştirme Ve En İyi Duruma Getirme

Windows 10 arama bölmesine “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” yazdığınızda ilgili araç karşınıza çıkacaktır. Buradan HDD sürücünüzü birleştirebilir ve en iyi hale getirebilirsiniz.Parçalanmış bir sürücü yapısı disk erişimini yavaşlatacağından, pilin daha hızlı tükenmesine sebep olabilir. Ayrıca klasik bir HDD üzerindeki dosyaların fazla bölünmesi, erişim süresini de artıracak ve oyun performansına da olumsuz etki edecektir.

SSD sürücülerde bu açılardan çok daha avantajlı olduğunu da hatırlatmak gerekir. Özellikle işletim sisteminin kurulu olduğu ana sürücünün SSD olması, hem çalışma hızını artıracak, hem de cihazdaki ikincil HDD sürücülerin kullanılmadığı zaman uykuya dalmasına izin vererek batarya performansına olumlu etki edecektir. Mesela elimizdeki Dell G3 15 bu türden bir konfigürasyona sahip. Ana sürücü 256 GB kapasiteli bir SSD, ikinci sürücü ise 1 TB kapasiteli bir HDD. Bu tür bir konfigürasyon fiyatı makul seviyede tutarak yüksek depolama kapasitesi sağlayabiliyor.

Arka Plan Uygulamaları

Dizüstü bilgisayarınızla oyun oynarken arka planda güncelleme, virüs taraması veya zamanlanmış bir görev işliyor olabilir. Batarya süresini en çok uzatmak istediğiniz zamanlarda bunlara dikkat edin ve bu süreçlerin durduğundan emin olun. Özellikle WiFi üzerinden multiplayer bir oyun oynarken bir yandan da güncelleme dosyalarının indirilmesi, oyun performansınıza olumsuz etki edecektir.

Kullanılmayan USB Aygıtları

Anlık olarak kullanmadığınız ve bilgisayarınıza bağlı bir USB aygıtı var ise çıkarın. USB ile bağlanan cihazlar değişen miktarlarda enerji tüketirler. Normal çalışmada bilgisayarınız prize bağlıyken bu tüketimi fark etmezsiniz. Ancak sadece batarya gücünü kullandığınız zamanlarda, en küçük tasarruf bile önem kazanacaktır.

Üretici Yazılımları

Dizüstü bilgisayar üreticileri, tasarladıkları bilgisayarlar için yazılımsal destekler de sunuyor. Bu yazılımlarla dizüstü bilgisayarınızın güç seçenekleri, fan ayarları ve farklı performans ayarları ayrıntılı bir şekilde yapılabiliyor. Bu tür bir yazılıma Dell Alienware Command Center’i örnek gösterebiliriz.

Command Center ile normalde Windows 10 altından yapamadığınız pek çok ince ayarı yapabilirsiniz. Mesela RGB aydınlatmaları kapatmak, batarya tüketimini azaltacaktır. Benzer şekilde performans ayarlarını da oynadığınız oyuna uygun biçimde değiştirebilirsiniz. Mesela Age Of Empires 2 türünden bir oyunun performans ihtiyacı, yeni nesil bir FPS kadar yüksek olmayacaktır. Bu ayarları uygun biçimde yapmak, size fazladan oyun zamanı kazandırabilir.

Bilgisayarın Soğutulması

Dizüstü bilgisayarlarda en önemli noktalardan biri de cihazın düzgün soğutulmasıdır. Düzgün hava akışı sağlanamadığında hem fanlar daha fazla zorlanarak daha çok enerji tüketecek, hem de genel performans kaybı yaşanacaktır. Bu yüzden dizüstü bilgisayarı kullanırken nereye koyduğunuz önemlidir. Cihazı bir battaniye ya da yorgan gibi yumuşak zeminde kullanmaktan kaçının. Bu tür zeminler hem hava girişlerini kapatacak, hem de tüylerin soğutma kanallarına çekilmesi yüzünden soğutma kanalları kirlenecektir.

 

Bu sebeple kullanırken dizüstü bilgisayarın havalandırma deliklerinin açık olmasına dikkat edin. Hatta bu bölümleri belirli aralıklarla temizleyin. Dizüstü bilgisayarınızın içinde fan temizliği de dahil olmak üzere genel bir temizlik ve bakım yapmayı da düşünebilirsiniz. Ancak cihazın kapağını açmak garantinizi bozabilir. Bu gibi durumlarda teknik servise danışmanız, gerekirse temizlik işini servise yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Uçak Modu

Dizüstü bilgisayarınızda multiplayer değil de tek kişilik senaryoya sahip bir oyun oynuyorsanız, Uçak Modu kullanmayı deneyebilirsiniz. Steam gibi oyun servisleri bu gibi durumlar için bir “çevrimdışı” modu sunduklarından, oyunu çalıştırmak sorun olmayacaktır. Uçak Moduna geçmek WiFi bağlantısını kesecek, bu da pil kullanımına olumlu etki edecektir.

Oyun İçi Ayarlar

Dizüstü bilgisayarda oyun oynarken batarya ömrünü uzatmak için atılacak bir adım da oyunun grafik ayarlarında değişiklik yapmaktır. Yeni nesil bir FPS oynuyorsanız, grafikleri en üst kalite yerine orta kalite olacak şekilde ayarlamak, CPU ve GPU iş yükünü azaltacak, batarya tüketimine ciddi etki edecektir.

Hatta oyuna bir FPS kısıtlaması getirmek de büyük fark yaratabilir. Örneğin FPS sınırlaması yokken 90 FPS aldığınız bir oyunu o an için 60 FPS’de sınırlayabilirsiniz. Bunun için V-Sync açmak doğrudan isteneni verecektir.

Güç Seçenekleri

Windows 10 altından Denetim Masası > Güç Seçenekleri yolunu izleyin. Ayrıca Command Center altından da bu ayarlara ulaşabilirsiniz. Buradan ayarı “Güç tasarrufu” olarak seçtiğinizde pil kullanım süreniz büyük oranda artacaktır. Bunun performansı olumsuz etkileyeceğini baştan belirtelim. Bu sebeple “Dengeli” seçeneği de tercih edilebilir.

NVIDIA ve AMD Ayarları

NVIDIA Denetim Masası üzerinden birçok farklı ayar yapılabiliyor. Bu yazılım üzerinden seçenekleri performans yerine “optimum güç” için ayarlayabilirsiniz.

NVIDIA’nın GeForce Experience yazılımında bunun için Battery Boost adında bir ayar bulunuyor. Buna Ayarlar > Oyun yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız ayarları yaparak dizüstü bilgisayarınızda batarya gücündeyken de oyun oynayabilirsiniz. Böylece prizlere bağlı kalmadan daha fazla oyun, daha fazla eğlence için zaman bulabilirsiniz.