Anasayfa Haber Düşük Performanslı Sistemler için Linux Lite 5.0 Çıktı

Düşük Performanslı Sistemler için Linux Lite 5.0 Çıktı

Linux Lite 5.0

Linux Lite 5.0 Emerald, eski sistem kullananlar ve Windows’a alternatif arayanlar için yayınlandı.

Bildiğiniz gibi yılın başlarında Microsoft, Windows 7 için desteğini sonlandırmıştı. İşletmeler ise belirli ücretler karşılığında Windows 7 desteğini bir süre daha almaya devam edecek. Ne yazık ki Windows 7 desteği tamamen kesildiğinden dolayı bazı kullanıcılar kararsız kalmış durumda. Zira tüm kullanıcıların sistemleri Windows 10’u çalıştırmak için yeterli düzeyde değil.

Öte yandan Linux gibi başka bir seçenek daha var. Linux Lite, hafif ve modern yapısıyla birlikte kullanıcılar için bir alternatif. Üstelik eskiyen donanımlarla birlikte harika çalışacağının altı çiziliyor.

Linux Lite 5.0

Linux Lite 5.0 “Emerald” kullanıma sunuldu ve yeni nesil Ubuntu 20.04’e dayanıyor. Hatta Linux çekirdeği 5.4.0-33, LibreOffice 6.4.3.2, Gimp 2.10.18, Thunderbird 68.8.0, Firefox 76.0.1 ve VLC 3.0.9.2 gibi modern yazılımlarla birlikte geliyor.

Linux Lite geliştiricisi Jerry Bezencon, “Linux Lite 5.0 Final Emerald artık indirilebilir ve yüklenebilir. Bu, bugüne kadarki en zengin özellikli, eksiksiz Linux Lite sürümü. Bu birçok insanın beklediği sürüm.” dedi.

Bezencon, yeni eklenen yazılımları da paylaştı;

  • Google Chrome
  • Etcher – İşletim sistemi imajlarını SD kartlara ve USB sürücülere kolayca aktarma yazılımı.
  • NitroShare – Linux, Mac ve Windows için platformlar arası bir dosya paylaşım uygulaması.
  • Telegram – Hızlı ve güvenli mesajlaşma uygulaması.
  • Zim– Desteklenmeyen CherryTree’nin yerine not uygulaması.
  • Pinta

Linux Lite 5.0’ı indirmek isterseniz bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yeni sürümle ilgili tam duyuruya ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Windows 10 Mayıs Güncellemesi Birçok Cihazda Engelleniyor