Anasayfa Haber Radeon RX 6000 Serisi Kartların Görselleri Sızdı: Çift Fanlı Tasarım

Radeon RX 6000 Serisi Kartların Görselleri Sızdı: Çift Fanlı Tasarım

Radeon RX 6000

Big Navi olarak da tabir edilen 3 fanlı RX 6000 modelinin gerçek fotoğrafı paylaşıldı. Bununla birlikte daha alt seviye bir modele ait olduğunu düşündüğümüz çift fanlı bir ekran kartı da gün yüzüne çıktı.

AMD’nin 28 Ekim’de tanıtacağı RX 6000 serisi ekran kartlarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Tarih paylaşımı sonrasında ise yeni ekran kartlarının tasarımı da paylaşılmıştı. Bu bekleyiş sürerken yeni RX 6000 ailesinden bir üyeye ait olduğu düşünülen performans sızıntılarına tanık olmuştuk.

Radeon RX 6000Şimdi ise YouTuber JayzTwoCents, AMD RDNA 2 mimarisine sahip ekran kartlarının bazı görsellerini ortaya çıkardı. Burada 3 fanlı tasarımın ilk kez canlı olarak fotoğraflandığını görüyoruz. Öte yandan aynı soğutucu tasarımının çift fanlı bir versiyonu da görme fırsatı bulduk. Çift fanlı soğutucu tasarımı ise muhtemelen serinin daha alt katlarında yer alan bir GPU’ya ait.

Radeon RX 6000Üç fanlı modelin Raden RX 6900 serisi adı altında piyasaya çıkmaya beklenirken, çift fanlı tasarım RX 6700 veya RX 6800 gibi bir modele ait olabilir. Bu arada, çift fanlı versiyon da üç fanlı gibi iki adet 8 pinli güç bağlantısına sahip görünüyor.

Radeon RX 6000Yeni RDNA 2 tabanlı ekran kartları görünüşe bakılırsa AV1 kodek desteği ile gelecek. Ayrıca Linux kaynaklı AMDGPU sürücülerinde USB-C bağlantısına dair veriler ortaya çıkmıştı. Sonrasında ise USB-C bağlantısının yer aldığı, Fortnite içerisindeki RX 6000 yerleştirmesi sayesinde doğrulandı. 28 Ekim’de RDNA 2 mimarisinin ayrıntılı teknik özelliklerine ve yeni RX 6000 serisi ekran kartlarına yakından bakacağız.