Anasayfa Makale Windows 10 Sistem Saatinde Saniye Nasıl Görüntülenir?

Windows 10 Sistem Saatinde Saniye Nasıl Görüntülenir?

windows 10 saniye

Windows 10 sistem tepsisinde saat ve dakikaya ek olarak saniyeyi nasıl görüntüleyebileceğimize bakıyoruz.

Windows 10 arayüzünde bildiğiniz üzere varsayılan olarak yalnızca saat ve dakikalar görüntüleniyor. Çoğu kullanıcı için bu pek önemli olmasa da bazıları sistem tepsisinde saniyeleri görmek isteyebiliyor.

Saniyelerin Windows 10’da varsayılan olarak görüntülenmesine izin veren isteğe bağlı bir yapılandırma bulunmuyor. Ancak bunu yapabilmek için Windows 10 Kayıt Defteri’ni kullanmamız gerek.

Saniyeleri Sistem Tepsisinde Gösterme

  • İlk olarak arama bölmesinden “regedit” veya “kayıt defteri” olarak arama yapalım ve girelim.
  • Devamında sırasıyla aşağıdaki yolu takip edelim:
    HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced
  • Burada Advanced klasöründe yeni bir anahtar oluşturacağız. Advanced klasörünün içerisinde boş bir yere sağ tıkladıktan sonra Yeni >DWORD (32-bit) Değeri seçeneğini tıklıyoruz ve yeni anahtarın adını aşağıdaki şekilde veriyoruz.
    ShowSecondsInSystemClock
  • Şimdi yeni oluşturduğumuz anahtara (ShowSecondsInSystemClock) çift tıklıyoruz ve Değer verisini “1” olarak değiştirip Tamam diyoruz.
  • Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın. İşlemi tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli.

windows 10 saniyeArtık saniyeler sistem tepsisinde bu şekilde görünmeye başlayacak. Eski saat ve dakika sistemine dönüş yapmak için Kayıt Defteri üzerinden aynı klasöre ve anahtara gidin. Burada yine ShowSecondsInSystemClock’un “Değer verisini” 0 olarak değiştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.