Anasayfa Haber Oyun Konsolları İçin Ek Vergi Süresi Uzatıldı

Oyun Konsolları İçin Ek Vergi Süresi Uzatıldı

Oyun konsolları için ek vergi süresi

Geçtiğimiz Nisan ayında oyun konsollarına getirilen yüzde 50 verginin süresinin yıl sonuna kadar uzatıldığı açıklandı.

Son zamanlarda sık sık fiyat artışı haberleriyle gündeme gelen oyun konsolları için bugün yeni bir gelişme daha yaşandı. Yaşanan gelişmeyle beraber oyun konsolları için ek vergi süresi yıl sonuna kadar uzatıldı.

Bildiğiniz üzere 18 Nisan tarihi itibarıyla yürürlüğe giren düzenlemeyle beraber oyun konsolları başta olmak üzere birçok farklı sektörden ürüne yüzde 5 ile yüzde 50 arasında ek vergi getirilmişti. Yapılan bu düzenleme sonrasında sanayi ürünleri, oyun konsolu, karnaval eşyası gibi ürünlerin ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanmaya başlanmıştı. Bu da Türkiye’de halihazırda satışta olan Xbox ve PlayStation gibi oyun konsolların fiyatını artırmıştı.

Tüm gözler 30 Eylül tarihinde sona ereceği açıklanan bu düzenlemenin uzatılıp uzatılmayacağını merak ederken, bugün beklenen resmi açıklama geldi. Yapılan resmi açıklamayla beraber söz konusu bu vergi uygulamasının 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldığı duyuruldu.

Oyun Konsolları İçin Ek Vergi Süresi
Oyun Konsolları İçin Ek Vergi Süresi

Hatırlarsanız, geçtiğimiz aylarda ciddi anlamda artış gösteren PS4 fiyatları sosyal medyada bir hayli konuşulmuştu. Koronavirüs yüzünden yaşanan krizi fırsata çevirmek isteyen bazı fırsatçılar normalde 2.500 TL’ye satılan PS4’ü 5.000 ile 9.000 TL arasında satışa sunmuştu. Bunun üstüne bir de yüzde 50’lik ek gümrük vergisinin eklenmesinden sonra oyun konsollarının fiyatı iki katına kadar çıkmıştı.

Yaşanan bu gelişmeyle beraber önümüzdeki aylarda piyasaya sunulacak olan yeni nesil oyun konsollarının da bir süre yüksek etiket fiyatıyla satışa sunulacağını da belirmekte yarar var. Son olarak, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’ni ise bu link üzerinden inceleyebilirsiniz.