Anasayfa Haber TikTok Yasağı Geçici Olarak Durduruldu

TikTok Yasağı Geçici Olarak Durduruldu

TikTok yasağı

ABD’de bir yargıç TikTok yasağı ile ilgili önemli bir karara imza attı.

Hatırlarsanız, geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray’a yakın kaynaklar Donald Trump’ın Oracle ve ByteDance arasındaki TikTok anlaşmasını kabul etmediğini açıklamıştı. Bu doğrultuda ise Amerika’nın 20 Eylül 2020 tarihinden itibaren TikTok ve WeChat uygulamalarını yasaklayacağı açıklamıştı. ABD’nin TikTok yasağı ile ilgili alacağı karar kullanıcılar tarafından merak edilirken, ABD’de bir yargıç konuyla ilgili önemli bir karara imza attı.

ABD’li yargıç tarafından alınan bu kararla beraber TikTok’un ABD’de indirilmesini yasaklayacak olan karar geçici bir süre askıya alındı. Böylece, ABD’deki kullanıcılar ikinci bir emre kadar söz konusu sosyal medya uygulamasını indirmeye devam edebilecekler. ABD’li yargıcın kararından sonra bir takım açıklamalarda bulunan ABD Ticaret Bakanlığı ise alınan bu karara saygı duyduklarını ifade etti.

TikTok yasağı Yaşanan bu gelişmelerden sonra TikTok yetkilileri de söz konusu kararı değerlendirdi. Alınan karardan son derece memnun olduklarını ifade eden şirket, haklarını sonuna kadar korumaya ve ABD hükümetiyle görüşmelerine devam edeceğini de belirtti.

Tüm bu yaşananlardan sonra şimdilik TikTok’un ABD’deki hakimiyeti bilinmiyor. Ancak bu kararın geçici olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, eğer TikTok ve ABD hükümeti arasında bir orta yol bulunmaz ise söz konusu uygulamanın ABD sınırları içerisinde tamamen yasaklanacağını tahmin etmekteyiz.

Şimdilik, TikTok yasağı ile ilgili detaylı bir açıklamanın yapılmadığını da belirtmekte yarar var. Konuyla ilgili detayların önümüzdeki günlerde netlik kazanması bekleniyor.

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.