Anasayfa Haber Starlink Uzaydan İnternet Hizmetinin Genel Beta Süreci Yakında Başlıyor

Starlink Uzaydan İnternet Hizmetinin Genel Beta Süreci Yakında Başlıyor

Starlink Uzaydan İnternet Genel Beta

Yeni gönderilen uyduların hedeflerine ulaşmasıyla birlikte belirli bölgelerdeki müşteriler, Starlink’i kullanıp deneyimleme fırsatı bulacak.

SpaceX, kapalı beta sürümünde birkaç ay geçirdikten sonra şimdi uydu tabanlı geniş bant internet hizmetini halka açık testler için hazırlıyor. Bildiğiniz gibi Starlink uyduları sürekli dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediyor ve sayı 700’ü aşmış durumda. Son zamanlarda eklenen 60 yeni uydu ile birlikte Elon Musk, yeni fırlatılan uydular hedef konumlarına ulaştığında kuzey ABD ve güney Kanada’da yaşayanlar için genel beta aşamasının başlayacağını belirtti.

Şirketin ana amacı, dünyanın dört bir yanındaki kırsal alanlara 20 ms’nin altında gecikmeyle birlikte geniş bant hizmeti sağlamak. Bu hedef için halen daha zaman gerekse de Starlink projesi son zamanlarda önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Diğer ülkeler için henüz biraz daha zaman var ve düzenleyici kurumlardan çeşitli onaylar gerekecek. Ancak ABD ve Kanada’da ikamet edenler için genel beta kullanımı önümüzdeki 1-2 ay içerisinde gerçekleşebilir.

Öte yandan Starlink’in uydularının yörüngelerini takip eden Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde astrofizikçi olan Jonathan McDowell bazı bilgiler verdi. SpaceX’in tipik olarak gönderdi 60 uydu, 20’li üç gruba ayrılıyor. İlk grubun 45 günde, ikincisinin 90 günde ve üçüncü grubun 135 gün sonra hedefine ulaşması bekleniyor.

Starlink Uzaydan İnternet Genel BetaSpaceX ayrıca yol boyunca bazı zorluklarla karşı karşıya gelecek. Bildiğiniz gibi gökbilimciler, yörüngedeki uydular çoğaldıkça uzayın görünürlük düzeyinin azaldığını dile getiriyorlar. Şirket bunun önüne geçmek için uydularında yansıma kaplayıcılar deniyor. Ayrıca uzaydan internet yarışına katılan birçok şirket, uzay kalıntılarını en aza indirmek için yeni projeler geliştirmeye çalışıyor.