Anasayfa Haber Ryzen 5 5600X, Tek Çekirdek Performansı ile Liderlik Koltuğuna Oturdu

Ryzen 5 5600X, Tek Çekirdek Performansı ile Liderlik Koltuğuna Oturdu

AMD Ryzen

Intel’in tek çekirdek konusundaki süregelen liderliği artık Ryzen işlemcilerin eline geçmeye başlıyor.

AMD, Zen çekirdek tasarımında büyük gelişimler yaptı ve Ryzen 5000 serisi ile birlikte meraklılara büyük umutlar vermişti. Son günlerde Ryzen 5 5600X’in Intel tarafında mevcut rakibi Core i5-10600K ile kıyaslamasına bir göz atmıştık. Şimdi VideoCardz‘dan gelen yeni raporlarda, tek çekirdek performansının muazzam olduğunu görüyoruz.

Testler PassMark üzerinde yapılmış ve kıyaslama amacıyla listede onlarca farklı CPU da var. Tek çekirdekli testlerde inanılmaz şekilde 3495 puan elde eden Ryzen 5 5600X, 3177 puan alan amiral gemisi Core i9-10900K’nın bile üzerinde kalıyor. Diğer işlemciler ise aşağı doğru sıralanmaya devam ediyor.

AMD Ryzen 5 5600XTekrar hatırlatacak olursak, yakında satışa çıkacak olan Ryzen 5 5600X, 65W TDP ile sınırlanırken, 3.7 GHz’lik bir temel saate sahip. 6 çekirdekli ve 12 iş parçacıklı tasarımda yükseltme saatleri ise 4.6 GHz seviyesinde.

Elbette bu skorların oyun performansına ne kadar iyi yansıyacağı merak konusu. Oyundan oyuna bu durum değişiklik gösterebilir ve Intel işlemcilerin öne geçtiği zamanların olması muhtemel. Ancak günün sonunda yeni Zen 3 işlemciler, oyun performansı açısından kullanıcıların isteklerini karşılayacak gibi görünüyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.