Anasayfa Haber Starlink İnternet Hizmeti Kullanıma Açıldı

Starlink İnternet Hizmeti Kullanıma Açıldı

Uzunca bir bekleyişin ardından Starlink internet hizmeti bugün resmi olarak kullanıma açıldı.

SpaceX’in uzaydan internet projesi Starlink projesi için geçtiğimiz günlerde beta kayıtları başlamıştı. Yaşanan bu gelişmenin ardındansa uzunca bir süredir beklenen Starlink internet servisi bugün itibarıyla kullanıma açıldı.

Şimdilik, SpaceX’in uzaydan internet hizmetine daha önceden beta programına kayıt yaptırmış ve internet kitine sahip olan kullanıcılar tarafından erişilebiliyor.

Bunun yanı sıra şirket, geçtiğimiz aylarda Starlink uydulardan internet almanın bedelini de açıklamıştı. Bu doğrultudaysa uydudan internet almaya yardımcı olacak olan kiti 499 dolardan satışa sunan firma, ayrıca bu hizmet için aylık 99 dolarlık bir ücret belirlemişti.

Starlink uzaydan internet hizmeti

Aynı zamanda SpaceX, söz konusu bu internet bağlantısının kullanıcılara 50 Mb/s ila 150 Mb/s aralığında veri indirme hızı sunduğunu da söylüyor. Bununla beraber şirket, internet hizmetinin gecikme süresinin ise 20 ms ila 40 ms arasında olduğunun da altını özellikle çiziyor.

Ayrıca firma kullanıcıları zaman zaman kısa süreli internet kesintileri konusunda da uyarıyor. Ancak, şirket bu sorunun ilerleyen süreçte fırlatılan yeni uydularla beraber ortadan kalkacağını da ifade ediyor.