Anasayfa Haber Metro Exodus PC Enhanced Edition, DLSS 2.0 ve Gelişmiş Işın İzleme ile...

Metro Exodus PC Enhanced Edition, DLSS 2.0 ve Gelişmiş Işın İzleme ile Geliyor

Metro Exodus PC Enhanced Edition

Metro Exodus PC Enhanced Edition, oyunculara daha iyi bir deneyim sunma hedefiyle yakında çıkmaya hazırlanıyor.

Deep Silver ve 4A Games, Metro Exodus PC Enhanced Edition adlı yeni bir sürüm geleceği duyurdu. Ayrıca oyun, en son çıkan yüksek performanslı ekran kartlarına hitap edeceğe benziyor.

Çeşitli yeniliklere sahip olacağı belirtilen bu sürümün en önemli avantajı, A4 Games’in belli bir seviyeye kadar geliştirdiği ışın izleme versiyonu olan Ray Tracing Lighting Pipeline desteğine ve DLSS 2.0‘a sahip olması. Gelişmiş ışın izleme teknolojisi olarak nitelendirilen bu nimetten AMD’nin yeni ekran kartlarına sahip kullanıcılar da faydalanabilecek. Nvidia ekran kartları buna ek DLSS 2.0’dan da yararlanabiliyor. Ancak AMD’nın DLSS teknolojisine rakip olarak sunduğu DirectML‘in Metro Exodus PC Enhanced Edition tarafından desteklenip desteklenmeyeceği konusunda net bir bilgi maalesef yok.

Metro Exodus PC Enhanced Edition
Yenilenmiş Sürümden Görüntü (Kaynak 4A Games)

Deep Silver ve 4A Games’in basın bülteninde yaptığı açıklamada, “Metro Exodus’un orijinal sürümüyle öncülüğünü yaptığımız ışın izlemeli küresel aydınlatma ve dağılan gerçekçi aydınlatmaya bir dizi optimizasyon, yükseltme ve yeni özellik getiren tamamen yeni oluşturduğumuz Ray Tracing Lighting Pipeline, Metro Exodus PC Enhanced Edition bünyesinde yerini aldı. Bunun yanı sıra çözünürlüğü, görsel ayrıntıları ve performansı daha da artırmak için güçlü Temporal Reconstruction teknolojimizin yükseltilmiş bir uygulaması da hazır.”

Enhanced Edition ile Sunulacaklar

 • Tam ışın izlemeli aydınlatma (Oyun içerisindeki her ışık kaynağı Ray Tracing’e sahip olacak)
 • Yeni nesil ışın izleme (Ray Tracing) ve gürültüden arındırma
 • Yeni nesil Temporal Reconstruction teknolojisi
 • Piksel başına ışın izleme destekli küresel aydınlatma
 • DirectX 12 Ultimate desteği
 • GPU FP16 desteği ve optimize edilmiş gölgeler
 • 4K dokular
 • Işın izlemeye bağlı gölgelendirmeye sahip salınımsal yüzeyler
 • Gelişmiş ışın izlemeli yansımalar (Yalnızca PC Enhanced Edition)
 • DLSS 2.0 desteği (Yalnızca PC Enhanced Edition)
 • Hata düzeltmeleri

Bu yeniliklerib Metro Exodus için bir yükseltme olmadığını belirtelim. Yeni sürümün temelinde birçok yeni ek özellik olduğundan, bu bir yama olarak yayınlanmayacak. Bunun yerine Epic Games Store, Steam ve GOG’da mevcut tüm Metro Exodus sahipleri için ücretsiz olacak ve oyunun ayrı bir sürümü olarak sunulacak.

Metro Exodus PC Enhanced Edition’ın ışın izleme teknolojisine sahip donanımlar için çıkacağını da söylemekte fayda var. Çünkü oyun tamamen yenilenmiş ışın izleme ve yüksek grafik kartı gerektiren güncellemelerle dolu. Ayrıca çıkması planlanan bu sürümde isteğe bağlı olarak ışın izlemeyi kapatma seçeneği de sunulmayabilir. Bu da oyunu, ışın izleme teknolojisini desteklemeyen bir GPU üzerinde açamayacağınız anlamına geliyor. Zaten duyuruda da bu konu hakkında bilgi verilmiş. Ek olarak Nvidia GTX ekran kartlarında muhtemelen yazılım destekli ışın izleme de bu oyunda çalışmayabilir.

Metro Exodus PC Enhanced Edition

Metro Exodus PC Enhanced Edition ayrıntılarının yanında; 4A Games, normal Metro Exodus’un hem Mac hem de Linux‘a geleceğini de duyurdu. Bu işletim sistemleri için Metro Exodus geleceğinin sözü zaten verilmişti. Mac versiyonu Mart 2021‘de piyasaya çıkarken, Linux versiyonu daha ileri bir tarihte yayınlanacak.

Ayrıca bu yeni sürümün Xbox Series X – S ve Playstation 5 için de geleceğini belirtelim. Genel anlamda PC’ye çıkacak olan sürümdeki tüm yenilikleri konsolda da var ancak DLSS ve ışın izlemeye bağlı gelişmiş yansımalar yok.