Anasayfa Haber Epic Games Launcher, Batarya Sürenizi Tüketiyor

Epic Games Launcher, Batarya Sürenizi Tüketiyor

Epic Games Store Batarya

Epic Games Store başlatıcısı kullandığınızda batarya sürenizin hızla azaldığını fark edebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınız ile Epic Games Launcher üzerinden oyun oynamanız durumunda bataryanızın beklediğinizden daha hızlı tükenebileceği ortaya çıktı. Yapılan testlerde, Epic Games Store başlatıcısının Steam‘e göre yüzde 20‘ye kadar daha fazla batarya süresi tükettiği görülüyor.

Tabii ki bu, Steam veya Epic gibi başlatıcılardan oyun oynarken anlaşılabilir. Mağaza uygulamasını çalışır durumda tutmak için gereken kaynakların oyunu yerel olarak çalıştırmanızdan daha fazla olması normal. Öte yandan, başlatıcının sadece arka planda çalışırken bile çok fazla kaynak tüketmesi dikkat çekiyor.

PC World, Epic Games Launcher ile Steam başlatıcısını karşılaştıran bazı testler yapmış. Testte 11. nesil Intel Ice Lake işlemcili Surface Pro 7+  ve Ryzen tabanlı Surface Laptop 3 kullanılıyor.

Her iki platformda da Steam uygulamasının arka planda çalıştırılmasının batarya süresi üzerinde çok az etkisi olduğu veya hiç olmadığı belirtiliyor. Test uzmanları, fabrika ayarlarına sıfırlanmış Surface Pro 7+ ile 603 dakikalık bir batarya bitme süresi elde etmiş. Görev çubuğunda gizlenmiş Steam başlatıcısını çalıştırmak ise batarya süresini yüzde 2.7’lik bir kayıpla 587 dakikaya düşürmüş. Epic Games Launcher ise arka planda çalıştırıldığında çalışma süresini 482 dakikaya düşürüyor. Bu da Steam’e göre yüzde 17’lik bir fark anlamına geliyor.

Ryzen dizüstü bilgisayarda, farklılıkların daha az belirgin ancak yine de dikkat çekici olduğu ifade ediliyor. Sıfırdan bir çalışmanın bataryayı 472 dakikada bitirdiği ve arka planda çalışan Steam’in çalışma süresi üzerinde hiçbir etkisi olmadığı görülmüş. Epic Games ise yüzde 8 düşüşle 434 dakikaya indirmiş. Bu anlamda Epic’in başlatıcısının tam bir batarya düşmanı olduğunu söylemek mümkün. Epic konuyla ilgili olarak uygulamanın performansının artırılması ve güç tüketimini azaltılması için çalıştıklarını paylaşıyor.

Donanım yapılandırmasının ve diğer faktörlerin batarya süresine etki edebileceğini hatırlatalım. Yine de Epic’in başlatıcısını kullanırsanız, cihazınızın gerekenden daha fazla batarya tüketeceği açık.

Geçtiğimiz ayın başında Epic Games Store kullanıcı sayısının 2020 yılında 160 milyona ulaştığının açıklandığını da not olarak düşelim.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.