Anasayfa Haber Firefox 88 Yayınlandı

Firefox 88 Yayınlandı

Firefox 88

Proton arayüzü öncesindeki son güncelleme olan Firefox 88 yayınlandı.

Mozilla tarafından yeni Proton arayüzü öncesindeki son Firefox güncellemesi yayınlandı. Firefox 88 küçük ama önemli güncellemeleri beraberinde getiriyor. Değişikliklerden bazıları ise siteler arası gizlilik sızıntılarını önlemek için FTP desteğinin devre dışı bırakılması ve window.name verilerinin yalıtılmasını olarak öne çıkıyor.

Güncellemedeki en önemli değişiklik, Mozilla’nın FTP protokolü desteğini devre dışı bırakmış olması. Hatta önümüzdeki bir sürümde bunun tamamen kaldırılmasının planlandığını da belirtiliyor. Mozilla, verilerin şifrelenmemesinin saldırılara sebep olacağını bu sebeple FTP protokolünün kullanıcılar için bir güvenlik riski olduğunu söylüyor.

Güvenlik tarafındaki bir başka değişiklik ise siteler arası sızıntıları önlemek için window.name verilerinin yalıtılması. Mozilla, window.name verilerinin aynı kaynak politikasından muaf olduğunu ve saldırganların bu şekilde depolanan hassas bilgilerden yararlanabileceğini ifade ediyor. Firefox, ileride aynısını yapmayı planlayan Chromium tabanlı tarayıcılarla window.name verilerini izole etmek için Safari’ye katılmış oluyor.

Sunulan diğer yeni özellikler arasında PDF dosyalarına gömülü JavaScript desteği, Linux’ta dokunmatik yüzeyle sıkıştırma-yakınlaştırma ve geliştirilmiş ekran okuyucu desteği yer alıyor. Firefox halihazırda sisteminizde yüklü ise önümüzdeki günlerde kendi kendine güncellenecektir. Manuel olarak güncellemeyi yüklemek isteyenler ise menüye gidip Yardım’ı seçebilir ve ardından Firefox Hakkında’ya basabilir. Bu adımların ardından Firefox yeni güncellemeyi indirmeye başlayacak. Linux kullananlar içinse güncelleme yakında güncelleme yöneticisi aracılığıyla sunulacak.

Mozilla’nın Firefox Send ve Firefox Notes servislerini kapattığını da hatırlatalım.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.