Anasayfa Haber Ubuntu 21.04 Yayınlandı

Ubuntu 21.04 Yayınlandı

Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo Beta

Canonical, yenilikler sunan Ubuntu 21.04 sürümünün çıkışını duyurdu.

Canonical tarafından Microsoft Active Directory entegrasyonuna sahip olan Ubuntu 21.04 sürümü yayınlandı. Bununla birlikte Flutter uygulama geliştirme SDK’sı ve şu anda 36 yaşında olan X Pencere Sisteminin yerine varsayılan olarak açılan Wayland kullanıcılara sunuluyor. Ek olarak, yeni donanımların desteklendiği anlamına gelen Linux 5.11 çekirdeği gelse de en son GNOME 40 ise henüz tercih edilmemiş.

Active Directory desteği ile Active Directory yöneticilerinin bir Active Directory etki alanı denetleyicisinden Ubuntu sistem ayarlarını yapılandırmasına izin veriliyor. Bir Grup İlkesi İstemcisi kullanarak yöneticiler parola ilkeleri, kullanıcı erişim denetimi ve masaüstü ortamı ayarları dahil olmak üzere bağlı istemcilerdeki çeşitli güvenlik ilkelerini kontrol edebiliyor.

Canonical, Wayland’in daha iyi güvenlik sunduğunu ve Firefox, OBS Studio ve Electron ve Flutter ile oluşturulan diğer birçok uygulamanın daha yumuşak grafikler ve gelişmiş kesirli ölçeklendirme için Wayland’i otomatik olarak kullandığını paylaşıyor. Bu güncellemedeki diğer değişiklikler arasında Yaru temasının geliştirilmiş bir karanlık versiyonu ve sistem ayarlarında enerji tüketimini azaltabilmeniz için sistemin güç profili modunu değiştirme seçeneği de yer almakta.

Ubuntu 21.04 uzun vadeli destek sunmuyor ve sadece Ocak 2022 tarihine kadar güncelleme alacak. 21.04 kararlı bir sürüm olsa da Ubuntu 20.04 LTS, 2025 yılına kadar güvenlik güncellemelerini alacağı için büyük yükseltmeler yapmak istemiyorsanız daha iyi bir seçenek olabilir.

Yeni sürümü Ubuntu’nun indirmeler sayfasından kolayca indirebilirsiniz. Ubuntu kullanıcıları ise yükseltme için Yazılım ve Güncellemeler uygulamasından Güncellemeler sekmesine gidebilir.

Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo Beta ise Nisan başında yayınlanmıştı.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.