Anasayfa Haber İlk DDR5 Bellek Modülleri Seri Üretimde

İlk DDR5 Bellek Modülleri Seri Üretimde

DDR5 RAM

İlk DDR5 bellek modülleri için seri üretim aşamasına gelindi.

Çinli üreticiler Netac ve Jiahe Jinwei tarafından DDR5 bellek modüllerinin seri üretimine başlandığı bildirildi. VideoCardz’ın haberine göre, bellek modüllerinin Intel’in henüz piyasaya sürmediği Alder Lake kod adlı 12. Nesil Core işlemcilerle uyumluluğa sahip olacakları görülüyor.

Sızan kıyaslamalara bakıldığında DDR5, DDR4’e göre çeşitli iyileştirmelere sahip. Örneğin, 6400 MHz’lik bir tavan frekansı 4800 MHz’e düşürürken daha az güç kullanılıyor. Güç yönetimi ayrıca DIMM üzerinden de yönetilebiliyor.

Jiahe Jinwei ve Netac üretimi yeni DDR5 bellek modüllerinin 16 GB RAM kapasitesine sahip olacağı ancak 32 GB modellerin de çalışma aşamasında olduğu da bilgiler arasında.

Şu an için bu bellek modüllerinin piyasaya ne zaman sürüleceği ise detaylandırılmıyor. Öte yandan, Netac değerlendirme aşamasının tamamlandığını doğrulamış durumda. Ayrıca, sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlediği ve DDR5 bellek modüllerinin işletim sistemine sorunsuz bir şekilde yüklendiği belirtiliyor.

DDR5 SDRAM (Eşzamanlı Dinamik Rasgele Erişimli Bellek), özellikle teknik özellikler Intel’in yaklaşan 12. Nesil Core işlemcileri ve AMD’nin yeni nesil mimarisi tarafından destekleneceği için büyük olasılıkla yeni standart olarak olacak. DDR5’in 16 GB RAM’i, yaklaşmakta olan üst düzey işlemcileri ve GPU’ları desteklemek için de fazlasıyla yeterli olacak.

32 GB DIMM’ler oyun bilgisayarları için fazlasıyla yeterli, 64 GB ve 128 GB ise grafik tasarım gibi profesyonel bir işte kullanılan iş istasyonu kurulumları için ideal olacak.

Diğer taraftan, Çinli bir şirketin 10.000 MHz DDR5 RAM’ler üzerinde çalıştığını da hatırlatalım.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.