Anasayfa Haber Akıllı Saat Piyasası Yüzde 35 Büyüme Gösterdi

Akıllı Saat Piyasası Yüzde 35 Büyüme Gösterdi

akıllı saat yüzde 35

Akıllı saat piyasası yıldan yıla yüzde 35 büyürken, Apple zirveyi yine kimselere kaptırmadı.

Counterpoint Research tarafından yayınlanan küresel akıllı saat sevkiyatları raporu ile piyasanın Mart ayında sona eren 3 aylık dönemde yıldan yıla yüzde 35 oranında büyüdüğü ortaya kondu. Bu anlamda akıllı saat piyasasına hala güçlü bir talebinin olduğu gözüküyor. Piyasanın lideri ise Apple Watch.

Apple Watch, bu yılın ilk çeyreğinde toplam akıllı saat sevkiyatlarının üçte birini yakalamıştı ve hala öne çıkmaya devam ediyor. Şirket geçen yılın aynı döneminde yüzde 30,3 pazar payına sahipti, yani yıldan yıla mütevazı bir artıştan elde edilmiş durumda. Counterpoint, Apple Watch Series 6‘ya olan güçlü talep ve Apple Watch SE’nin zamanında tanıtılması sayesinde Apple’ın büyümesini sürdürdüğünü paylaşıyor.

Yıllardır akıllı saat piyasasında Apple’ın ardından ikinci sırada yer alan Samsung’un da sevkiyatları bir önceki yıla göre yüzde 27 büyüdü. Bunun başlıca nedeni Galaxy Watch 3 ve Galaxy Watch Active’in popülaritesinden kaynaklanıyor. Şirketin, Apple Watch SE’ye karşı bir orta sınıf teklifinin olmamasından dolayı 2021’in ilk çeyreğinde pazar payının bir kısmını kaybettiği de detaylar arasında.

Diğer taraftan, Wear OS ve Tizen de piyasa payında hafif kayıplar görse de Google ve Samsung kısa süre önce iki platformu bir araya getirdiklerini duyurdu. Böylece şirketler, geliştiricileri daha fazla uygulama oluşturmaya teşvik etmeyi ve Wear OS ekosistemini daha güçlü hale getirmeyi umuyor. Yani ikili, Android platformu için tek bir genel akıllı saat işletim sistemi oluşturmak üzere güçlerini birleştirdi.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.