Anasayfa Haber AMD, DLSS Rakibi FidelityFX Super Resolution Teknolojisini Tanıttı

AMD, DLSS Rakibi FidelityFX Super Resolution Teknolojisini Tanıttı

AMD, Radeon ekran kartları için NVIDIA DLSS rakibi FidelityFX Super Resolution teknolojisini duyurdu.

NVIDIA DLSS, büyük render yükleri olan oyunlarda RTX Tensor çekirdeklerini kullanarak kenar düzeltme yapan bir teknoloji. Bu sayede oyun ayarları yüksek olsa da performans kaybı yaşanması önleniyor. AMD de bu konudaki hamlesini yaparak, FidelityFX Super Resolution teknolojisini duyurdu.

AMD bu teknoloji ile birlikte 4K çözünürlükte ortalama 2 kat performans artışı vadediyor. Destekli oyunlarda 4 farklı kalite ayarı olarak sunulacak olan FSR teknolojisi, şu an için 10 oyun stüdyosu ve oyun motoru tarafından destekleniyor.

Şirket, bugün yaptığı basın duyurusunda doğrudan oyunlara odaklanırken, test sonuçlarını paylaşmayı da es geçmedi.

AMD Radeon RX 6800 XT FidelityFX Super Resolution Godfall Testi

AMD, yeni kenar düzeltme teknolojisinin demosuna Godfall oyunu ile başladı. Radeon RX 6800 XT ekran kartı kullanılan testte çözünürlük 4K iken, kalite ayarları kademe kademe artırıldı ve Ray Tracing de aktif hale getirildi.

Alınan sonuçlar şu şekilde;

Ayar FPS
Native 49
Ultra Quality 78
Quality 99
Balanced 124
Performance 150

RX 6800 XT FidelityFX Super Resolution

FidelityFX Süper Çözünürlük NVIDIA Ekran Kartlarıyla Kullanılabilecek

AMD, NVIDIA’nın aksine, FSR teknolojisini rakip ekran kartlarda da kullanıma açtı. Yine bir test gerçekleştiren şirket, NVIDIA’nın GTX 1060 ekran kartını Godfall’da teste soktu. 1440p çözünürlük ve Epik ayarlarda gerçekleşen testte ortaya çıkan sonuç %41 artarak göz dolduruyor. Bu artışın 27 FPS’den 38 FPS’ye olduğunu da belirtelim.

GTX 1060 FidelityFX Super Resolution
GTX 1060 FSR performansı.

FidelityFX Super Resolution Çıkış Tarihi

Şirket, yaptığı basın açıklaması ile FidelityFX Super Resolution çıkış tarihini de paylaştı. Yapılan açıklamada, söz konusu teknolojinin 22 Haziran 2021’de kullanılabilir olacağı duyuruldu. Fidelity FX Super Resolution, kullanıma açıldığı an itibarıyla 100’den fazla ekran kartı ve işlemci tarafından desteklenecek.

FidelityFX Super Resolution Çıkış Tarihi

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.