Anasayfa Haber Küresel Akıllı Telefon Sevkiyatları 2021’de Yüzde 12 Artacak

Küresel Akıllı Telefon Sevkiyatları 2021’de Yüzde 12 Artacak

Akıllı Telefon Pazarı

Raporlara göre, küresel akıllı telefon pazarı 2021’de yüzde 12 büyüyecek.

Ortaya çıkan bir rapora göre, küresel akıllı telefon pazarı 2021’de 1.4 milyar adede ulaşan sevkiyatlarla yüzde 12 büyüyecek. Büyüme tahmini, pazarın COVID-19 pandemisi nedeniyle düşüş yaşadığı 2020’den itibaren akıllı telefon sevkiyatlarında güçlü bir toparlanma olduğunu göstermekte. Üreticilerin de bu yıl pazarın genişlemesine katkı sağlayacak yeni 5G telefonlarını piyasaya sürmeleri bekleniyor. Buna bağlı olarak da 5G telefon sevkiyatlarının, 2022 gibi erken bir tarihte 4G telefon sevkiyatlarını geçeceği tahmin ediliyor.

Pazar analisti firması Canalys, 2021’de akıllı telefon gönderilerinde yüzde 12’lik bir büyümeyi öngörüyor. Bu da 2020’de bildirilen gönderilerdeki yüzde yedi düşüşle karşılaştırıldığında önemli bir sıçrama olarak nitelendirilebilir. Sevkiyatlardaki bu artışın büyük bir kısmını Latin Amerika’daki sevkiyat artışı oluşturuyor. Bu bölgedeki artış yüzde 18 olarak açıklandı. Onu izleyen bölge ise Çin. Sıralamanın devamı ise şöyle oluşuyor; Avrupa, Orta Doğru ve Afrika.

Canalys’e göre COVID-19’un getirdiği zorluklar henüz sona ermiş değil. Bu nedenle devam eden zorluklar, akıllı telefon satıcılarını bölgesel önceliklendirmeye yönlendirebilir. Akıllı telefon satıcıları, başlangıçta Latin Amerika ve Afrika gibi bölgeler yerine Çin, Batı Avrupa ve ABD gibi kazançlı gelişmiş pazarlara odaklanacak.

AnTuTu'ya Göre en iyi Android Telefonlar - Eylül 2020

Canalys Araştırma Müdürü Ben Stanton, “Birleşik stok ve araç teslimatı gibi COVID-19 tarafından yönlendirilen yenilikler, perakendecilerin konsolide çok kanallı vizyonlarına doğru kaymasına yardımcı oluyor” diyor.

Canalys, tüm bunlara ek olarak 5G telefon gönderilerinin yıl sonuna kadar 610 milyon adete ulaşacağını ve bu rakamın tüm yıl boyunca küresel gönderilerin yüzde 43’ünü oluşturacağını tahmin ediyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi