Anasayfa Haber Microsoft, 24 Haziran Programına Windows 11 Geliştirici Etkinliği Ekledi

Microsoft, 24 Haziran Programına Windows 11 Geliştirici Etkinliği Ekledi

Windows Geliştirici etkinliği, 24 Haziran’da Türkiye saati ile 22.00’da yapılacak.

Microsoft, 24 Haziran’da canlı yayınlanacak olan etkinliğinde Windows 11’i duyurmaya hazırlanıyor. Windows 11’in sızdırılan sürümü bize belirli yenilikleri sunuyor olsa da yeni sürümde çok daha fazlasını görebileceğiz. Bu bakımdan şirket, bahsedilen etkinlikte yeni sürümle ilgili çok daha fazla bilgiyi bizlerle paylaşacaktır. Bununla birlikte Microsoft, aynı güne ikinci bir etkinlik daha ekliyor. Eklenen bu yeni etkinlik ise Windows 11 geliştiricileri için. Etkinlik, Windows 11 duyuru etkinliğinin başlamasından dört saat sonra, 24 Haziran’da Türkiye saati ile 22.00’da başlayacak. İlk etkinliğin ne kadar süreceği henüz bilinmiyor ancak bu iki etkinlik arasında kesinlikle bir ara zaman bulunacaktır.

Windows 11’in sızdırılan sürümüne baktığımızda, tüm yerleşik uygulamaların Windows 10 ile aynı olduğunu fark ediyoruz. Bunlar muhtemelen eski UWP uygulamaları ve bu durum bu uygulamaların, Windows 11 ile birlikte gelen uygulamalar olacağını anlamına gelmiyor. Geliştiriciler ayrıca, yeni API’lerden yararlanmak için büyük olasılıkla 22000 veya daha üst bir sürüme ihtiyaç duyacak.

Geliştirici etkinliğinde yüksek ihtimalle duymayı beklediğimiz bir başka yenilik ise Microsoft Store ile ilgili olacak. Microsoft, mağazada yaptığı yenilikleri, geliştiriciler için ekonomik fırsatlar olarak değerlendiriyor. Microsoft Store veya ilk çıktığı adıyla Windows Store, Windows 8 ile hayatımıza girmişti. İlk etapta, mağazada bir ürün listeleyebilmek için ürünün sıfırdan oluşturulmuş olması ve ürünün bir “Metro” uygulaması olması gerekiyordu. Neticede bu strateji pek faydalı olmadı. Bu nedenle şirket, Windows 10 ile “Köprüler” olarak adlandırdığı yeni bir stratejiye geçerek geliştiricilerin Store’dan bir uygulama almasını kolaylaştırdı. Ayrıca, “Project Centennial” projesi de kullanıma sunuldu. Bu proje de bir geliştiricinin, herhangi bir masaüstü uygulamasını, Store uygulaması olarak paketleyebileceği bir projeydi.

Microsoft Store’un yeni sürümünde, Windows 11’deki geliştiriciler için giriş konusunda hiçbir engel bulunmuyor. Ayrıca şirket, diğer şirketler gibi %30’luk bir kesinti de yapmayacak.

Son olarak, 24 Haziran’daki geliştirici etkinliğini aşağıdaki kanaldan canlı izleyebileceğinizi belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi