Anasayfa Haber MSI, NVIDIA CMP 50HX Miner Ekran Kartını Tanıttı

MSI, NVIDIA CMP 50HX Miner Ekran Kartını Tanıttı

MSI, ilk NVIDIA CMP 50HX Miner ekran kartını listeliyor.

MSI, şirketin Ethereum madencilerine hitap eden NVIDIA CMP 50HX Miner grafik kartını piyasaya sürdü. CMP 50HX, kripto madencilere özel madencilik grafik kartlarını piyasaya sürerek, oyuncuların eline daha fazla GeForce ürünü koymayı amaçlayan NVIDIA’nın, Cryptocurrency Mining Processor (CMP) serisinin bir parçası.

CMP 50HX Miner, 320 bit bellek arabirimi üzerinden 3.584 CUDA çekirdeği ve 10GB 14 Gbps GDDR6 bellek kullanıyor. Ekran kartı, PCIe 1.0 x4 arabirimiyle çalışıyor. Bununla birlikte NVIDIA’nın, CMP madencilik grafik kartları için Turing GPU’ları geri döndürdüğünden şüphelenilmekte. Yonga üreticisi, bu şüpheler hakkında henüz bilgilendirme yapmış değil. Ancak tahminlere göre, CMP 50HX muhtemelen GeForce RTX 2080 Ti gibi popüler Turing modellerine güç veren TU102 silikonunun kırpılmış bir versiyonunu kullanıyor.

MSI NVIDIA CMP 50HX Miner

MSI markalı yeni ekran kartı ayrıca 1.350 MHz temel saat hızı ve 1.545 MHz turbo hızı ile birlikte geliyor. CMP 50HX’in performans açısından 45 MH/s’ye kadar bir Ethereum kazma hızı sağladığını biliyoruz. MSI da Epoch 394’ün oda sıcaklığında ve iyi soğutma ile DAG algoritması için geçerli olduğunu vurgulayarak, bu bilgimizi doğrulamakta.

CMP 50HX Miner, MSI’ın 268x114x36 mm boyutlarına gelen çift yuvalı Aero soğutucusunu kullanıyor. Bu soğutucu, tekli soğutma fanının dışarıdan soğuk havayı çektiği ve sıcak havayı giriş-çıkış panelinden dışarı verdiği tipik bir üfleyici tasarıma sahip. Soğutma fanı ayrıca, normal rulmanlardan daha dayanıklı ve sessiz olan çift balyalı rulmanları da barındırıyor. Ekran kartı bunun haricinde, ekstra sertlik sağlamak için arka plaka ile birlikte geliyor. MSI, grafik kartının özel bir PCB kullandığını iddia etse de konuyla ilgili henüz ek bilgileri paylaşmış değil.

MSI NVIDIA CMP 50HX Miner

Yeni ekran kartı, 225W güç tüketimi ile iki adet 8 pinli PCIe güç konektörü gerektiriyor. Kripto para madenciliğine yönelik bir ürün olan CMP 50HX Miner, ekran çıkışlarından da yoksun. MSI bunun yerine, sıcak havanın karttan çıkması için büyük bir açıklık bırakmış.

Son olarak, resmi bir duyurunun henüz mevcut olmadığını ve bu nedenle fiyatlandırma ve bulunabilirlik ile ilgili bilgilerin henüz var olmadığını belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi